17.5 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

ΑΕΚ-Απόλλων 77-75: Με… τριάδα φωτιά “λύγισε” Πατρινούς και προβλήματα! (pics+vids)

Με "μάγο" Κίνο Κολόμ, πολυεργαλείο Ίαν Χάμερ και καθοριστικό Νίκο Παππά στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ "λύγισε" Απόλλωνα και προβλήματα φτάνοντας στη νίκη στο... θρίλερ, όπως εξελίχθηκε, των Άνω Λιοσίων με 77-75. Στο 7-8 έφτασε ο "δικέφαλος", υποχώρησαν στο 5-10 οι Πατρινοί.

Με ένα... τρελό ξεκίνημα του Χάμερ ο οποίος με 8 σερί δικούς του πόντους έβαλε από νωρίς τις βάσεις για να χτίσει διαφορά η ΑΕΚ (10-2) ξεκίνησε η αναμέτρηση στα Άνω Λιόσια. Με τον Κολόμ σε ρόλο δημιουργού και και τον Χάμερ σε εκείνον του εκτελεστή, ο "δικέφαλος" με όπλο το σουτ πίσω από τη γραμμή των 6μ75, διατήρησε αρχικά το προβάδισμά του και εν συνεχεία το αύξησε, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (30-20).

Ενώ στο πρώτο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά ακόμα και με 12 πόντους, ένα σερί 12-0 από την ομάδα της Πάτρας έφερε το παιχνίδι ξανά σε ισορροπία (35-35 στο 16'), με τον Σίμονς ως κύριο εκφραστή των επιθέσεων του Απόλλωνα. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τους "κιτρινόμαυρους" στο +2 (43-41).

Μουδιασμένα ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες, με τα άστοχα σουτ να κυριαρχούν και από τις δύο πλευρές. Με τον Κολόμ να συνεχίζει να μοιράζει ασίστ και τον Δημήτρη Μαυροειδή να μπαίνει και να δίνει λύσεις επιθετικά, παρά το γεγονός ότι νοσηλευόταν με πυρετό στο νοσοκομείο, η ΑΕΚ απέκτησε και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης. Σε εκείνο το σημείο, υπήρξε προσωρινή διακοπή του αγώνα, με τους διαιτητές να ζητούν απομάκρυνση ορισμένων οπαδών των γηπεδούχων. Οι διαιτητές επέστρεψαν, το παιχνίδι συνεχίστηκε και η ομάδα του Στέφανου Δέδα έκλεισε στο +5 την τρίτη περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Νίκος Παππάς ήταν καθοριστικός, έδωσε πολλές λύσεις επιθετικά, αύξησε το προβάδισμα των "κιτρινόμαυρων", ωστόσο ο Απόλλωνας επέστρεψε με ένα σερί 9-0 στο τέλος. Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ, η ΑΕΚ άντεξε στην πίεση που της έβαλε η ομάδα του Νίκου Βετούλα και πήρε τη νίκη με 77-75.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

ΤΡΙΑΔΑ ΦΩΤΙΑ: Κολόμ, Χάμερ και Παππάς ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης. Ο Ισπανός γκαρντ με 12 πόντους και 12 ασίστ, ο Αμερικανός φόργουορντ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά και ο Νίκος Παππάς με 17 πόντους, ώθησαν την ΑΕΚ στη νίκη.