14.3 C
Athens
Σάββατο, 2 Μαρτίου, 2024

Α2 Γυναικών (3η αγ.): Πήρε το ντέρμπι ο Ιωνικός ΝΦ, «αέρας» Παναθλητικός και Πανσερραϊκός

Στο απόλυτο των τριών νικών έφτασαν στον 1ο όμιλο της Α2 Γυναικών, Ιωνικός ΝΦ, Μελίσσια και Αγία Παρασκευή.

Ο Ιωνικός κέρδισε στην έδρα του την Δάφνη Αγίου Δημητρίου με 53-42, ενώ Μελίσσια και Αγία Παρασκευή πήραν άνετες νίκες.

Στο 3-0 έφτασαν Παναθλητικός και Πανσερραϊκός που έκαναν περίπατο σε Κατερίνη και Νέο Ρύσιο.

1ος Όμιλος (3η αγων.)

ΚΑΟ Μελισσίων-Δαναοί Άργους 68-55
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Τερψιθέα 59-54
Πορφύρας-Άμιλλα 63-39
Προμηθέας-Σπόρτιγκ 47-56
Αγ. Παρασκευή-Π. Φαλήρου 71-53
Ιωνικός ΝΦ-Δάφνη Αγ. Δημητρίου 53-42
Αμύντας-ΑΕΚ Περιστερίου 68-65 (παρ.)

Τα φύλλα αγώνα:

Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Τερψιθέα 59-54
Διαιτητές: Αλεξόπουλος Παν.-Τζαγκάτζης Μ.
Δεκάλεπτα: 19-14, 32-26, 43-44, 59-54
Κρόνος Αγ. Δημ. (Νικολαϊδου): Καμμένου 8(1), Τσαγκαροπούλου 20(1), Βαν ντερ Λίντεν 8, Δερμιτζάκη 1, Χρυσοστομίδου 6, Κλείτσα 7, Στολίγκα 2, Διαμαντοπούλου 3(1), Τζέμη 2, Σταθοπούλου.
Τερψιθέα Γλ. (Βασιλάκος): Δανδουλάκη 20(2), Θεοδώρου 22, Λαμπράκη 4, Συγγρού 8, Αγκάι, Σιδηροπούλου, Καντέλη, Σμυρνιώτη.

ΚΑΟ Μελισσίων-Δαναοί Άργους 68-55
Διαιτητές: Πετράκης Γεωρ.-Τσικριτσάκη
Δεκάλεπτα: 14-11, 35-21, 54-36, 68-55
ΚΑΟ Μελισσίων (Καλογερόπουλος): Κυρίδη 9(3), Κυριακάκη 9(2), Τζέλου 5(1), Πατέρα 2, Κούκη 10(2), Παρθενίου 3(1), Ανδρικοπούλου 5(1), Σκουμπάκη 13(2), Τάρλα 8, Κοιλιαρίδη, Παναγιωτίδη 2, Καλογερία 2.
Δαναοί Αργους (Βερβαινιώτης): Χελιώτη 18(1), Μπάλλα 4, Κυριάκου 8(1), Αργυροπούλου 5(1), Δανούση 10(3), Ζαρόκωστα 4, Μπενεκη 2, Στρατή, Σβορώνου 4.

