14.7 C
Athens
Πέμπτη, 22 Φεβρουαρίου, 2024

Α2 Γυναικών (8η αγ.): Θρίαμβος Παναθλητικού στις Σέρρες

Ο Παναθλητικός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής με τον Πανσερραϊκό στο κλειστό της Κοιλάδας, κάνοντας το μεγάλο άλμα για την πρωτιά στον 2ο όμιλο.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης στο παιχνίδι των δυο ομάδων που πορευόταν χωρίς ήττα, εμφανίστηκε αποφασισμένη με το 74-56 να μιλάει από μόνο του.

Στον 1ο όμιλο η Αγία Παρασκευή έφτασε στο 8-0 μετά το άνετο 77-53 επί του Κρόνου Αγίου Δημητρίου, ενώ στο κατόπι του συνεχίζει ο Ιωνικός ΝΦ  που επικράτησε με 53-48 των Μελισσίων.

1ος Όμιλος (8η αγων.)

Σπόρτιγκ-Άμιλλα Περιστερίου 35-39
Ιωνικός ΝΦ-ΚΑΟ Μελισσίων 53-48
Δαναοί Άργους – Τερψιθέα 60-68
Αγ. Παρασκευή-Κρόνος Αγ. Δημητρίου 77-53
Προμηθέας Π.-Αμύντας 35-60
Π. Φάληρο-ΑΕΚ Περιστερίου 48-62
Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Πορφύρας 51-37

Τα φύλλα αγώνα:

Σπόρτιγκ-Άμιλλα Περιστερίου 35-39
Διαιτητές: Σπυρλιδάκης-Παπαδόπουλος Ανδρ.
Δεκάλεπτα:  8-11, 19-20, 27-28, 35-39
Σπόρτιγκ (Γιαννακάκου): Παντέλη 13, Χαλικοπούλου 4, Ρουσουνέλου 13(1), Δεληγιάννη 3, Μουζάκη, Σερέπα, Πλώτα, Καρρά 2, Μπέτκα, Κατσιώνη.
Αμιλλα Περιστερίου (Γουναρά): Τζουγκράκη 8, Μακρυνίκα 7, Αμίτση 4, Λιάσκου 4, Μούκα 5(1), Καρανάσιου 2, Σκαμαντζούρα 2, Λυκούδη 3(1), Νίξινα 4.

Ιωνικός ΝΦ-ΚΑΟ Μελισσίων 53-48
Διαιτητές: Τζίμης-Τσατταλιού
Δεκάλεπτα: 13-9, 30-25, 40-38, 53-48
Ιωνικός ΝΦ (Σκαλωμένος): Καραβέλη Κ. 2, Καραγιάννη 21(1), Καμπουράκη 8(2), Φουράκη 10, Τσέρου 5(1), Καββαδά 3(1), Λέρη 2, Κωνσταντίνου 2.
ΚΑΟ Μελισσίων (Καλογερόπουλος): Κούκη 6, Τάρλα, Πατέρα 8(2), Παρθενίου 9(1), Κυριακάκη 5(1), Κοιλιαρίδη 12(2), Καλογερία 2, Κυρίδη 3(1), Παναγιωτίδη 1, Σκουμπάκη 2.

Αγ. Παρασκευή-Κρόνος Αγ. Δημητρίου 77-53
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Αντωνέλου
Δεκάλεπτα: 26-16, 38-20, 63-42, 77-53
Αγία Παρασκευή (Ρουμπελάκης): Κεσσέ 13, Γρίσπου 7, Σακουλάκη 14(2), Τσιαδή 13(1), Βούλγαρη 3, Καραχάλιου 6, Πολιτοπούλου 6, Γιαμπάνη 10(2), Κακοσούρη, Κυρκοπούλου 5(1).
Κρόνος Αγ. Δημ. (Νικολαϊδου): Καμμένου 5(1), Τσαγκαροπούλου 5,  Στολίγκα 9(1), Κλείτσα 8(2), Ανδρέου 2, Σταθοπούλου 9, Δερμιτζάκη 8(1), Βαν ντερ Λίντεν 4, Τζέμη 3, Τσιρογιώργη.

