26.6 C
Athens
Τρίτη, 28 Μαΐου, 2024

Α2 Γυναικών (24η αγ.): Κλειδώνει τα πλέι οφς η Δάφνη Αγίου Δημητρίου, Ανόρθωση Βόλου και Πυλαία για μια θέση στο Βορρά

Δυο αγωνιστικές απομένουν για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος στους δυο ομίλους της Α2 Γυναικών και οι εκκρεμότητες μένουν για να λυθούν.

Στον 1ο όμιλο η Δάφνη Αγίου Δημητρίου αποσπάστηκε με δυο νίκες από την ΑΕΚ Περιστερίου, και θέλει ακόμη μια για να κλειδώσει την τετράδα.  Σπόρτιγκ, Δαναοί Άργους και Πορφύρας από την πλευρά τους δίνουν τη μάχη τους να αποφύγουν τα πλέι άουτ.

Ανόρθωση Βόλου και Πυλαία θα δώσουν τον δικό τους αγώνα για να ακολουθήσουν Παναθλητικό, Πανσερραϊκό και Πάνθηρες Καβάλας στα πλέι οφς.

1ος Όμιλος (24η αγων.):

Προμηθέας Πατρών-Πορφύρας 34-84
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΚΑΟ Μελισσίων 69-52
Σπόρτιγκ-Αμύντας 37-54
Αγ. Παρασκευή-ΑΕΚ Περιστερίου 49-42
Ιωνικός Ν.Φ.-Άμιλλα Περιστερίου 58-36
Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Δαναοί Άργους 55-43
Π. Φάληρο-Τερψιθέα 46-63

Τα φύλλα αγώνα:

Ιωνικός Ν.Φ.-Άμιλλα Περιστερίου 58-36
Διαιτητές: Παλογέλης-Κονταξάκης 
Δεκάλεπτα: 21-7, 38-21, 51-26, 58-36
Ιωνικός Ν.Φ. (Σκαλωμένος): Φουράκη 7, Ζίου 3, Καραγιάννη 9 (1), Καμπουράκη 9 (1), Καραβέλη Κ. 4, Βώλου, Καββαδά 10 (2), Γκρίτζα 2, Κωνσταντίνου 1, Καραβέλη Μ. 10 (1),Τζουβάλη 3 (1), Καρούσου.
Άμιλλα Περιστερίου (Γουναρά): Τζουγκράκη 7, Σταμούλου 10, Τραγουστή 4, Μούκα 7 (1), Καρανάσιου 2, Λυκούδη, Μάντη, Νίξινα 2, Λυμπέρη 2, Αυγέρη, Σιγαλού 2.

Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Δαναοί Άργους 55-43
Διαιτητές: Χατζημάρκος-Τσικριτσάκη 
Δεκάλεπτα: 19-8, 33-15, 48-30, 55-43
Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Μπουμπούς): Παγώνη 3 (1), Πατέρα 7, Κατσαμούρη Χ. 10, Μαγγίνα 23, Κατσαμούρη Μ. 11 (1), Ψωμά, Κούζουντζις 1, Μεμήνη.
Δαναοί Άργους (Γανωτή): Δανούση 16 (3), Χελιώτη 8, Κυριακού 6, Μπάλλα, Μπενέκη 5 (1), Σβορώνου 4, Χρυσοστομίδου 4, Ζαρόκωστα, Στογιάνοβιτς.

Π. Φάληρο-Τερψιθέα 46-63
Διαιτητές: Βαλουξής-Παπαχρυσανθακόπουλος
Δεκάλεπτα: 12-14, 24-26, 35-53, 46-63
Π. Φάληρο (Ζέρβα): Αξιοπούλου 10 (2), Στεριοπούλου 3 (1), Κοτσιάφτη 12, Λουκάτου 17 (1), Διαμαντοπούλου 4 (1), Ακριβού, Στεφανίδου, Καρακλή, Αναστασοπούλου.
Τερψιθέα (Αποστολάκης-Βασιλάκος): Λαμπράκη 12, Δανδουλάκη 20 (1), Θεοδοσουλάκη 2, Θεοδώρου 17 (1), Κορδαλή 1, Σιδηροπούλου 5 (1), Καντέλη 6, Συγγρού, Αγκάι, Παπαδογούλα, Σμυρνιώτη.