Πορφύρας-Άμιλλα 63-39
Διαιτητές: Βαγγάλης-Αλεξόπουλος Χρ.
Δεκάλεπτα: 16-11, 36-19, 45-25, 63-39
Πορφύρας (Οικονομόπουλος): Ρουμπελάκη 7(1), Ευμορφοπούλου 9(1), Ξενιτοπούλου 8, Παπάζογου 8, Τσιλιμπάρη 3, Μπαλαμπάνη 7(1), Μεγαλούδη 3, Ακρίβου 5, Κοντραφούρη 7(1), Θαναπούλου 2, Παρθένη 4,, Αρχαγγελίδη.
Άμιλλα (Γουναρά): Τζουγκράκη 9, Λυκούδη 9(2), Μούκα 3, Μακρυνίκα 4, Καρανάσιου 1, Σκαμαντζούρα 10, Αμίτση 1, Χαρούνι 2, Μιλίκοβιτς, Λιάσκου, Τζιοβάρα.
Προμηθέας-Σπόρτιγκ 47-56
Διαιτητές: Σπυρόπουλος Α.-Ζαφείρη
Δεκάλεπτα: 12-14, 29-28, 35-39, 47-56
Προμηθέας (Νάκης): Παυλάκη 4, Χαραλαμπίδη 14, Ολυμπίου 6, Μαρούντα 7(1), Κολόκα 3, Μιχαλοπούλου 6, Φραγγέα, Σταμούλη, Ορφανού 6(2), Τσαβολάκη 1, Μαρίνη, Παπαδοπούλου.
Σπόρτιγκ (Γιαννακάκου): Παντέλη 15(1), Χαλικοπούλου 17(1), Μουζάκη 5, Δεληγιάννη 5, Σερέπα 3, Ρουσουνέλου 5, Μπέτκα 2, Κατσιώνη, Κουφογιάννη 2, Πλώτα, Καρρά 2, Κυριμάκη.

Αγ. Παρασκευή-Π. Φαλήρου 71-53
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Ανδ.-Βαλουξής
Δεκάλεπτα: 22-23, 41-28, 60-37, 71-53
Αγία Παρασκευή (Ρουμπελάκης): Κεσσέ 16, Τσιαδη 10(1), Σακκουλάκη 5(1), Βούλγαρη 11(3), Καραχάλιου 10, Γιαμπάνη 4, Πολιτοπούλου 4, Κακοκούρη 6(2), Γρίσπου 2, Κυρκοπούλου 3(1), Σπυριδωνος, Αραβανή.
Π.Φάληρο (Ζέρβα): Λουκάτου 18, Στεφανίδου 7(1), Κοτσιάφτη 12, Στεριοπούλου 13(1), Σταθάκη 2, Αξιοπούλου 1, Μανουσέλη, Αναστασοπούλου, Καμαράδου, Μαργαρίτη.

Ιωνικός ΝΦ-Δάφνη Αγ. Δημητρίου 53-42
Διαιτητές: Διόλατζης-Κολίλας
Δεκάλεπτα: 18-15, 21-25, 33-34, 53-42
Ιωνικός ΝΦ (Σκαλωμένος): Καμπουράκη 19(4), Φουράκη 14, Καραβελή Κ. 1, Καραγιάννη 10(2), Καραβέλη Μ. 5(1), Τσέρου 4, Καββαδά, Ζίου,
Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Κατσαμούρη Χ. 2, Παγώνη 5(1), Μαγγίνα 8, Σλαβικάιτε 14, Κατσαμούρη Μ. 13, Ψωμά.

Αμύντας-ΑΕΚ Περιστερίου 68-65 (παρ.)
Διαιτητές: Δημουλάς, Μούστρης
Δεκάλεπτα: 13-15, 29-28, 44-43, 59-59 (κ.δ.), 68-65
Αμύντας (Δρακάκη): Παπακώστα 2, Χονδρουδάκη, Μαργώνη 3, Κοντογιάννη 16, Σιγάλα 2, Κουτσιρίμπα 7, Παπαρδέλα 19 (1), Μαζαράκη 4, Βαρβιτσιώτη 7,Πλυτά , Βώλου 6 (2), Γεωργακοπουλου 2.
ΑΕΚ Περιστερίου (Παπαδέλος): Μαλάπανη, Λαδά, Καλαντζή 3 (1), Καίσαρη 5, Ράπτη 4, Γαβαλά  2, Χρηστάκη 21 (2), Πανούτσου, Τζίμη 8 (2), Κοντογιώργου 15, Τζίβα 7 (1), Σελούλη.