Προμηθέας Π.-Αμύντας 35-60
Διαιτητές: Παπανικολάου Ιωάν.-Μπερέτσος
Δεκάλεπτα: 10-14, 17-30, 23-44, 35-60
Προμηθέας Π. (Νάκης): Ολυμπίου 2, Χαραλαμπίδη, Παυλάκη 8(1), Μαρούντα 7(1), Μιχαλοπούλου 2, Κολόκα, Φραγγέα 2, Σταμούλη 3(1), Τσαβολάκη 7, Παπαδοπούλου 4, Μαρίνη, Ευσταθίου.
Αμύντας (Δρακάκη): Παπαρδέλα 4, Βαρβιτσιώτη 13, Χονδρουδάκη 5(1), Μαζαράκη 6(1), Μαργώνη 7(1), Κοντογιάννη 7, Γεωργακοπούλου 7, Σιγάλα 3, Καλομιτσίνη 5, Καραδήμου 3(1), Βώλου, Πλυτά.

Π. Φάληρο-ΑΕΚ Περιστερίου 48-62
Διαιτητές: Γαρινή-Δόβας
Δεκάλεπτα: 15-11, 25-30, 39-47, 48-62
Π.Φάληρο (Ζέρβα): Λουκάτου 12, Κοτσιάφτη 6, Στεφανίδου 6(2), Στεριοπούλου 10(2), Αξιοπούλου 9, Σταθάκη 2, Μανουσέλη 3(1), Μαργαρίτη.
ΑΕΚ Περιστερίου (Παπαδέλος): Γαβαλά 5(1), Χρηστάκη 11, Κοντογεώργου 9, Τσίβα 25(3), Καλαντζή, Μαλαπάνη, Ράπτη 6, Τζίμη 4, Πανούτσου 2, Λαδά.

Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Πορφύρας 51-37
Διαιτητές: Γαραντζιώτης-Αυγουστόγλου
Δεκάλεπτα: 16-7, 30-19, 38-27, 51-37
Δάφνη Αγ.Δημ.(Μπουμπούς): Κατσαμούρη Χ. 6, Παγώνη 7(1), Ψωμά 5(1), Σλαβικάιτε 14(3), Κατσαμούρη Μ. 17, Μαγγίνα 2, Μεμήνη.
Πορφύρας (Οικονομόπουλος): Ευμορφοπούλου3, Ρουμπελάκη 3(1), Ξενιτοπούλου 4, Τσιλιμπάρη 6, Μπαλαμπάνη 7(1), Παπάζογλου, Μεγαλούδη 8(2), Θανοπούλου, Αρχαγγελίδη 2, Ακρίβου 4, Γεωργουσοπούλου.

Δαναοί Άργους-Τερψιθέα 60-68
Διαιτητές: Γεωργιλάκης-Πετρόπουλος Γ.
Δεκάλεπτα: 19-18, 37-28, 57-48, 60-68
Δαναοί Αργούς (Βερβαινιώτης): Χελιώτη 17, Κυριάκου 6(1), Μπάλλα 5, Δανούση 12(2), Σβορώνου 11, Μπενέκη 5(1), Ζαρόκωστα 4.
Τερψιθέα Γλ. (Βασιλάκος): Δανδουλάκη 27(3), Συγγρού 16(1), Λαμπράκη 8, Θεοδώρου 9(2), Καντέλη 4, Σιδηροπούλου 4(1), Αγκάι, Σμυρνιώτη, Παπαδογούλα.

