28.3 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

ΑΕΚ – Άρης 91-93: Ραψωδία Τολιόπουλου (pic, vids)

Τα δεδομένα πριν το τζάμπολ του ντέρμπι με την ΑΕΚ δεν έδειχναν υπέρ του. Προερχόμενος από την υπερπροσπάθεια του αγώνα με την Μπούντουτσνοστ και αφού αναγκάστηκε να αγωνιστεί με δύο σημαντικές απουσίες στην περιφέρεια του (Μποχωρίδης, Σταρκ) ο Άρης έδειξε χαρακτήρα, έβαλε τους κανόνες του και τα κατάφερε. Νίκησε την «Ένωση» στα Άνω Λιόσια με 93-91, σε ένα αποτέλεσμα που μπορεί να αλλάξει τις προοπτικές του συνολικά στη φετινή Basket League και σε ένα από τα πιο δραματικά παιχνίδια της σεζόν

Τα κατάφερε με τον Βασίλη Τολιόπουλο να κάνει μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του. Όχι μόνο τελείωσε το παιχνίδι με double-double, αλλά σημείωσε και δύο «μεγάλα» τρίποντα στα τελευταία, καθοριστικά λεπτά. Με αυτήν τη νίκη, εκτός της αυτοπεποίθησης που του δίνει, ο Άρης έβαλε από κάτω του με δύο βαθμούς αλλά ουσιαστικά με τρεις νίκες (έχοντας και το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας) την «Ένωση», ανέβηκε στο 8-7 και ορίζει τη μοίρα του ως προς την παρουσία του στο γκρουπ 1-6 της δεύτερης φάσης του Πρωταθλήματος. Επόμενη υποχρέωση του για την Basket League το εντός έδρας παιχνίδι με τον Κολοσσό (28/1, 17:15).

Η ΑΕΚ από την άλλη πλευρά έδειξε μάλλον μπερδεμένη από τις διαδοχικές αλλαγές στο ρόστερ της. Δεν είχε τη γνωστή ενέργεια και ένταση που χαρακτηρίζει το παιχνίδι της, ειδικά όταν αγωνίζεται στα Λιόσια, υποχώρησε στο 6-9 με την τρίτη συνεχόμενη ήττα της και αισθάνεται περισσότερη πίεση ως προς αυτόν τον στόχο, που δεδομένης της ποιότητας του ρόστερ της μοιάζει ως αυτονόητος. Επόμενη υποχρέωση της στο Πρωτάθλημα θα είναι αυτή του επόμενου Σαββάτου (27/1, 20:15) στην Καρδίτσα.

Πριν το τζάμπολ η ΑΕΚ δια του προέδρου της Μάκη Αγγελόπουλου, τίμησε τη μνήμη του Γιάννη Ιωαννίδη, στο πρόσωπο της κόρης του αείμνηστου «Ξανθού», Θεοδώρα-Ελένη Ιωαννίδη. Στην εκκίνηση ωστόσο υπήρξε ένα απρόοπτο, αφού ένα πρόβλημα στα χρονόμετρα, προκάλεσε μία 20λεπτη διακοπή, λίγο μετά το τζάμπολ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο πρώτο τρίλεπτο με 7-3 και το δεύτερο φάουλ του Γκάλινατ έβαλε την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη σε ακόμη πιο δύσκολη θέση. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν νευρικοί, κάνοντας έξι λάθη στα πρώτα έξι λεπτά (13-5) αφού οι γηπεδούχοι έβαζαν μεγάλη πίεση στην μπάλα ενώ παράλληλα είχαν πολύ παραγωγικό τον Τζόρνταν ΜακΡέι που σημείωσε τους 10 από τους πρώτους 19 πόντους τους (19-11 στο 8’). Ο Άρης όμως κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου (22-19).