Η βαθμολογία (σε 3 αγώνες):

1. Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας      6          167-116
2. Μελίσσια 6          204-162
3. Αγία Παρασκευή          6          183-158
4. Δάφνη Αγίου Δημητρίου        5          154-128
5. Αμύντας   5          161-160
6. Τερψιθέα Γλυφάδα      4          212-157
7. Πορφύρας           4          134-130
8. Κρόνος Αγίου Δημητρίου       4          163-170
9. ΑΕΚ Περιστερίου           4          164-173
10. Σπόρτιγκ           4         140-149
11. Δαναοί Αργους           4         164-174
12. Αμιλλα Περιστερίου  4          154-188
13. Προμηθέας Πάτρας   4          139-210
14. Παλαιό Φάληρο         3          117-181

Η επόμενη αγωνιστική (4η, 29/10)

Δαναοί Αργους-Πορφύρας
Τερψιθέα Γλυφάδα-Μελίσσια
Σπόρτιγκ-Κρόνος Αγίου Δημητρίου
Παλαιό Φάληρο-Προμηθέας Πάτρας
Δάφνη Αγίου Δημητρίου-Αγία Παρασκευή
Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Αμύντας
Αμιλλα Περιστερίου-ΑΕΚ Περιστερίου

2ος Όμιλος (3η αγων.)

Ολύμπια Λάρισας-Ανόρθωση Βόλου 48-75
Πιερικός Αρχέλαος-Παναθλητικός 38-79
Αναγέννηση Ν.Ρ.-Πανσερραϊκός 37-75
Πυλαία-Άρης Θεσσαλονίκης 83-43
Πάνθηρες Καβάλας-Ιωάννινα ΣΚ 65-29
Απόλλων Πτ.-Πανόραμα 49-70
Ρεπό: ΜΕΝΤ  

Τα φύλλα αγώνα:

Ολύμπια Λάρισας-Ανόρθωση Βόλου 48-75
Διαιτητές: Αβρονιδάκης-Σμπρίνης
Δεκάλεπτα: 12-22, 25-42, 30-59, 48-75
Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Αρτεμισίου 8, Χριστοφοράκη 3(1), Καρτσαμάρη 9, Τζεμπελίκου 10, Ξενοφώντος 4, Καλέτσιου 6, Τίγκα 3(1), Τσίτουρα 3(1), Βασβατέκη 2, Τσιγάρη.
Βόλος (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 13, Σουλτάνη 20(1), Ζήτη 7, Σαρακατσάνη 3(1), Τσιμπίδη 4, Αγαγιώτου 11(1), Μίχαλου 6, Ταντουρόβσκα 6(2), Μιχαηλίδου 3(1), Παπαζαφειροπούλου 2 Λειβαδιώτη.

Αναγέννηση Ν.Ρυσίου-Πανσερραϊκός 37-75
Διαιτητές: Θεοδωρίδης-Σιούλας
Δεκάλεπτα: 4-25, 10-44, 26-59, 37-75
Αναγέννηση Ν. Ρυσίου (Ντολόπουλος): Τζήμου 4, Στεργίου, Γράψα Ευτ. , Σταμπή 11(3), Καζαντζή 3(1), Αντωνίου, Κουλακιώτη 9, Ντολοπούλου, Γράψα Ευαγ., Δημητροπούλου, Κανέλλογλου, Αλασχκάρ 2.
Πανσερραϊκός (Ρούλης): Νάστου 11(1), Μιχαηλίδου 7(2), Σιγκουρδαντότιρ 18, Τζιμορώτα 12(1), Γκομπετζισβίλι 12, Μαμούδη 6, Μπακιρτζίδου 3, Χωλοπούλου 5, Μαραγκού 1.

Πιερικός Αρχέλαος-Παναθλητικός 38-79
Διαιτητές: Καννής-Γκαντίδης Μιχ.
Δεκάλεπτα: 6-14, 18-36, 29-61, 38-79
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 10, Μάντζου 12(1), Μπουμπουλέντρα 4, Λάππα 2, Καρανικόλα, Σωπιάδου 4, Ζαμάνη 4, Μπαγκλαρίδου 2, Ζαρκανέλα, Τσενεκίδου, Πιπερίδου,, Κιολέογλου.
Παναθλητικός (Γυμνόπουλος): Χωλοπούλου 9, Τσινασλανίδου 2, Ντάλα 13(3), Κοφινά 3(1), Καμπερίδου 11, Σύρπα 7, Βασιλείου 6, Παντώτη, Σεκούιλα 28(2), Αδαμίδου, Ομο.

