16.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

ACB: Δυσκολεύτηκε η Ομπραδόιρο, κατάρρευση για την Γκραν Κανάρια (vids)

Το πρωτάθλημα Ισπανίας έχει φτάσει στην έκτη αγωνιστική και το Σάββατο 21/10, η Παλένθια νίκησε με άνεση (74-59) την Μπρεογάν, η Ανδόρα επικράτησε της Μπανταλόνα με 94-84, η Μούρθια τα κατάφερε κόντρα στην Γκραν Κανάρια με 95-69 ενώ η Ομπραδόιρο δυσκολεύτηκε με την Χιρόνα αλλά τελικά άντεξε και πήρε την νίκη με 85-79.

Άνετη η Παλένθια, 74-59 την Μπρεογάν

Οι δύο ομάδες είχαν αρκετά ισορροπημένη απόδοση, ωστόσο την Μπρεογκάν την πλήγωσε η δεύτερη περίοδος κατά την οποία οι παίκτες της κατάφεραν να βρουν μόλις 8 πόντους έναντι 24, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο είχε τελειώσει με 17-12 υπέρ τους. Η Παλένθια βρήκε τρόπο να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και έφτασε στην νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Φράνκε με 13 πόντους ενώ συνολικά ο παίκτης με τους περισσότερους στην αναμέτρηση βγήκε ο Χογκέλα με 18.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 24-8, 24-20, 14-14

Μπανταλόνα - Ανδόρα 84-94

H Μπανταλόνα φάνηκε πως είχε μπει στην αναμέτρηση καλύτερα ωστόσο η δεύτερη περίοδος ανήκε στην Ανδόρα η οποία με επί μέρους σκορ 18-26, γύρισε τον αγώνα υπέρ της και διατηρήθηκε μπροστά μέχρι και την λήξη του, φτάνοντας στην εκτός έδρας νίκη με 94-84.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Μάριτς με 16 πόντους ενώ μόλις έναν πίσω βρέθηκε ο συμπαίκτης του, Ντος Ανίος.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 18-26, 12-19, 32-30

Μούρθια - Γκραν Κανάρια 95-69

Η Μούρθια εκμεταλλεύτηκε την κατάρρευση της Γκραν Κανάρια στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και πήρε μία πολύ σπουδαία εντός έδρας νίκη. Οι δύο ομάδες άρχισαν ισορροπημένα τον αγώνα, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ξεφύγουν στην δεύτερη περίοδο αλλά στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να μειώσουν, αλλά το επί μέρους 26-6 φανερώνει το πόσο δυσκολεύτηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο η Γρκαν Κανάρια.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές βγήκε ο Μπιργκάντερ με 19 πόντους ενώ συνολικά του αγώνα ο Σλότερ των ηττημένων με 23.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 27-19, 22-25, 26-6

Ομπραδόιρο - Χιρόνα 85-79

Η Ομπραδόιρο μπορεί να πήρε την πρώτη περίοδο, ωστόσο στην δεύτερη βρέθηκε πίσω με επί μέρους σκορ 11-22. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των γηπεδούχων επέστρεψαν πιο συγκεντρωμένοι και γύρισαν το ματς έχοντας στο τέλος της τρίτης περιόδου επί μέρους σκορ 29-14 και κρατήθηκαν μπροστά μέχρι και την λήξη της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Τόμας Σκραμπ με 19 πόντους ενώ γενικότερα της αναμέτρησης, με μόλις έναν παραπάνω ο Ιρόεγκμπου των ηττημένων.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 11-22, 29-14, 21-26