Η ΑΕΚ δεν είχε την ένταση των πρώτων λεπτών στο παιχνίδι της ενώ ο Άρης είχε προσαρμοστεί πια στις απαιτήσεις του και βρίσκοντας πιο εύκολα λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο 14ο λεπτό (28-31), αφού η «Ένωση» από την πλευρά της αδυνατούσε να βρει σκορ από μακριά (0/9). Ο Τολιόπουλος εκτελούσε και δημιουργούσε κάθε φορά που υπήρχαν οι προϋποθέσεις (10π, 6ασ. στο ημίχρονο) αλλά για τον Άρη υπήρχε φθορά με φάουλ, αφού φορτώθηκε με τρίτο, μετά τον Γκάλινατ και ο Κατσίβελης, μία κατάσταση στην οποία βρέθηκε πολύ γρήγορα από την άλλη πλευρά και ο Χολ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε πια τον έλεγχο του παιχνιδιού, προηγήθηκε με πέντε μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου (36-41) αλλά στου δρόμου τα μισά η διαφορά ήταν στη μικρότερη, δυνατή τιμή της (42-43) με την ΑΕΚ να βρίσκει το πρώτο της τρίποντο μετά από 11 άστοχα. Ο Άρης, από την άλλη πλευρά, έκλεισε το πρώτο μέρος με το εντυπωσιακό 92,3% στα δίποντα (12/13) αλλά και 13 λάθη.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μέσα από την πολύ αποτελεσματική άμυνα του και κρατώντας την ΑΕΚ στους πέντε πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου, συνέχισε να ελέγχει την κατάσταση, προηγούμενη με εννιά πόντους (47-56). Ο Ζοάν Πλάθα επέμεινε στην τακτική της πίεσης στα 4/4 του γηπέδου που μπορεί να μην έδινε πολλά σε πρώτη φάση, αλλά στόχευε στην κόπωση των φιλοξενούμενων. Έτσι η ΑΕΚ με ένα σερί 14-5 ισοφάρισε (61-61 στο 28΄), λίγο μετά προσπέρασε (68-64) αλλά στο τέλος της τρίτης περιόδου όλα ήταν ανοιχτά (71-67).

Το καμπανάκι ήχησε εγκαίρως για τον Άρη που μπήκε στην τέταρτη περίοδο με σερί 6-0 για να ανακτήσει το προβάδισμα. Το ντέρμπι είχε πάρει μια άγρια ομορφιά και πέντε λεπτά πριν το τέλος, συνέχισε να είναι εξαιρετικά «κλειστό» (77-76). Μπαίνοντας στο τρίλεπτο, ο Άρης ήταν μπροστά με 83-79 χάρη σε ένα σερί 5-0. Στα 80’’ οι φιλοξενούμενοι με «μεγάλο» τρίποντο του Τολιόπουλου βρέθηκαν στο +5 (81-86), ο Κουζέλογλου έκανε το 83-86 και στα 49’’ ο Μπάνκστον αστόχησε σε δύο βολές για να ακολουθήσει «γκολ-φάουλ» του Μόργκαν που ισοφάρισε στα 38’’ (86-86). Ο Τολιόπουλος όμως «μίλησε» και πάλι με τρίποντο από τα 8 μέτρα (86-89)! Στη συνέχεια δοκιμάστηκε η ψυχραιμία των παικτών στις βολές. Ο Άρης έκανε φάουλ και ο Νάιτ με δύο βολές μείωσε στον πόντο (88-89 στα 19’’) όμως με τον ίδιο τρόπο ο Γκάλιντ έκανε το 88-91. Ο Αμερικανός της ΑΕΚ κέρδισε φάουλ στα 8’’ και ήταν ξανά εύστοχος (90-91) για να πάει ο Γκάλινατ στη γραμμή στα 4,5’’ απ’ όπου έκανε το 90-93. Ο Νάιτ κέρδισε νέο φάουλ κάνοντας το 91-93, αστόχησε στη δεύτερη βολή αλλά ο Χάρελ που μάζεψε το ριμπάουντ, πάτησε εκτός παρκέ στα 1.3’’. Η ΑΕΚ όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και ο Άρης κράτησε μία μεγάλη νίκη.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Θέλει και ρώτημα; Ο Βασίλης Τολιόπουλος «με το έτσι θέλω» οδήγησε τον Άρη στο σπουδαίο διπλό έχοντας 25 πόντους με 9/10 βολές, 2/2 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 10 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 12 κερδισμένα φάουλ και 39 ranking! Κερασάκι στην τούρτα της σπουδαίας εμφάνισης του τα δύο τρίποντα που σε μεγάλο βαθμό έκριναν το ντέρμπι.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Για ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και με διαφορά δύο πόντων, η απόσταση των ποσοστών των δύο ομάδων στα τρίποντα ήταν καθοριστική. Ο Άρης εκτέλεσε με 41,93% (13/31) έναντι του 18,18% της ΑΕΚ (4/22).

Photo Credits: Eurokinissi