16 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ-Καρσίγιακα 80-72: Ψυχωμένη ανατροπή πρόκρισης! (pics)

Γύρισε από το -25, έκανε την ολική επαναφορά και πανηγύρισε την πρόκριση η ΑΕΚ! Το κάκιστο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Καρσίγιακα διορθώθηκε με ένα υποδειγματικό δεύτερο και η ομάδα του Ηλία Καντζούρη προκρίθηκε ως 2η, νικώντας με 80-72 και θα έχει το πλεονέκτημα έδρας στα play-in του Basketball Champions League. Εκεί αντίπαλός της θα είναι η Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ ήταν σαν να... ξέχασε να κατέβει. Ο Τζέιλον Μπράουν για την Καρσίγιακα αποτελούσε σταθερή πηγή κινδύνου πίσω από τη γραμμή των 6μ75, την ώρα που η ομάδα του Ηλία Καντζούρη δεν αξιοποιούσε το τρίποντο. Η διαφορά έγινε σύντομα διψήφια, με την Ένωση να μένει κολλημένη στους έξι πόντους (6-20), πριν ο Μάιλς κάνει το 9-20, με το οποίο έληξε η πρώτη περίοδος. Η συνέχεια στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ίδια. Σερί 12-0 για τους Τούρκους, με την Καρσίγιακα να ξεφεύγει ακόμα περισσότερο και την ΑΕΚ να είναι τρομακτικά άστοχη. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Ένωση με ένα σερί 8-0 κατάφερε να μαζέψει λίγο το -24 (16-40) και να το κάνει -16 (24-40) πηγαίνοντας έτσι στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ έδειξε... σφυγμό. Έσφιξε την άμυνά της, βρήκε επιτέλους τη σύνδεσή της με το καλάθι και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, πλησιάζοντας ακόμα και στους έξι με τους οποίους έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο βάζοντας φωτιά στο ματς (50-56)! Από τη στιγμή που η ΑΕΚ επέστρεψε στο ματς είχε στο μυαλό της την ολική επαναφορά. Αυτή έγινε με το κάρφωμα του Μίτσελ, που έδωσε στην Ένωση το προβάδισμα (60-59). Το μομέντουμ ήταν για τα καλά υπέρ των "κιτρινόμαυρων" οι οποίοι πήραν τη νίκη με 80-72 και πανηγύρισαν την πρόκριση στα play-in του BCL!

Ο ΠΥΡΓΟΣ: Ο Ακίλ Μίτσελ έκανε τρομερή εμφάνιση, πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 25 πόντους και 14 ριμπάουντ, όντας ο πρωταγωνιστής της μεγάλης ανατροπής της ΑΕΚ.

ΑΠΟ ΤΟ -25... στο +8: Η Ένωση ήταν κάκιστη στο πρώτο ημίχρονο κα έκανε το έργο της δύσκολο όσον αφορά την υπόθεση νίκη. Ωστόσο με το τρομερό δεύτερο μέρος, υπερκάλυψε τη διαφορά και πήρε τη νίκη και μάλιστα με διαφορά 8 πόντων.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.