16.4 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Α2 Γυναικών: Άνοδος για τον Ηρακλή στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ! (pics)

Σε μία αναμέτρηση με δυνατές μονομαχίες, που θύμισαν ντέρμπι και παιχνίδι ανόδου,οι παίκτριες του Ηρακλή πανηγύρισαν την άνοδο, νικώντας τον Άρη με 66-57. Ο "Γηραιός" είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Άρης έκανε πάντα την αντεπίθεσή του, μην καταφέρνοντας όμως να πάρει το προβάδισμα. Πρωταγωνίστριες για τις νικήτριες οι Καράλη (19 πόντους, 10 ριμπαόυντ) και Λογδανίδου με 15 πόντους.

Στα πρώτα (3') της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Ηρακλή όμως να είναι αυτός που πήρε μία μικρή διαφορά στη συνέχεια. Οι παίκτριες του Γηραιού, με τις Πατούνη και Λογδανίδου να σκοράρουν προηγήθηκαν με 16-8. Με την Δροσούνη όμως να δίνει τις απαραίτητες λύσεις στην επίθεση, ο Άρης έκλεισε καλά το πρώτο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 17-14, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Αυτή η καλή εικόνα του Άρη δεν συνεχίστηκε στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Οι παίχτριες του Ηρακλή με ένα σερί 10-5 έφτασαν στις "παρυφές" της δiψήφιας διαφοράς, με το σκορ στο (15') να βρίσκεται στο 27-19. Όπως όμως και στο προηγούμενο δεκάλεπτο, ο Άρης δεν άφησε τον αντίπαλό του να ξεφύγει. Κάνοντας ένα μικρό επιμέρους σερί πριν την ανάπαυλα οι "κιτρινόμαυρες" μείωσαν, με το σκορ να στο ημίχρονο να βρίσκεται στο 36-30, υπέρ του Ηρακλή που είχε σταθερά το προβάδισμα στα πρώτα είκοσι λεπτά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρξε η υπενθύμιση από τα δύο σωματεία, ότι πρόκειται για τελικό ανόδου. Οι άμυνες άρχισαν να κυριαρχούν, αρκετά χαμένα σουτ εκατέρωθεν, με το θέαμα να μην είναι και το καλύτερο δυνατό. Παρόλα αυτά υπήρχαν μονομαχίες στο παρκέ με αυταπάρνηση για τη νίκη . Το επιμέρους σκορ της τρίτη περιόδου ήταν 13-9 υπέρ του Άρη, με την κόρνα της λήξη του δεκαλέπτου, να βρίσκει τον Ηρακλή να προηγείται με 45-43.

Τα πάντα λοιπόν θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μία ομάδα θα γευόταν τη χαρά της ανόδου, με δέκα λεπτά να απομένουν. Με την Καραλή και την Λογδανίδου να βρίσκονται σε καλή μέρα επιθετικά, οι παίκτριες του Γηραιού ξεκίνησαν με ένα επιμέρους σερί 11-4. Σε ένα κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού λοιπόν, οι τυπικά φιλοξενούμενες βρέθηκαν να προηγούνται και πάλι με +9 (57-46). Συνεπώς υπήρχε μία διαφορά ασφαλείας ώστε να αντέξουν σε μία αντεπίθεση του Άρη. Με τη Μιχαϊλούδη και την Δροσούνη να κάνουν την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή ο Άρης μείωσε, όμως το παιχνίδι οδηγήθηκε στη "ρουλέτα" των βολών όπου οι παίκτριες του Λευτέρη Κακιούση δεν λάθεψαν.

Διαιτητές: Κοιμτζόγλου, Τσάνταλη, Αναστασιάδης

Δεκάλεπτα: 14-17, 30-36, 43-45, 57-66

ΑΣ Άρης (Λέκος): Εφραιμίδου,Καρβουνιάδη,Κυρπιζλίδου, Τζιμορώτα,Τσιαρσιώτη, Τσαμπούρη 6, Κουμαντσιώτου 9, Παπαϊωοάννου 6,Δροσούνη 10, Νάστου 5, Μιχαηλίδου 16, Ιγγκλέζου 5

Ηρακλής 1908 (Κακιούσης):Καράλη 19,Τσουμπερλή 8,Παπά 4,Γιανούδη 8,Παπαροϊδάμη 5,Κατσαρέα 2,Μανάβη, Σωτιρέλη, Πατούνη 5, Ουζούνη, Λογδανίδου 15, Νικοδήμου