18.9 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ – Κολοσσός 93-74: Ξέσπασε με καρέ “φωτιά” (vids)

Η ΑΕΚ συνάντησε αντίσταση για ένα ημίχρονο από τον... θρασύ Κολοσσό στα Λιόσια, αλλά στο δεύτερο αποκατέστησε την τάξη. Η γεμάτη λύσεις και ποιότητα ομάδα του Πλάθα πάτησε γκάζι, με τον Ζώη Καραμπέλα να ενορχηστρώνει και τους Κουζμίνσκας, Τίλμαν και Ραντλ να εκτελούν, έφτασε με άνεση στη νίκη με 93-74 και στο 3-3, ενώ ο Κολοσσός έμεινε στο 2-4, αλλά έδειξε σε ένα ακόμα παιχνίδι την ποιότητά του.

Το... alla star πρώτο ημίχρονο ήταν απολαυστικό για τους θεατές, λογικά και για τους παίκτες και είχε... ισπανική στάμπα των δύο προπονητών. Περίπου "όσα φάμε κι όσα βάλουμε" ήταν και αν κάποιος έκανε την υπόθεση ότι η "γεμάτη" ΑΕΚ θα υπερίσχυε άνετα, έπεσε έξω.

Ο ποιοτικός και καλοδουλεμένος Κολοσσός με επιθετικό ηγέτη τον Ουτόμι που είχε κάποια στιγμή 4/4 τρίποντα, κοίταζε στα μάτια τον αντίπαλο, που είχε λύσεις από περισσότερους και κυρίως από τον Ραντλ μέσα στο καλάθι, αλλά δεν είχε... ανέσεις. Το δεκάλεπτο έληξε με 27-26 και το ημίχρονο με 51-47 με τον Κουζμίνσκας να έχει κάνει τη διαφορά για την ΑΕΚ στο δεύτερο μισό.

Η ΑΕΚ είπε... μέχρι εδώ και στο τρίτο δεκάλεπτο "καθάρισε" το ματς. Πίεσε ασφυκτικά στην άμυνα κρατώντας τον Κολοσσό στους 11 πόντους, είχε μαέστρο τον Καράμπελα και ασταμάτητο τον Κουζμίνσκας και με συνοπτικές διαδικασίες πήγε στο 75-58 του 30ου λεπτού που δεν άφηνε πια περιθώρια... συζήτησης για την εξέλιξη του αγώνα.

ΑΛΛΗ ΚΛΑΣΗ: Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας δεν ήρθε στην Ελλάδα για... τα ένσημα, αλλά για να ξεδιπλώσει στα παρκέ τη μεγάλη του μπασκετική κλάση. Ο Λιθουανός είναι ένας "αρτίστας" και πρόσφερε σήμερα ένα ρεσιτάλ υψηλής μπασκετικής ποιότητας.