Προμηθέας Π.-Πορφύρας 34-84
Διαιτητές: Μπαβέλας-Γκαραβέλλος
Δεκάλεπτα: 6-26, 11-44, 22-73, 34-84
Προμηθέας Πάτρας (Νάκης): Λουζιώτη 10(1), Χρόνη 7, Κομποστιώτη 5, Στεφανάτου 4, Παπαγεωργίου, Συρμακέση 2, Γούση, Λιακοπούλου 2, Μπιλάλη, Κωσταρίδη 2, Μαρασλή 2.
Πορφύρας (Αράπης): Γκιολέκα 19(2), Θανοπούλου 8, Ασπουγάλη 8, Αρχαγγελίδη 3, Πέτρη 13(1), Ρεκουνιώτη 8, Ρουμπελάκη, Ξενιτοπούλου 10, Ευμορφοπούλου 9, Μπαλαμπάνη 2, Παπάζογλου 4.

Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΚΑΟ Μελισσίων 69-52
Διαιτητές: Παπανικολάου Ιωάν.-Αλεξόπουλος Παν.
Δεκάλεπτα: 21-7, 34-26, 57-43, 69-52
Κρόνος Αγ. Δημ. (Τσαμπούρη, Παπαζαφειρόπουλος): Πατεράκη 12(1), Καμμένου 17(2), Στολιγκα 2, Τσαγκαροπούλου 6, Σταθοπούλου, Ανδρέου 15(3), Κλείτσα 2, Δερμιτζάκη 10(2), Κοίλια 3(1), Τζέμη, Θεοδωροπούλου 2.
Μελίσσια (Καλογερόπουλος): Ανδρικοπούλου 10(1), Κούκη 6, Τάρλα 4, Κυρίδη 5(1), Παρθενίου 11(3), Παναγιωτίδη 3, Κοιλιαρίδη 6(2), Κυριακάκη 7(1), Καλογερία, Σκουμπάκη, Παλαμάρη, Χαντζοπούλου.

Σπόρτιγκ-Αμύντας 34-57
Διαιτητές: Μπερέτσος-Ρώτας
Δεκάλεπτα: 9-13, 25-27, 34-40, 37-54
Σπόρτιγκ (Γιαννακάκου): Δεληγιάννη 9, Ρουσουνέλου 11, Σερέπα 8(2), Χαλικοπούλου 3, Καρρά 3, Παντ
Αμύντας (Δρακάκη): Παπαρδέλα 11(1), Καλομιτσίνη 3, Ντανου 13(2), Βαρβιτσιώτη 3, Γεωργακοπούλου 8(2), Μαργώνη 7(1), Κοντογιάννη 5(1), Μαζαράκη 2, Κουτσιρίμπα 2, Πλυτά, Κωσταρίδη.

Αγ. Παρασκευή-ΑΕΚ Περιστερίου 49-42
Διαιτητές: Παπαγεωργίου Δημ.-Κολίλας
Δεκάλεπτα: 13-9, 23-15, 40-31,49-42
Αγία Παρασκευή (Ρουμπελάκης): Γρίσπου 6, Κεσσέ 5, Τσιαδή 8(1), Καραχάλιου 8, Γιαμπάνη 3(1), Πολιτοπούλου 7(1), Βούλγαρη 2, Σπυριδωνος 7(2), Κακοσούρη 3, Κυρκοπούλου.
ΑΕΚ Περιστερίου (Παπαδέλος): Χρηστάκη 15(3), Καίσαρη, Γαβαλά 16(5), Κοντογεώργου 7, Τζίβα 4, Πανούτσου, Δραγωνέα, Τζίμη, Ράπτη, Καλαντζή, Μαλαπάνη.

