23.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

ACB: Νίκες για Μάλαγα και Χιρόνα (vids)

Άνετη επικράτηση για την Μάλαγα στην έδρα της απέναντι στην Μπρεογκάν, ενώ η Χιρόνα έκανε την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και πανηγύρισε την νίκη απέναντι στη Μούρθια.

Οι Ανδαλουσιάνοι παρόλο που βρέθηκαν να χάνουν 22-15 στην πρώτη περίοδο, έκαναν ένα φανταστικό δεύτερο δεκάλεπτο (29-11) πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 44-33. Η Μούρθια προσπάθησε να επανέλθει στην τρίτη περίοδο όμως το εκπληκτικό ποσοστό (42%) πίσω από τα 6,75 που είχαν οι γηπεδούχοι, δεν την επέτρεψε να μειώσει κάτω από το -10 (61-51).

Στην τελευταία περίοδο η Μάλαγα έλεγξε τον ρυθμό δεν απειλήθηκε και πήρε τη νίκη με 87-70. Για τους νικητές ο Νίχαντ Τζένοτβιτς είχε 16 πόντους με τον Τάισον Κάρτερ να προσθέτει άλλους 11.

Η Χιρόνα προηγούνταν με 38-28 στην ανάπαυλα, όμως η Μούρθια του Χάουαρντ Σαντ Ρος (7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) έκανε ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με 28-11 την τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν μάλιστα για εφτά πόντους (56-49).

Η Χιρόνα όμως δεν παραδόθηκε. Ξεκινώντας δυναμικά την τελευταία περίοδο (11-2 σερί) σε συνδυασμό με τον "καυτό" Μαρκέλ Μπράουν (29 πόντους), οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη μέσω της ρουλέτας των βολών στο τέλος. Το τελικό 82-76 δεν αποτυπώνει απόλυτα την εικόνα της αναμέτρησης καθώς ένα λεπτό πριν τη λήξη η Μούρθια βρισκόταν μπροστά με 76-75.