21.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ-Κολοσσός 95-89: Πήρε τη ματσάρα και βλέπει… Γαλατά (pics+vids)

Στη ματσάρα των Άνω Λιοσίων ανάμεσα σε ΑΕΚ και Κολοσσό Ρόδου, η Ένωση πήρε τη νίκη με 95-89, έχοντας πολλούς διακριθέντες, με το ελληνικό στοιχείο να της δίνει πολύτιμες λύσεις. Σταθερά στην τρίτη θέση οι "κιτρινόμαυροι" που πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο ματς με τη Γαλατάσαραϊ για το BCL.

Δυναμικό ξεκίνημα για την ΑΕΚ με σερί 8-0 στο πρώτο δεκάλεπτο όπου είχε και τον πρώτο λόγο. Σταδιακά το παιχνίδι ισορρόπησε, η παραγωγικότητα ανέβηκε και όλα συνηγορούσαν ότι θα βλέπαμε ένα αμφίρροπο παιχνίδι. Το σκορ του ημιχρόνου κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα, με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 51-46.

Δυναμικά μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, με τον Γόντικα να βρίσκεται σε πολύ καλή βραδιά και να δίνει λύσεις στην ομάδα του. Η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους (65-50) με το μομέντουμ να είναι ξεκάθαρα "κιτρινόμαυρο". Ο Κολοσσός έδειξε να έχει σφυγμό στο τελευταίο δεκάλεπτο, πλησιάζοντας σε απόσταση πέντε πόντων (83-78). Η Ένωση ωστόσο ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, έβρισκε συνεχώς τρόπους να σκοράρει και πήρε το ματς, με το βλέμμα της πλέον να στρέφεται στην αναμέτρηση με τη Γαλατάσαραϊ για το BCL.

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ: Η παραγωγικότητα ήταν πολύ υψηλή για την ΑΕΚ που σκόραρε 95 πόντους, έχοντας έξι διψήφιους παίκτες με πρώτο σκόρερ τον Κένι Ουίλιαμς (Γόντικας (17π., Γιάνκοβιτς 14π., Στρέλνιεκς 12π., Οριόλα 10π., Φλιώνης 10π.).

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.