Η βαθμολογία

1) Αγία Παρασκευή     16     517-417     100
2) Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας         15     450-366     84
3) ΑΕΚ Περιστερίου     14     463-399     64
4) Τερψιθέα Γλυφάδα 13     496-409     87
5) Δάφνη Αγίου Δημητρίου  13     446-371     75
6) Αμύντας 13     451-412     39
7) Μελίσσια        12     449-422     27
8) Σπόρτιγκ         11     374-392     -18
9) Αμιλλα Περιστερίου         11     402-462     -60
10) Παλαιό Φάληρο    11     387-447     -60
11) Πορφύρας    10     347-374     -27
12) Κρόνος Αγίου Δημητρίου        10     446-487     -41
13) Δαναοί Αργους      10     433-489     -56
14) Προμηθέας Πάτρας       9       344-558     -214

Η επόμενη αγωνιστική (9η, 17/12)
Πορφύρας-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας
Μελίσσια-Αγία Παρασκευή
Κρόνος Αγίου Δημητρίου-Προμηθέας Πάτρας
Αμύντας-Τερψιθέα Γλυφάδα
ΑΕΚ Περιστερίου-Δάφνη Αγίου Δημητρίου
Αμιλλα Περιστερίου-Παλαιό Φάληρο
Δαναοί Αργους-Σπόρτιγκ

2ος Όμιλος (8η αγων.)

Ολύμπια Λάρισας-Πιερικός Αρχέλαος 58-55
Άρης-ΜΕΝΤ 68-65 (παρ.)
Πανσερραϊκός-Παναθλητικός 56-74
Ανόρθωση Βόλου-Πάνθηρες 74-66
Πανόραμα-Ιωάννινα ΣΚ 75-39
Πυλαία-Αναγέννηση Ν.Ρ. (10/12)
Ρεπό: Απόλλων Πτολεμαϊδας

Τα φύλλα αγώνα:

Ολύμπια Λάρισας-Πιερικός Αρχέλαος 58-55
Διαιτητές: Γεωργουσόπουλος-Πλιάκος
Δεκάλεπτα: 17-15, 29-30, 46-41, 58-55
Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Αρτεμισίου 7, Χριστοφοράκη 11(3), Καρτσαμάρη 20, Τζεμπελίκου 7, Τίγκα 13, Σαγώνα.
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Μάντζου 25(2), Μπουμπουλέντρα 5(1), Λάππα, Καρανικόλα, Ζαμάνη 2, Μπαγκλαρίδου 4, Ζαρκανέλα 4, Τσενεκίδου 10(1), Κιολέογλου 5(1).

Πανσερραϊκός-Παναθλητικός  56-74
Διαιτητές: Χατζηκώστας-Νικολαϊδης
Δεκάλεπτα: 12-19, 29-35, 43-59, 56-74
Πανσερραϊκός (Ρούλης Π.-Ρούλης Χ.): Καλαμπάκου 8, Νάστου 15, Μιχαηλίδου 10(1), Τζιμορώτα, Γκομπετζισβίλι 13, Σιγκουρνταρντοτίρ 5, Μπακιρτζίδου 2,Τζιαμπάζη, Χωλοπούλου 3, Μαραγκού.
Παναθλητικός (Γυμνόπουλος-Παπαδόπουλος Δ.): Χωλοπούλου 10, Τσινασλανίδου, Ντάλα 16(2), Κωφινά, Καμπερίδου 1, Βασιλείου 6, Σύρπα 12, Παντώτη 6(2), Σεκούιλα 23(1).

Ανόρθωση Βόλου-Πάνθηρες 74-66
Διαιτητές: Γεωργούλης-Αβρονιδάκης
Δεκάλεπτα: 12-11, 36-34, 61-48, 74-66
Βόλος (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 16(2), Ταντουρόφσκα 27(7), Σουλτάνη 11, Ζήτη, Τσιμπίδη 9(1), Αγαγιώτου 11(3), Μίχαλου, Μιχαηλίδου. 
Πάνθηρες Καβάλας (Χαντέλης-Λογοθέτης): Τσάντα 2, Παναγιωτίδου 3(1), Μαραβέγια 3(1), Γαϊτάνη 18(4), Λυκάκη 8(1), Τριανταφύλλου 5, Πετρουσέφσκα 14(1), Μαμαλίγκατζη 8(1), Συροπούλου, Παπαδοπούλου 5(1), Πιστιόλα.

