21.1 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ABA Liga: Στον τελικό η Μπουντούσνοστ, πρόωρος «τελικός» για Αστέρα! (vids)

Την πρόκριση στην σειρά των τελικών της Αδριατικής λίγκας πανηγύρισε η Μπουντούσνοστ, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Μόρναρ Μπαρ με και πήρε τη πρόκριση με 2-0 σκορ. Αντίθετα, ο Ερυθρός Αστέρας ηττήθηκε από την ομάδα της Ιγκοκέα με 81-68 και η πρόκρισή του στους τελικούς θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι!

Στο πρώτο χρονικά αγώνα, αυτόν της Ιγκοκέα με τον Ερυθρό Αστέρα, η ομάδα από τη Βοσνία Ερζεγοβίνη κατάφερε να θέσει από νωρίς τον ρυθμό της και να επικρατήσει σχετικά εύκολα του μεγάλου φαβορί της σειράς. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ελέγξουν από την αρχή του αγώνα τον ρυθμό, παίρνοντας ένα προβάδισμα διψήφιο με 23-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου, το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους, φτάνοντας έτσι στη νίκη και το 1-1 στη σειρά.

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κλέμονς, ενώ 17 είχε ο Έντιν Άτιτς. Από την άλλη, για τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος θα φιλοξενήσει την Ιγκοκέα στην 3η αναμέτρηση που θα έχει χαρακτήρα.... τελικού πριν τον τελικό, ο Ντόμπριτς πέτυχε 17 πόντους.

Αντίθετα, η Μπουντούσνοστ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0 στη σειρά, επικρατώντας με 92-78 της Μόρναρ Μπαρ, και έτσι κλείδωσε το πρώτο εισιτήριο για την σειρά των Τελικών της Αδριατικής λίγκας. Η ομάδα από το Μαυροβούνιο κατάφερε να κάνει τη διαφορά στην αναμέτρηση μετά από ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι 2 πόντοι διαφοράς που είχε στο ημίχρονο έγιναν 12, με την φιλοξενούμενη ομάδα στην τέταρτη περίοδο να προσπαθεί να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα, όπως και έκανε.

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ με 21 πόντους ήταν ο Κόμπς, ενώ οι Αμαντέο Ντέλα Βάλε και Ουίλι Ρίντ προσέθεσαν από 14 πόντους έκασστος. Από την άλλη, ο Νίνταμ είχε 13 πόντους, όντας ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων, ενώ 12 πόντους με 6 ριμπάουντ προσέθεσε ο Σμιθ.