ΑΕ Πυλαίας-Άρης 83-43
Διαιτητές: Σκρίνος-Τσαπόγα
Δεκάλεπτα: 17-15, 42-17, 63-27, 83-43
ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Καραμπατζάκη 10, Λογδανίδου 10(2), Ιγγλέζου 10(1), Βαντσιούρη 16(2), Κωστανάκη 6(2), Συλιανού, Σπανίδου 2, Καρβουνιάδου, Τσουμπερλή 14, Μαδαλιανίδου 2, Διαμαντοπούλου 10, Τσούπα 3(1).
Αρης (Κωτούλης): Μπαλτζή 3(1), Καλογήρου 4, Γιάνταη, Παπαχρήστου 6, Βλάχου 10, Εφραιμίδου 9(1), Μάντζιου, Γκατζιώνη 2, Παπαγωργοπούλου 2, Κερασοβίτη 2, Τσιαρτσιώτη 5(1).

Πάνθηρες Καβάλας-Ιωάννινα ΣΚ 65-29
Διαιτητές: Τριανταφύλλου-Μαρτυγάκης
Δεκάλεπτα: 14-3, 33-7, 55-18, 65-29
Πάνθηρες Καβάλας (Χαντέλης-Λογοθέτης): Τσάντα 4, Παναγιωτίδου 7, Μαραβέγια 9(1), Τριανταφύλλου 9, Πετρουσέφσκα 1, Λυκάκη 17(1), Μαμαλίγκατζη 6(1), Συροπούλου 3, Παπαδοπούλου 9(1), Ποντικάκη, Βαμβακίδου. 
Ιωάννινα ΣΚ (Τσιρώνης): Τσακτσίρα 5(1), Μπαρτζώκα 9(2), Βραταμηνού 2, Κρητικού 5(1), Γιωτίτσα 2, Δημητριάδου 3, Βλάχβεη, Φαγογένη, Καλαντζή 1, Μπεκρή 2, Ρίζου, Παπαδιά.

Απόλλων Πτ.-Πανόραμα 49-70
Διαιτητές Καρυπίδης-Γκαντίδης Θ.
Δεκάλεπτα: 11-14, 25-30, 36-49, 49-70
Απόλλων Πτ. (Παπαδημητρίου): Βλαδίκα 8(1), Κοτζαϊτση 13(1), Γκανάτσιου 9, Μεντεσίδου 7, Γεωργακοπούλου, Δίπλαρη 6(2), Σωματάκη 4, Πισιάνη 2, Μάντσιου, Ξενικάκη
Πανόραμα (Διαβολεμένου): Αυτζή 10, Τσάλη 19(2), Παπαϊωάννου 8, Μπαξεβάνου 12(2), Γιαντζακλίδου 5, Βατσιτσίδου 6, Δάδαλη 2, Ζουμπούλη 6, Νάκη, Αποστολίδου, Αργυρού.

Η βαθμολογία (σε 3 αγώνες):

1. Παναθλητικός    6          242-126
2. Πανσερραϊκός   6          209-141
3. ΑΕ Πυλαίας         5          213-178
4. ΑΣ Πανόραμα    5          201-174
5. Πιερικός Αρχέλαος      5          155-177
6. Πάνθηρες Καβάλας     4          144-83
7. Ανόρθωση Β.      4          146-95
8. Αναγέννηση Νέου Ρυσίου     4          146-194
9. Αρης          4          148-197
10. Ολύμπια Λάρισας      3          145-197
11. ΣΚ Ιωάννινα     3          111-186
12. Απόλλων Πτολεμαϊδας        3          136-217
13. ΜΕΝΤ     2          107-138
*ΜΕΝΤ, Ανόρθωση και Πάνθηρες Καβάλας έκαναν το ρεπό τους.

Η επόμενη αγωνιστική (4η, 29/10)

Παναθλητικός-Πάνθηρες Καβάλας
Πανσερραϊκός-Πιερικός Αρχέλαος
ΑΣ Πανόραμα-Αναγέννηση Νέου Ρυσίου
Αρης-Απόλλων Πτολεμαΐδας
Ανόρθωση-ΑΕ Πυλαίας
ΣΚ Ιωάννινα-ΜΕΝΤ
Ρεπό: Ολύμπια Λάρισας



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