23.9 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

ΑΕΚ-Χάποελ Χολόν 108-112: «Λύγισε» απ’ την πίεση η «Ένωση» (pics, vids)

Τεράστια αυτοκτονία απ' την ΑΕΚ στο παιχνίδι 55 λεπτών απέναντι στη Χάποελ Χολόν, αφού «πέταξε στα σκουπίδια» το +10 που είχε στο 1:53' πριν το τέλος της 2ης παράτασης, με τους ισραηλινούς να φεύγουν με μια σπουδαία νίκη (112-108) απ' το κλειστό των «Άνω Λιοσίων». Στο 2-2 πλέον το σύνολο του Αμίτ Σερφ, ενώ η ΑΕΚ υποχώρησε στο 0-4, αποχαιρετώντας οριστικά πλέον το Basketball Champions League.

Το 1ο δεκάλεπτο ήταν το δεκάλεπτο των… σερί. Η Χάποελ Χολόν ξεκίνησε το παιχνίδι με 6-0, το οποίο ήρθε πριν τη συμπλήρωση του 1ου λεπτού, παρ’ όλα αυτά η «απάντηση» της ΑΕΚ ήταν άμεση, αφού με οδηγό την εξαιρετική της άμυνα κατάφερε να προηγηθεί 16-6 στο 6:30’, «τρέχοντας» εκείνη σερί που έφτασε το 16-0. Οι ισραηλινοί, βλέποντας τους αντιπάλους τους να βρίσκουν ρυθμό, επέλεξαν να παίξουν ζώνη από εκείνο το σημείο κι έπειτα, κάτι που τους βγήκε σε καλό. Συγκεκριμένα, μείωσαν μέσα σε λιγότερο από ένα δίλεπτο τη διαφορά στους τρεις (16-13), σκοράροντας 7 αναπάντητους πόντους αυτήν τη φορά, με την περίοδο εν τέλει να βρίσκει την «Ένωση» προηγούμενη για τρεις πόντους (18-15).

Ο ρυθμός παρέμεινε σχετικά χαμηλός και στα πρώτα δύο λεπτά της 2ης περιόδου, με την ΑΕΚ να μη βρίσκει τρόπο να ξαναπάρει διψήφια διαφορά λόγω της πολύ καλής άμυνας ζώνης από τους φιλοξενούμενους. Το πρώτο τρίποντο, πάντως, απέναντι σε αυτήν την αμυντική λειτουργία ήρθε απ’ τον Χόλινς, που έδωσε «κεφάλι» 7 πόντων στην ομάδα του (23-16), πριν επιστρέψει εκ νέου η Χάποελ με το σουτ τριών πόντων του Αμίρ (23-22). Η ΑΕΚ άρχισε να βρίσκει λύσεις μετά το time-out του Ηλία Ζούρου, ξαναπήγε στο +6 (30-24), όμως οι ισραηλινοί «απάντησαν» με το ίδιο νόμισμα, καθώς μετά το time-out του προπονητή τους ισοφάρισαν σε 30-30, 2:39’ πριν την ολοκλήρωση του εικοσαλέπτου. Με τον ΜακΡέι να γίνεται ο πρώτος διψήφιος (10 πόντοι) του αγώνα μετά από 2/2 εύστοχες βολές, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 38-34 στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Ντεόντρε Μπερνς «έγραψε» απ’ τη γραμμή των βολών το 38-36 ως σκορ ημιχρόνου.

Το πρώτο προβάδισμα της Χολόν μετά το 0-6 ήρθε στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου, όταν με ένα 5-0 σερί και καλάθι του ΦανΒάιν έκανε το 38-40, ενώ λίγο αργότερα με δύο διαδοχικά τρίποντα από Μισγκάβ και Αμίρ έφτασε στο +6 (40-46), αναγκάζοντας τον Ηλία Ζούρο να καλέσει time-out. Ο Τσέισον Ραντλ ωστόσο ήταν ο «κρυφός άσος» που έψαχνε η «Ένωση», ο οποίος παίζοντας… ρολόι απ’ το τρίποντο (3/3) έκανε το 51-50, «απαντώντας» και στις δύο προηγούμενες φορές που προηγήθηκαν οι ισραηλινοί! Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τους φιλοξενούμενους, πάντως, να «κλείνουν» την περίοδο στο +4 και το 57-61.