Η βαθμολογία

1) Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας   44     1344-1134        210
2) Αγία Παρασκευή 42     1406-1161        245
3) Αμύντας       42     1357-1170        187
4) Δάφνη Αγίου Δημητρίου    41     1343-1117        226
------------------------------------------------------------------------
5) ΑΕΚ Περιστερίου 39     1360-1261        99
6) Τερψιθέα Γλυφάδα     38     1366-1148        218
7) Παλαιό Φάληρο  38     1270-1286        -16
8) Κρόνος Αγίου Δημητρίου   37     1360-1249        111
9) Μελίσσια     36     1369-1324        45
10) Σπόρτιγκ    31     1279-1396        -117
------------------------------------------------------------------------
11) Δαναοί Αργους 31     1222-1334        -112
12) Πορφύρας 31     1155-1204        -49
13) Αμιλλα Περιστερίου 29     1169-1397        -228
14) Προμηθέας Πάτρας  25     931-1750 -819

*Οι πρώτες τέσσερις ομάδες θα αγωνιστούν στα πλέι οφς ανόδου
**Οι ομάδες από τις θέσεις 11-14 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ
*** Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα ο Ηρόδοτος και έχει υποβιβαστεί ως τελευταίος.
-Συνολικά μαζί με τον Ηρόδοτο υποβιβάζονται τρεις ομάδες

Η επόμενη αγωνιστική (25η, 21/4)

Πορφύρας-Κρόνος Αγίου Δημητρίου
Αμύντας-Μελίσσια
ΑΕΚ Περιστερίου-Προμηθέας Πάτρας
Αμιλλα Περιστερίου-Αγία Παρασκευή
Δαναοί Αργους-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας
Τερψιθέα Γλυφάδα-Δάφνη Αγίου Δημητρίου
Σπόρτιγκ-Παλαιό Φάληρο

2ος Όμιλος (24η αγων.):

Απόλλων Πτ.-Πάνθηρες Καβάλας 41-57
Αναγέννηση Ν.Ρ.-Πιερικός Αρχέλαος 51-52
Πυλαία-ΜΕΝΤ 60-45
Ανόρθωση Βόλου-Παναθλητικός 50-90
Άρης-Πανσερραϊκός 38-68
Ρεπό: Πανόραμα/Ιωάννινα ΣΚ

Τα φύλλα αγώνα:

Αναγέννηση Ν.Ρ.-Πιερικός Αρχέλαος 51-52
Διαιτητές:Τογανίδου-Σιούλας
Δεκάλεπτα: 8-13, 21-32, 32-42, 51-52
Αναγέννηση Ν. Ρυσίου (Κυρκούσης): Τζήμου 2, Στεργίου 4, Γράψα Ευτ. 17(1), Σταμπή 4, Αντωνίου 3, Κουλακιώτη 11, Ντολοπούλου, Πουρπουτίδου, Γράψα Ευαγ. 8, Κανέλλογλου 2, Αλασχκάρ.
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 9, Μάντζου 11(1), Λάππα, Σωπιάδου, Γελαστοπούλου, Καρανικόλα 7(1), Ζαμάνη 11(1), Μπαγκλαρίδου 5, Τσενεκίδου, Πιπερίδου, Αμανατίδου, Κιολέογλου 9(1).

Άρης-Πανσερραϊκός 38-68
Διαιτητές: Δώνης-Τσαπόγα
Δεκάλεπτα: 4-10, 16-25, 25-47, 38-68
Αρης (Κωτούλης): Μπαλτζή 6, Καλογήρου 4, Γιάνταη 11(3), Βλάχου 6, Τσιαρσιώτη 4, Εφραιμίδου 6, Μάντζιου, Κοτζαμπάση 1.
Πανσερραϊκός (Πεχλιβάνος): Καλαμπάκου 9(1), Νάστου 20, Μιχαηλίδου 9(2), Τζιμορώτα 2, Τζιαμπάζη 4, Μπακιρτζίδου 8, Μαριάνοβιτς 6, Χωλοπούλου 10.

