34.9 C
Δευτέρα, 24 Ιουνίου, 2024

Αδριατική Λίγκα: Προκρίθηκε στους τελικούς η Παρτίζαν (vids)

Η Παρτίζαν δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στη Μπούντουτσνοστ, ωστόσο έφτασε στη νίκη με 100-86, έκανε το 2-1 στη μεταξύ τους σειρά και προκρίθηκε στους τελικούς της Αδριατικής Λίγκας απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα (2-0 τη Μέγκα).

Η ομάδα απ' το Μαυροβούνιο έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους για 22:30 λεπτά, αφού σε εκείνο το σημείο βρέθηκε μπροστά με 53-60, αλλά ένα σερί 11-0 απ' το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε το σκορ 64-60 και από τότε δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω.

Πρώτος σκόρερ για τους Σέρβους ήταν ο Αλέκσα Αβράμοβιτς με 20 πόντους, με τον Πάντερ να προσθέτει 19 και τον Νάναλι να... γεμίζει τη στατιστική του (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ). Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Γιόγκι Φέρελ, ήταν αυτός που ξεχώρισε απ' τους φιλοξενούμενους (18 πόντοι), ο οποίος μάλιστα σκόραρε 16 πόντους στο εξαιρετικό 1ο ημίχρονο της ομάδας του, αλλά έμεινε μόλις στους 2 στο 2ο.