27.3 C
Παρασκευή, 24 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ-Λαύριο 90-75: “Μάγος” Κολόμ, εκτελεστής Ράουτινς και νίκη στο… ρελαντί (pics+vid)

Με τον "μάγο" Κίνο Κολόμ να οδηγεί και τον Άντι Ράουτινς να εκτελεί, η ΑΕΚ πανηγύρισε με άνεση τη νίκη με 90-75 απέναντι στο Λαύριο στο κλειστό των Άνω Λιοσίων επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα, με όπλο τα σουτ πίσω από τη γραμμή πίσω από τα 6μ75. Στο 10-10 η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα, στο 7-12 το Λαύριο.

Το Λαύριο ξεκίνησε δυνατά βρήκε γρήγορα πόντους επιθετικά και πήρε προβάδισμα έξι πόντων (2-8). Το πρώτο δεκάλεπτο εκτυλίχθηκε με τους φιλοξενούμενους σταθερά σε θέση οδηγού, με την ΑΕΚ, ωστόσο να τρέχει ένα σερί 17-4 λίγο πριν το φινάλε της περιόδου και να περνάει μπροστά στο σκορ με 27-21 που ήταν και το σκορ που έκλεισε το δεκάλεπτο. Με τον Κολόμ σε εκπληκτική μέρα και να έχει φτάσει τους 20 πόντους από το ημίχρονο, η ΑΕΚ αύξησε τη διαφορά της που έφτασε σε διψήφια νούμερα και πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενη με 13 (48-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό διατήρησε και αύξησε κατά έναν τη διαφορά που είχε αποκτήσει στο πρώτο μέρος (66-52). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ΑΕΚ δεν έδωσε περιθώρια στο Λαύριο να ξαναμπεί στο ματς και με τον Ράουτινς να συνεχίζει να πυρπολεί με τρίποντα το αντίπαλο καλάθι, η Ένωση παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας και πανηγύρισε τη νίκη με 90-75.

Ο "ΜΑΓΟΣ" ΚΑΙ Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ: Ο Κίνο Κολόμ έκανε τα πάντα στο παρκέ, μετρώντας 23 πόντους και 10 ασίστ, ενώ από την πλευρά του ο Άντι Ράουτινς εκτελούσε πίσω από τη γραμμή των 6μ75 με 5/10 τρίποντα.

ΤΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Η ΑΕΚ είχε ως σημείο αναφοράς τα σουτ τριών πόντων και με ποσοστό ευστοχίας στο 43% (13/30) δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.