17.6 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ-Ηρακλής 80-74: “Καθάρισε” ο… μάγος Κολόμ! (pics+vids)

Με τον Κίνο Κολόμ να είναι εντυπωσιακός για ακόμα ένα παιχνίδι, η ΑΕΚ "λύγισε" τον μαχητικό για τρία δεκάλεπτα Ηρακλή και διεύρυνε το νικηφόρο σερί της, φτάνοντας τη 12η νίκη της στο πρωτάθλημα, κοιτάζοντας... όλο και ψηλότερα. Στο 5-15 έπεσε ο Γηραιός που το πάλεψε παρά τα τις απουσίες.

Σε ένα πρώτο δεκάλεπτο με έλλειψη ρυθμού και αρκετά άστοχα σουτ, οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και τον Ηρακλή να είναι εκείνος που κλείνει την περίοδο προηγούμενος, έχοντας προβάδισμα τριών πόντων (17-20), εξαργυρώνοντας την πολύ καλή εμφάνιση του νεαρού Πετανίδη. Ο ρυθμός παρέμεινε χαμηλός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα άστοχα σουτ διαδέχονταν το ένα το άλλο, καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε στο σκορ και τελικώς η ΑΕΚ έκλεισε την περίοδο, που συνοδεύτηκε από την επιστροφή του Ανγκόλα, προηγούμενη με δύο (35-33).

Το σκηνικό στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε, με ΑΕΚ και Ηρακλή να εξακολουθούν να συμβαδίζουν στο σκορ και όλα έδειχναν ότι θα κρίνονταν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί ο Κίνο Κολόμ συνέχισε τα... μαγικά του και η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα "καθάρισε" την υπόθεση νίκη, επικρατώντας του μαχητικού έως το τέταρτο δεκάλεπτο Ηρακλή με 80-74.

Ο ΜΑΓΟΣ: Ο Κίνο Κολόμ ήταν για ακόμα μία φορά ήταν εντυπωσιακός. Με 34 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ οδήγησε την ΑΕΚ σε τρίτη διαδοχική νίκη.

ΤΑ "ΕΣΠΑΣΕ": Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα ήταν ιδιαίτερα άστοχη πίσω από τη γραμμή των 6μ75, ευστοχώντας σε 9 τρίποντα σε 40 προσπάθειες (22%).

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.