23.4 C

ΑΕΚ – Λούντβιγκσμπουργκ 84-79: Εβγαλε Χολ από το μανίκι (vids)

Η ΑΕΚ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο σε μεγάλη διάρκεια της πρεμιέρας της στο BCL, αλλά έφυγε από το γήπεδο νικήτρια και χαμογελαστή με το 84-79 επί της Λούντβιγκσμπουργκ. Με σερί 8-0 στα τελευταία δύο λεπτά και ήρωα των τελευταίων λεπτών τον Λάνγκστον Χολ, η ομάδα του Ζοάν Πλάθα έκανε την καλή αρχή και κράτησε την έδρα της, που έστω και μόνο με τα διαρκείας της έδωσε μεγάλη ώθηση στο κρίσιμο διάστημα.

Το ματς άρχισε με φρενήρη ρυθμό, ο οποίος εμφανώς βόλευε τους Γερμανούς που τον επιδίωξαν. Μπορεί η ΑΕΚ να προηγήθηκε με 12-9 στο 3'30'', όμως, οι αντίπαλοί της έκαναν σερί 10-0 για το 12-19, σούταραν εντυπωσιακά από μακριά με 4-6 τρίποντα και έβαλαν δύσκολα. Η ΑΕΚ μπόρεσε να κατεβάσει το τέμπο, προσπέρασε με σερί 12-4 και 24-23 στο σκορ και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 24-25 και με τα 6-13 ριμπάουντ να έχουν "πονέσει" την ομάδα του Πλάθα.

Το δίδυμο Κανγκεμπέλε - Κουζμίνσκας στους ψηλούς ήταν το αντίδοτο σε πολλά. Ο πρώτος έδωσε ενέργεια και αποτελεσματικότητα στην άμυνα, ο δεύτερος έδωσε πόντους με σαφή στόχευσή του στο σύστημα, η ΑΕΚ πήρε τον ρυθμό με το μέρος της και έκλεισε το ημίχρονο έστω και με το ελάχιστο προβάδισμα, 44-43.

H επιθετική άνοδος του Μπεν ΜακΛέμορ ήταν το καλό νέο για την ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά όχι αρκετό για να της δώσει "αέρα". Οι Γερμανοί είχαν περισσότερους πρωταγωνιστές, το ματς πάντως είχε ισορροπήσει απόλυτα και το 61-61 του δεκαλέπτου το επιβεβαίωνε.

H "πληγή" των χαμένων ριμπάουντ όσο πήγαινε και μεγάλωνε για την ΑΕΚ. Οι Γερμανοί στο 34' ήταν στο 64-72, με 40-29 ριμπάουντ και τα 19 από αυτά επιθετικά

Ο Λάνγκστον Χολ ήταν το κρυφό χαρτί του Πλάθα. Πήρε πάνω του την επίθεση της ΑΕΚ, έβαλε συνεχόμενους δύσκολους πόντους, τηυν έφερε σε απόσταση βολής, 76-77 στο 38'.

Ο Ραντλ με γκολ - φάουλ έκανε το 79-79 στο 39', ο Χάμοντ έχασε ελεύθερο τρίποντο, ο Χολ στον αιφνιδιασμό έκανε το 81-79 στα 38'' για τη λήξη. Η ΑΕΚ έβγαλε καλή άμυνα, ο Χολ πήρε  το αμυντικό ριμπάουντ, η ΑΕΚ πήρε το ματς.

ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕ: Η ΑΕΚ γέμισε πρωταγωνιστές το φετινό καλοκαίρι εντυπωσιάζοντας με τις μεταγραφικές της κινήσεις, αλλά στην ευρωπαϊκή της πρεμιέρα χρειάστηκε έναν... παλιόφιλο για να "καθαρίσει". Ο Λάνκγστον Χολ ήταν εντυπωσιακός, με 13 πόντους και 8 ασίστ και κυρίως όταν η μπάλα... έκαψε, την έπιασε, την έβαλε στο αντίπαλο καλάθι και όλα τελείωσαν.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ έπαιξε κοντά στο καλάθι, πήρε φάουλ, εκτέλεσε 28 βολές έναντι 11 του αντιπάλου που προτιμούσε το μακρινό σουτ, έβαλε τις 22 και πήρε μεγάλο πλεονέκτημα εύκολων πόντων μέχρι την τελική επικράτηση.