21.1 C
Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου, 2024

ΑΕΚ-Καρδίτσα 79-63: “Κιτρινόμαυρη” ανωτερότητα (pics+vids)

Η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια στη νεοφώτιστη Καρδίτσα και την... καλωσόρισε με σκληρό τρόπο στην πραγματικότητα της Basket League. Με τρομερή άμυνα και επιθετικό πλουραλισμό η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έκανε επίδειξη δύναμης, επικρατώντας με 79-63, ξεκινώντας με το "δεξί" τις υποχρεώσεις της στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Η Καρδίτσα ξεκίνησε δυνατά στα πρώτα λεπτά παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως των τεσσάρων πόντων (5-9) και κάπου εκεί η ΑΕΚ... πήρε φόρα. Σερί 16-0 και γρήγορη διψήφια διαφορά, με πολύ καλή άμυνα και ευστοχία στην επίθεση. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη στο +12 (23-11), βρίσκοντας ρυθμό μετά το πρώτο πεντάλεπτο.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι συνέχισε και στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ. Με όπλο της την εκπληκτική της άμυνα και την ευστοχία της πίσω από τη γραμμή των 6μ75, οι "κιτρινόμαυροι" ξέφυγαν στο σκορ εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +22 (49-27) της ανάπαυλας.

Η ΑΕΚ έκανε το ματς να μοιάζει με τυπική διαδικασία στο δεύτερο μέρος. Παρότι δεν έπιασε τα στάνταρ του πρώτου ημιχρόνου και παρά την προσπάθεια ανάκαμψης της Καρδίτσας, η διαφορά είχε ξεφύγει για τα καλά και η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πανηγύρισε την πρώτη της φετινή νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα.

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ: Η ΑΕΚ δεν στηρίχθηκε συγκεκριμένα σε κάποιον παίκτη και βρήκε λύσεις μέσα από το ομαδικό παιχνίδι. Φρέιζερ, Στρέλνιεκς και Μίτσελ ωστόσο ήταν εκείνοι που ηγήθηκαν στο σκοράρισμα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα λάθη της ομάδας της Καρδίτσας έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην αναμέτρηση καθώς επέφεραν 33 "κιτρινόμαυρους" πόντους.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.