30.2 C
Athens
Παρασκευή, 21 Ιουνίου, 2024

Α2 Γυναικών (Playoffs – Play out): Με buzzer beater της Μαργώνη ο Αμύντας, φωνάζει ο Ιωνικός ΝΦ, άνετα ο Παναθλητικός, σώθηκαν οι Δαναοί (vid)

Προβάδισμα ανόδου πήρε ο Αμύντας που με buzzer beater τρίποντο της Μαργώνη κέρδισε στο «Ζαχαρίας Αλεξάνδρου» τον Ιωνικό ΝΦ με 56-55, και ψάχνει το 2-0 στον Υμηττό για να βρεθεί στην Α1 Γυναικών.

Ωστόσο, και με video που δίνει στη δημοσιότητα ο Ιωνικός ΝΦ, ισχυρίζεται ότι η Παπαρδέλα «πατάει ξεκάθαρα την πλαϊνή γραμμή του γηπέδου και στη συνέχεια ενώ βρίσκεται εκτός ορίων αγωνιστικού χώρου» πριν πασάρει στην Μαργώνη και εκείνη να σκοράρει το νικητήριο τρίποντο και έτσι κατέθεσε ένσταση.

Ο Παναθλητικός δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει με άνεση τον Πανσερραϊκό με 79-40 και να θέλει μια νίκη για τη μεγάλη κατηγορία.

Μετά τον Σπόρτιγκ και οι Δάνοι Άργους έσωσαν την κατηγορία, κερδίζοντας στην έδρα τους με 59-50 την Άμλλα Περιστερίου. Στον 2ο όμιλο Απόλλων Πτολεμαΐδας και IBC Ιωαννίνων ισοφάρισαν σε 1-1.

Α2 Γυναικών
Playoffs
1η Αγωνιστική
1ος όμιλος
Γ' Φάση
Τα αποτελέσματα:

Ιωνικός ΝΦ-Αμύντας 55-56 (0-1)

*Στις δυο νίκες

Ιωνικός ΝΦ – Αμύντας 55-56
Διαιτητές: Στρέμπας, Βαγγάλης
Δεκάλεπτα: 13-15, 28-30, 37-44,55-56
Ιωνικός ΝΦ (Σκαλωμένος): Καράγιαννη 10, Καραβέλη Μ. 8 (2), Καρούσου, Καμπουράκη 18 (4), Καββαδά , Καραβέλη Κ., Τζούβαλη, Βώλου, Ζίου, Γκρίτζα 2, Φουράκη 17, Κωνσταντίνου.
Αμύντας (Δρακάκη, Παπαναστασιου): Μαργώνη 10 (2), Κοντογιάννη, Κουτσιρίμπα 2, Καλομιτσίνη 21(3), Παπαρδέλα 11, Μαζαράκη 6, Βαρβιτσιώτη 2, Πλυτά, Καραδήμου, Γεωργακοπούλου, Κωσταρίδη, Ντάνου 4.

Α2 Γυναικών
Playoffs
1η Αγωνιστική
2ος όμιλος
Γ' Φάση
Τα αποτελέσματα:

Παναθλητικός-Πανσερραϊκός 79-40 (1-0)

*Στις δυο νίκες

Παναθλητικός-Πανσερραϊκός 79-40
Διαιτητές: Πράττος-Γιαννούλης
Δεκάλεπτα: 26-8, 42-18, 60-33, 79-40
Παναθλητικός (Γυμνόπουλος-Παπαδόπουλος): Χωλοπούλου 36(6), Τσινασλανίδου, Ντάλα 11(2), Τσινέκε 6, Κωφινά, Καμπερίδου 2, Σύρπα, Παντώτη 7(1), Χάμιλτον 14, Βασιλείου 3. 
Πανσερραϊκός (Πεχλιβάνος): Καλαμπάκου 8, Νάστου 3, Μιχαηλίδου 5(1), Τζιμορώτα 5(1), Γκομπετζισβίλι 14, Μπακιρτζίδου 2, Χωλοπούλου 3, Μαραγκού.

Α2 Γυναικών
Play out
3η Αγωνιστική
1ος όμιλος
Τα αποτελέσματα:

Δαναοί Άργους-Άμιλλα Περιστερίου 59-50 (2-1)

Δαναοί Άργους-Άμιλλα 59-50
Διαιτητές: Κανελλόπουλος-Λιόνας
Δεκάλεπτα: 17-12, 36-29, 45-40, 59-50
Δαναοί Αργους (Γανωτή): Δανούση 15(3), Μπάλλα 7(1), Σβορώνου 4, Χρυσοστομίδου 18(3), Χελιώτη 15, Κυριακού, Στρατή, Τζάιδα.
Αμιλλα (Γουναρά): Τζουγκράκη 12, Τραγουστή 7(1), Μούκα 8, Σταμούλου 15, Λυκούδη 4, Νίξινα 2, Καρανάσιου, Λιάσκου 2, Μάντη.

*Στις δυο νίκες  

Α2 Γυναικών
Play out
2η Αγωνιστική
2ος όμιλος
Τα αποτελέσματα:

Απόλλων Πτολεμαΐδας-ΜΕΝΤ 63-43 (1-1)
Ιωάννινα ΣΚ-Αναγέννηση Ν.Ρυσίου 53-47 (1-1)

*Στις δυο νίκες  

Απόλλων Πτολεμαϊδας-ΜΕΝΤ 63-43
Διαιτητές: Χατζηκώστας-Πάνος
Δεκάλεπτα: 16-14, 27-24, 40-36, 63-43
Απόλλων Πτολεμαϊδας (Παπαδημητρίου): Κοτζαϊτση 12(1), Βλαδίκα 3, Πισιάνη 2, Γκανάτσιου 24, Μεντεσίδου 6(2), Κρανιώτη 6, Ξενικάκη 7(1), Μάντσου 1, Σωματάκη 2.
ΜΕΝΤ (Μαλλιαρού): Αθανασιάδου 7(1), Παπαδοπούλου 10(2), Τσουμπερλή 12, Κανελλοπούλου 5(1), Καβακίδου 2, Κλεισιάρη 5(1), Παπαβασιλείου 2, Πεκιαρίδου.

Ιωάννινα ΣΚ-Αναγέννηση Ν. Ρυσίου 53-47
Διαιτητές: Λυγούρας-Σταμπουλής
Δεκάλεπτα: 14-11, 25-19, 40-32, 53-47
Ιωάννινα ΣΚ (Κρικώνης): Τσακτσίρα, Κρητικού 15(2), Γιωτίτσα 7(1), Βλάχβεη, Ντόκου 5(1), Καλεβα 11, Καλαντζή 9(1), Ρίζου 4, Βρασταμηνού 2.
Αναγέννηση Ν. Ρυσίου (Γιάνναρος): Τζήμου 7, Στεργίου 5, Γράψα Ευτ. 6(1), Σταμπή 16(4), Αντωνίου 2, Κουλακιώτη 9, Ντολοπούλου, Γράψα Ευαγ., Κανέλλογλου 2. 

*Η φωτογραφία προέρχεται από την επίσημη σελίδα της ΕΟΚ (Basket.gr)



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