21.6 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ-Μάλαγα 65-75: “Λύγισε” στο τέλος και έχασε την πρωτιά (pics)

Η ΑΕΚ "λύγισε" στο τέλος κόντρα στη Μάλαγα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, ηττήθηκε από τους Ισπανούς με 75-65 και έχασε την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά. Στη φάση των "8" η Ένωση προκρίνεται ως δεύτερη και θα αγωνιστεί με μειονέκτημα έδρας με έναν εκ των τριών πρώτων των υπόλοιπων ομίλων για την είσοδό της στο Final 4.

Η Μάλαγα μπήκε δυνατά στο ματς και με σωστές επιλογές στην επίθεση ξεκίνησε με ένα σερί 7-0. Η ΑΕΚ ισορρόπησε το παιχνίδι, πέρασε τη μπάλα στους ψηλούς, "χτυπώντας" στο "ζωγραφιστό", ωστόσο οι Ισπανοί έκλεισαν το το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (15-21). Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε, έπαιξε πολύ καλή άμυνα και πήγε στην ανάπαυλα με μόλις έναν πόντο να χωρίζει τις δύο ομάδες (38-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού ήταν όπως και στα δύο προηγούμενα, με ΑΕΚ και Μάλαγα να βρίσκονται κοντά στο σκορ διεκδικώντας τη νίκη. Όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο καθώς το σκορ ήταν ρευστό. Τα επιθετικά ριμπάουντ των Ισπανών πλήγωναν την Ένωση που έδινε την ευκαιρία στη Μάλαγα για δεύτερες επιθέσεις, κάτι που της δυσκόλευε το έργο στο να πάρει προβάδισμα. Ορισμένα κομβικά καλάθια της Μάλαγα και κάποιες κακές επιθετικές επιλογές της ΑΕΚ έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των παικτών του Ιμπόν Ναβάρο που νίκησαν και κατέλαβαν την πρώτη θέση του ομίλου.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Από την ΑΕΚ έλειψε το περιφερειακό σουτ και δη σε κομβικά σημεία, αγωνιζόμενη βέβαια χωρίς τον Γιάνις Στρέλνιεκς που θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν, αλλά και χωρίς τον Κένι Ουίλιαμς, ο οποίος ωστόσο αναμένεται να επιστρέψει άμεσα. Χαρακτηριστικό είναι το ποσοστό της Ένωσης στο τρίποντο που ήταν μόλις στο 16% με 3/19.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.