20 C
Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ-Άρης 63-76: Της έβαλε φρένο με «καυτή» τριάδα (pic, vids)

Έχοντας το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Άρης σημείωσε ένα από τα μεγαλύτερα διπλά του στις τελευταίες σεζόν. Επιβλήθηκε της ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια με 76-63 και της «έσπασε» το αήττητο στην Basket League. Τα κατάφερε παρά τις απουσίες δύο πολύ σημαντικών παικτών της (Καββαδάς, Τολιόπουλος) αλλά και τη φθορά των φάουλ που αντιμετώπισε από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Ευτύχησε όμως να έχει σε μεγάλη μέρα την τριάδα των Χάγκινς, Γκούντγουϊν και Χόρκλερ ενώ πήρε σημαντική βοήθεια από τους Νετζήπογλου και Φίλλιο.

Η ΑΕΚ από την άλλη πλευρά, υποχρεώθηκε σε δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα μέσα σε πέντε μέρες αφού είχε προηγηθεί εκείνη από τη Βόννη στο BCL. Έδειξε και σήμερα να έχει έλλειμμα ενέργειας αφού έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ και αναγκάστηκε να κυνηγάει τον Άρη σε όλο το παιχνίδι. Δεν βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει και να προσπεράσει και έτσι έχασε το αήττητο της στο Πρωτάθλημα.

Με τέσσερις πόντους του Νετζήπογλου ο Άρη προηγήθηκε με 10-3 πριν τη συμπλήρωση τριών λεπτών δράσης. Ήταν το γεγονός που οδήγησε τον Καντζούρη να αποσύρει τον Ουίλιαμς και να βάλει στη θέση του τον Πετρόπουλο. Μέσα από την άμυνα τους και με πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο στην πρώτη περίοδο αφού ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο πεντάλεπτο (5-16). Η ΑΕΚ αδυνατούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση της και ο Άρης έκλεισε το δεκάλεπτο με το υπέρ του 25-18, παίρνοντας 15 πόντους από το τρίποντο (5/10).

Η ΑΕΚ προσπάθησε να ανεβάσει την ένταση στην άμυνα της όμως το πρόβλημα της ήταν κατά κύριο λόγο επιθετικό αφού είχε 21 πόντους στα 13 πρώτα λεπτά (21-29). Με τους Νετζήπογλου, Χόρκλερ σταθερά παραγωγικούς και τον Φίλλιο να δίνει σημαντική βοήθεια σημειώνοντας ακόμη και ένα απίθανο τρίποντο από πολύ μακριά, ο Άρης πέρασε μπροστά με 17 (28-45 στο 17’). Η ΑΕΚ κατάφερε να μαζέψει κάπως τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (36-47).

Στο πρώτο μέρος ο Άρης εκτέλεσε με 52% από το τρίποντο (9/17) ενώ κυριάρχησε στα ριμπάουντ (17 έναντι 12) και παράλληλα έκανε επιμέρους σκορ 10-0 στους πόντους από λάθη.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν άρχισε καλά για τον Άρη αφού φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ ο Νετζήπογλου ωστόσο το εξαιρετικό κουμαντάρισμα του παιχνιδιού από τον Χάγκινς και η κυριαρχία του Γκούντγουϊν στις ρακέτες, του επέτρεψε να έχει τον έλεγχο (40-55 στο 25’). Η ΑΕΚ όμως βρήκε τον τρόπο με ένα σερί 10-2 να μειώσει στους επτά (48-57) σε ένα κρίσιμο σημείο αφού παράλληλα έκανε τέταρτο φάουλ ο Γκούντγουϊν. Ο Άρης όμως είχε απάντηση και βρέθηκε στο +13 (50-63) πριν διαμορφωθεί το 52-63 του 30’.

Έπειτα από πέντε λεπτά στην τέταρτη περίοδο δεν είχαν διαταραχθεί οι ισορροπίες (58-68) αφού ο Τζος Χάγκινς έδινε τον ρυθμό και η άμυνα του Άρη συνέχισε να εξωθεί τους γηπεδούχους σε δύσκολες επιλογές. Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο η ΑΕΚ πάντως είχε ακόμη ελπίδες (62-70). Δύο καθοριστικές τάπες του Χόρκλερ που έκανε θραύση σε αυτό τον τομέα τελειώνοντας το παιχνίδι με επτά (!), έβγαλαν μία κρίσιμη άμυνα για τον Άρη και ένα λεπτό πριν το τέλος η διαφορά ήταν σε τέτοια επίπεδα που δεν θα μπορούσε να προκύψει ανατροπή δεδομένων (62-74).

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Η νίκη, ως γνωστόν, έχει πολλούς πατεράδες, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα γι’ αυτήν που σημείωσε ο Άρης. Αν θα έπρεπε να ξεχωρίσει κανείς έναν, αυτός θα ήταν ο Νοα Χόρκλερ που είχε 16 πόντους με 4/7 τρίποντα και την εντυπωσιακή επίδοση των επτά κοψιμάτων!

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 9/17 τρίποντα του πρώτου ημιχρόνου έγιναν 1/10 στο δεύτερο για τον Άρη και αυτό κάνει ακόμη μεγαλύτερη τη νίκη του, γιατί βρήκε και ένα εναλλακτικό πλάνο. Εκτέλεσε εξαιρετικά και από κοντά έχοντας 60% στα δίποντα έναντι του 51% της ΑΕΚ που είχε μόλις 20% στα τρίποντα.

Photo Credits: Eurokinissi