19.5 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ-Καρδίτσα 103-88: 30λεπτη καταιγίδα (pic, vids)

Υπό το βάρος των τριών ηττών στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές, η ΑΕΚ είχε μηδενικά περιθώρια νέας γκέλας, ειδικά μέσα στη Νέα Λιόσια. Δεν περιορίστηκε όμως στο αποτέλεσμα αφού το συνδύασε με μία εξόχως θελκτική εμφάνιση. Νίκησε την Καρδίτσα, στο παιχνίδι που άνοιξε την 5η αγωνιστική της Basket League, με 103-88 και ανέβηκε στο 2-3.

Η «Ένωση» -χωρίς τον Καμπενγκέλε και με τον Φλιώνη να προφυλάσσεται μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο στο παρκέ- έδειξε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τις προθέσεις της. Με μεγάλη αποτελεσματικότητα εντός πεδιάς, ανέβασε γρήγορα τις επιθετικές επιδόσεις της σημειώνοντας ρεκόρ μιας περιόδου και ενός ημιχρόνου. Επί της ουσίας δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο στην αντίπαλο της να πιστέψει στη νίκη. Ήταν μία παράσταση του επιθετικού μπάσκετ, μία 30λεπτη «καταιγίδα».

Για την Καρδίτσα, με την ιδιαιτερότητα με την οποία κυλάει η σεζόν, αφού έχει δώσει μόνο εκτός έδρας παιχνίδια, αυτή ήταν η πέμπτη ήττα της σε ισάριθμα ματς, γεγονός που παρά τα ελαφρυντικά, της βάζει επιπλέον πίεση ενόψει της συνέχειας.

Πριν το τζάμπολ, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του Βασίλη Γεωργίου που έφυγε χθες από τη ζωή.

Η ΑΕΚ έβγαζε φωτιές στο πρώτο πεντάλεπτο στο οποίο δεν αστόχησε ούτε μία φορά. Έχοντας 2/2 βολές, 5/5 δίποντα και 4/4 τρίποντα, προηγήθηκε με 24-12! Σύντομα όμως μπήκε στο πνεύμα και ακολούθησε τον ρυθμό η Καρδίτσα, που έφτασε επίσης ψηλά. Έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με μια παραγωγικότητα 60 πόντων (34-26).

Με τον Ραντλ να συνεχίζει «ζεστός» και τα άστοχα σουτ της ΑΕΚ να προκύπτουν με το σταγονόμετρο, η ομάδα του Πλάθα έφτασε στους 50 έπειτα από μόλις 16 λεπτά (50-35). Η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 21 πόντους στην εξέλιξη της δεύτερης περιόδου (58-37 στο 19’) και έκλεισε στους 18 στο τέλος της (59-41). Η ΑΕΚ έφτασε στην κορυφαία φετινή επίδοση της με τους 59 πόντους της, έχοντας 17/23 δίποντα και 7/14 τρίποντα. Είχε μάλιστα τριπλάσια ριμπάουντ (24-8).

Η Καρδίτσα ήταν παραγωγική στην επίθεση της και καταφέρνοντας να βάλει περισσότερη πίεση με την άμυνα της στην ΑΕΚ, έκανε ένα σερί 12-6 στο πρώτο πεντάλεπτο, μαζεύοντας τη διαφορά στους 12 (65-53). Το τάιμ άουτ του Πλάθα αφύπνισε τους παίκτες των γηπεδούχων που επέστρεψαν από αυτό με ένα σερί 19-6 που έστειλε τη διαφορά στους 25 (84-59) και καθάρισε μια και καλή το παιχνίδι.

Η τέταρτη περίοδος, μετά το 87-61 του 30’, είχε πάρει διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Καρδίτσα βρήκε την ευκαιρία να μειώσει με ένα σερί 15-5 (92-76 στο 35’) αλλά δεν θα μπορούσε να αλλάξει τη μοίρα της. 2:25 πριν το τέλος η ΑΕΚ έφτασε στην «100άρα», για δεύτερη φορά στη φετινή σεζόν, μετά τους 100 που σημείωσε απέναντι στον Απόλλωνα.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Η ΑΕΚ είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτο εξ αυτών τον Ραντλ που είχε 20 με 6/8 τρίποντα. Αυτόν που κέρδισε όμως σήμερα ήταν ο Ζώης Καράμπελας που εκμεταλλευόμενος την ολιγόλεπτη συμμετοχή του Φλιώνη, έκανε εξαιρετική δουλειά με 10 πόντους και επτά ασίστ. Άνοιξε πολλούς αιφνιδιασμούς ενώ πίεση πολύ καλά στην άμυνα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα ματς με πολύ υψηλά ποσοστά και για τις δύο ομάδες, τη διαφορά έκαναν τα υψηλότερα που είχε η ΑΕΚ που εκτέλεσε με 66% στα δίποντα και 48% στα τρίποντα. Η Καρδίτσα από την πλευρά της έχασε 10 βολές (8/18)/

Photo Credits: Eurokinissi