Άρης-ΜΕΝΤ 68-65 παρ.
Διαιτητές: Λαμπρέλλης-Σιούλας
Δεκάλεπτα: 16-20, 20-35, 42-45, 59-59(κ.δ.), 68-65
Αρης (Κωτούλης): Μπαλτζή 7, Γιάνταη 8, Παπαχρήστου 2, Βλάχου 10, Εφραιμίδου 12(2), Καλογήρου 4, Μάντζιου, Τσιαρσιώτη 2, Κερασοβίτη 23(5).
ΜΕΝΤ (Σαμαρά): Αθανασιάδου 4, Πεκιαρίδου, Παπαδοπούλου 16(1), Στεργίου 21(2), Παπαβασιλείου 13(2), Καβακίδου 5, Κανελλοπούλου 6(2), Κλεισιάρη, Βαλσαμοπούλου.

Πανόραμα-Ιωάννινα ΣΚ 75-39
Διαιτητές: Καρυπίδης-Τριανταφύλλου
Δεκάλεπτα: 12-11, 33-24, 54-29, 75-39
ΑΣ Πανόραμα(Διαβολεμένου-Καραμανώλης): Τσαλή 13(1), Παπαϊωάννου 7(1), Μπαξεβάνου 5(1), Αργυρού 6, Αυτζή 10(1), Γιαντσακλίδου 19(1), Βασλαματζή, Καλογρίδου 5(1) Δαδαλή 3, Βατσιτσίδου 2, Νάκη 5(1).
Ιωάννινα ΣΚ (Τσιρώνης): Τσακτσίρα 3(1), Μπαρτζώκα 1, Κρητικού 2, Γιωτίτσα 9(1), Δημητριάδου 4, Βλάχβεη 6, Βραταμινού, Φαγογένη, Καλαντζή 4, Μπεκρή 2, Ρίζου 4, Μπουκουβάλα 4.

Η βαθμολογία

1) Πανσερραϊκός         15     569-403     166
2) Βόλος    13     465-389     76
3) ΑΣ Πανόραμα 13     506-435     71
4) Παναθλητικός          12     466-278     188
5) Αρης      12     427-480     -53
6) ΑΕ Πυλαίας    11     434-320     114
7) Πάνθηρες Καβάλας 11     468-411     57
8) Πιερικός Αρχέλαος 11     435-493     -58
9) Ολύμπια Λάρισας   10     365-448     -83
10) ΜΕΝΤ  8       329-389     -60
11) Αναγέννηση Νέου Ρυσίου       8       357-434     -77
12) Απόλλων Πτολεμαϊδας  7       344-480     -136
13) ΣΚ Ιωάννινα  7       261-466     -205

* Απόλλων Πτολεμαϊδας, Παναθλητικός, ΑΕ Πυλαίας, ΣΚ Ιωάννινα, Ολύμπια Λάρισας, ΜΕΝΤ, Βόλος και Πάνθηρες Καβάλας έκαναν το ρεπό τους.

** ΑΕ Πυλαίας, Αναγέννηση Νέου Ρυσίου, ΜΕΝΤ και Παναθλητικός έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Η επόμενη αγωνιστική (9η, 17/12)
Πάνθηρες Καβάλας-Ολύμπια Λάρισας
Πιερικός Αρχέλαος-ΑΕ Πυλαίας
Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Απόλλων Πτολεμαϊδας
MΕΝΤ-Βόλος
ΣΚ Ιωάννινα-Αρης
Παναθλητικός-ΑΣ Πανόραμα
Ρεπό: Πανσερραϊκός

photo: anexartitos.gr



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