Το ευχάριστο γεγονός για την ΑΕΚ ήρθε στην 4η περίοδο, όπου είδε τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας να γίνεται παράγοντας του αγώνα και να είναι ο κύριος λόγος που οι «κίτρινοι» επανάκτησαν πολύ γρήγορα το προβάδισμά τους (64-63). Το σύνολο του Αμίτ Σερφ, ωστόσο, πήρε άμεσα απόσταση τριών πόντων απ’ την «Ένωση» (66-69), το οποίο το κράτησε μέχρι και τα τελευταία 2:20’, πριν ο Κουζμίνσκας πάρει ξανά το… όπλο του και βάλει μπροστά τους γηπεδούχους με 74-73. Με τη Χολόν πλέον να έχει χάσει το μυαλό της και να υποπίπτει σε αρκετά λάθη στην επίθεσή της, καθώς και… τραβηγμένες επιλογές, με την ΑΕΚ να βρίσκει τον τρόπο να προηγηθεί με 77-73 στα 53” πριν το φινάλε. Παρ’ όλα αυτά, η κακή επιλογή σουτ του ΜακΡέι στο 77-75 έδωσε την ευκαιρία στους Ισραηλινούς να ισοφαρίσουν σε 77-77. Ακόμη κι έτσι, πάντως, η ομάδα του Ηλία Ζούρου κρατούσε την τύχη στα δικά της χέρια, αφού είχε επίθεση 8.6”, όμως ένα λάθος στην επαναφορά οδήγησε σε κλέψιμο του ΜακΚολ, με τον Αμερικανό να κερδίζει φάουλ στον αιφνιδιασμό, αλλά να κάνει 0/2 βολές και το ματς να πηγαίνει στο έξτρα πεντάλεπτο (77-77)!

H AEK έδειχνε να έχει πιο καθαρό μυαλό στην παράταση, με αποτέλεσμα να βρίσκει ευκολότερα λύσεις και να παίρνει εις διπλούν προβάδισμα με 4 πόντους (83-79, 85-81). Ο αρχηγός των ισραηλινών όμως, Μιτ Μισγκάβ, δεν είχε... συμβιβαστεί με αυτό, αφού με καλάθι του ισοφάρισε αρχικά σε 85-85, ενώ πέτυχε και τρίποντο στα 32" για το 85-88. Το παιχνίδι έπειτα οδηγήθηκε στη... ρουλέτα των βολών, με τον Κουζμίνσκας αρχικά να κάνει το 87-88 και τον Κρόφορντ να «απαντάει» με τον ίδιο τρόπο για το 87-90 στα 19.8". Ο ΜακΡέι στη συνέχεια αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων, με τον Λιθουανό φόργουορντ να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ, να κερδίζει φάουλ και να μειώνει ξανά στον πόντο (89-90, 12.4"). Η άμυνα της «Ένωσης» ήταν εξαιρετική στην προσπάθεια της Χολόν να κρατήσει τη μπάλα με ασφάλεια στην κατοχή της και κέρδισε την κατοχή μετά από λάθος του Κρόφορντ, με το χρονόμετρο να δείχνει 8.1". Ο Ραντλ σε μια διείσδυσή του κέρδισε φάουλ, πήγε στη γραμμή των βολών, απ' την οποία είχε 1/2 εύστοχες, με τους ισραηλινούς να αστοχούν στην επίθεσή τους και το ματς να οδηγείται σε 2η παράταση (90-90).

Τα χέρια των παικτών της Χάποελ Χολόν πλέον είχαν βαρύνει για τα καλά, ενώ βγήκαν στο παρκέ και οι λιγότερες λύσεις παικτών που έχει σαν ομάδα και η ΑΕΚ το εκμεταλλεύτηκε αυτό, παίρνοντας προβάδισμα 7 πόντων δια χειρός (ποιου άλλου;) Κουζμνίσκας (97-90). Ο Κρόφορντ πέτυχε ένα τρίποντο που έστειλε τη διαφορά στους 5 (100-95), 55.5" πριν το φινάλε, ενώ ένα λάθος του ΜακΡέι έδωσε την ευκαιρία στον Κρόφορντ να πάει στο 100-98 το σκορ με νέο τρίποντο. Ο Ραντλ στη συνέχεια δε μπόρεσε να πετύχει καλάθι και ο Μισγκάβ στην απέναντι πλευρά κέρδισε βολές, τις οποίες και έβαλε για το 100-100, με 3.3" ν' απομένουν για τη λήξη. Αξιοσημείωτο πως η Χάποελ Χολόν «έτρεξε» σερί 10-0 στα τελευταία 1:53' και 8-0 μέσα σε 55". Και πάλι, όμως, η τύχη ήταν στα χέρια της ελληνικής ομάδας, όπου έγινε νέο λάθος στην επαναφορά, δίνοντας τη δυνατότητα στον Κρόφορντ να κάνει lay-up, το οποίο δε βρήκε στόχο. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε 3η παράταση (100-100)!

Εκεί η Χάποελ Χολόν πήρε τρεις φορές το προβάδισμα με τον ΜακΚολ ν' αναλαμβάνει δράση, αφού ο Κρόφορντ είχε αποβληθεί με 5 φάουλ απ' τη 2η παράταση, με την «Ένωση» να βρίσκει «απάντηση» σε όλες. Η μόνη φορά που δε βρήκαν καλάθι απ' τον ΜακΚολ οι ισραηλινοί ήταν το σημείο που πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (106-110) με δύο καλάθια απ' τους Μπερνς και Χανόκι. Η ΑΕΚ δε βρήκε λύση από εκείνο το σημείο κι έπειτα και η Χάποελ Χολόν πήρε τη νίκη με 112-108, με την «Ένωση» να αποχαιρετάει πλέον το... όνειρο της πρόκρισης στους «8» του Basketball Champions League.