Πάνθηρες Καβάλας 41-57
Διαιτητές: Λυγούρας-Σταμπουλής
Δεκάλεπτα: 5-12, 21-24, 30-37, 41-57
Απόλλων Πτολεμαϊδας (Παπαδημητρίου): Κοτζαϊτση 16, Βλαδίκα 4(1), Πισιάνη 4, Γκανάτσιου 2, Μεντεσίδου 10(1), Ξενικάκη 1, Κρανιωτη 4, Μάντσου.
Πάνθηρες Καβάλας (Χαντέλης-Λογοθέτης): Τσάντα 4, Παναγιωτίδου 14, Μαραβέγια 8(2), Λυκάκη 1, Τριανταφύλλου 13, Πετρουσέφσκα 6, Μαμαλίγκατζη 7, Παπαδοπούλου 4(1), Πιστιόλα, Μοσχίδου.

Ανόρθωση Βόλου-Παναθλητικός 50-90
Διαιτητές: Γκαρτζονίκας-Πάνος
Δεκάλεπτα: 17-18, 28-44, 42-67, 50-90
Βόλος (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 14(2), Σουλτάνη 8(1), Ζήτη, Τσιμπίδη 8, Αρτεμισίου 4, Αγαγιώτου, Ταντουρόφσκα, Μίχαλου 6, Ξεοφώντος 1, Μιχαηλίδου 6, Παπαζαφειροπούλου 3. 
Παναθλητικός (Γυμνόπουλος-Παπαδόπουλος): Χωλοπούλου 18(4), Ντάλα 12(1), Τσινέκε 10(1), Κοφινά 9(1), Χάμιλτον 9(1), Καμπερίδου 4, Σύρπα 12, Παντώτη 6(2), Κυναμέα 1, Βασιλείου 9, Ομο, Σαββίδου. 

Πυλαία-ΜΕΝΤ 60-45
Διαιτητές: Λαμπρέλλης-Σμπρινής
Δεκάλεπτα: 14-14, 28-28, 42-42, 60-45
ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Καραμπατζάκη 16, Λογδανίδου 6, Ιγγλέζου 3, Βαντσιούρη 2, Κωστανάκη 8(2), Σπανίδου, Καρβουνιάδου 2, Στυλιανού,  Διαμαντοπούλου 23.
ΜΕΝΤ (Μαλλιαρού): Αθανασιάδου 4, Καβακίδου 10, Παπαδοπούλου 4, Τσουμπερλή 6, Κανελλοπούλου 13(1), Πεκιαρίδου 5, Κλεισιάρη 3(1).

Η βαθμολογία

1)Παναθλητικός      41     1768-891 877
2) Πανσερραϊκός     40     1487-1035        452
3) Πάνθηρες Καβάλας     36     1246-1015        231
4) Βόλος  33     1311-1222        89
------------------------------------------------------------------------
5) ΑΕ Πυλαίας 32     1264-1181        83
6) Πιερικός Αρχέλαος      31     1234-1285        -51
7) ΑΣ Πανόραμα      30     1178-1210        -32
8) Αρης     30     1125-1354        -229
------------------------------------------------------------------------
9) ΜΕΝΤ  25     923-1303 -380
10) Αναγέννηση Νέου Ρυσίου         25     1041-1235        -194
11) ΣΚ Ιωάννινα       23     857-1299 -442
12) Απόλλων Πτολεμαΐδας     20     958-1362 -404

*Οι πρώτες τέσσερις ομάδες θα αγωνιστούν στα πλέι οφς ανόδου
**Οι ομάδες από τις θέσεις 11-14 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ
*** Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα η  Ολύμπια  Λάρισας και έχει υποβιβαστεί ως τελευταία.
-Συνολικά μαζί με την Ολύμπια Λάρισας υποβιβάζονται τρεις ομάδες  

Η επόμενη αγωνιστική (25η, 21/4)
Πάνθηρες Καβάλας-Αναγέννηση Νέου Ρυσίου
ΜΕΝΤ-Απόλλων Πτολεμαϊδας
ΣΚ Ιωάννινα-ΑΕ Πυλαίας
Πανσερραϊκός-Βόλος
ΑΣ Πανόραμα-Αρης
Ρεπό: Πιερικός Αρχέλαος, Παναθλητικός



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