19.1 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ-Ιωνικός 92-75: Τον βρήκε… μπόσικο και τον «πάτησε» (vid+pics)

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τις λίγες λύσεις του Ιωνικού Νικαίας και τον διέλυσε στα Άνω Λιόσια με 92-75, σε αγώνα της 18ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν κι εκείνοι σημαντικές απουσίες, αλλά εκμεταλλεύτηκαν τους οκτώ παίκτες που βρήκαν απέναντί τους -απουσίασε και ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες- και πανηγύρισαν την όγδοη νίκη τους «σκαρφαλώνοντας» στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Στον αντίποδα οι ηττημένοι παρέμειναν στην τελευταία θέση με μόλις τρεις επιτυχίες, όσες και ο Ηρακλής, με τον «Γηραιό» να έχει κερδίσει το πρώτο μεταξύ τους ματς στο «Ιβανώφειο».

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να παρουσιαστούν ανταγωνιστικοί αλλά η Ένωση τους... ένιωσε μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η ομάδα του Στέφανου Δέδα ήταν μπροστά με οκτώ πόντους (26-18) και ξέφυγε ακόμα και με 15 (47-32), λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα αντέδρασαν και μείωσαν σε 47-39 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο έμελλε να κριθούν τα πάντα οριστικά. Με επιμέρους σκορ 26-12, ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου των Άνω Λιοσίων έγραφε 73-51 στο 30' και τα πάντα είχαν κριθεί.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους δύο προπονητές να δοκιμάζουν πρόσωπα και σχήματα και την κόρνα της λήξης να βρίσκει την ΑΕΚ νικήτρια με 92-75.

ΜΑΕΣΤΡΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ: Ο Κίνο Κολόμ πραγματοποίησε την καλύτερή του φετινή εμφάνιση σταματώντας στους 24 πόντους και τις 7 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του οΊαν Χάμερ με 16 πόντους. Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Μουχαϊμίν Μουσταφά με 19 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και γι' αυτό έφτασε στην άνετη επικράτηση. Καθοριστική πάντως ήταν η «υπεροπλία» των «κιτρινόμαυρων» στα ριμπάουντ με 44 έναντι μόλις 35 των φιλοξενούμενων.