29.7 C
Athens
Τετάρτη, 19 Ιουνίου, 2024

Α2 Γυναικών (19η αγ.): Αμύντας και ΑΕΚ Περιστερίου για πλέι οφς, άλλαξε τις καταστάσεις στο Βορρά ο Άρης

Εδραιώθηκε στη κορυφή ο Ιωνικός ΝΦ που έκανε βόλτα στη Πάτρα και μετά το άνετο 65-34 επί του Προμηθέα αποσπάστηκε με δυο νίκες από τους διώκτες του.

Και αυτό διότι ο Αμύντας κέρδισε στον Υμηττό την Αγία Παρασκευή με 50-48, ενώ στην τετράδα πλέον βρίσκεται η ΑΕΚ Περιστερίου μετά το δύσκολο 49-47 επί της Τερψιθέας.

Δεν άλλαξε τίποτα στην τετράδα κορυφής στον 2ο όμιλο, με τον Πιερικό Αρχέλαο ωστόσο να χάνει έδαφος μετά την εντός έδρας ήττα του από τον Άρη, ο οποίος έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του.

1ος Όμιλος (19η αγων.)

ΚΑΟ Μελισσίων-Π. Φάληρο 57-59
Kρόνος Αγ. Δημ.-Δάφνη Αγ. Δημ. 56-38
Πορφύρας-Σπόρτιγκ 76-52
ΑΕΚ Περιστερίου-Τερψιθέα 49-47
Προμηθέας Πάτρας-Ιωνικός ΝΦ 34-65
Αμύντας-Αγ. Παρασκευή 50-48
Άμιλλα Περιστερίου-Δαναοί Άργους 51-52

Τα φύλλα αγώνα:

ΚΑΟ Μελισσίων-Π. Φάληρο 57-59
Διαιτητές: Παπαχρυσανθακόπουλος-Στραγαλινός
Δεκάλεπτα: 18-16, 32-29, 39-46, 57-59
Μελίσσια (Καλογερόπουλος): Ανδρικοπούλου 7(1), Σκουμπάκη, Παναγιωτίδη 10, Κούκη 6, Κοιλιαρίδη 5(1), Κυριακάκη 7, Κυρίδη 3, Καλογερία 5, Παρθενίου 9(3), Παλαμάρη 5(1), Χαντζοπούλου.
Π.Φάληρο (Ζέρβα): Λουκάτου 22(1), Στεριοπούλου 9(2), Αξιοπούλου 6(2), Στεφανίδου 5(1), Κοτσιάφτη 12, Ακρίβου 2, Διαμαντοπούλου 3(1), Μανουσέλη.

Κρόνος Αγ. Δημ.-Δάφνη Αγ. Δημ. 56-38
Διαιτητές: Αυγερινός-Μούστρης
Δεκάλεπτα: 13-9, 24-15, 46-23, 56-38
Κρόνος Αγ. Δημ. (Τσαμπούρη, Παπαζαφειρόπουλος): Πατεράκη 12, Σταθοπούλου 8, Τσαγκαροπούλου 6, Στολίγκα 5(1), Καμμένου 7(2), Κοίλια 3, Ανδρέου 8(1), Κλείτσα 3(1), Τσέμη 2, Θεοδωροπούλου 2, Δερμιτζάκη, Ζαφείρη.
Δάφνη Αγ.Δημ. (Μπουμπούς): Κατσαμούρη Χ. 2, Πατέρα 4, Παγώνη 9(3), Κατσαμούρη Μ. 15, Μαγγίνα 6, Ψωμά, Κούζουντζιτς 2.

Πορφύρας-Σπόρτιγκ 76-52
Διαιτητές: Αντωνέλου-Κολίλας
Δεκάλεπτα: 26-13, 47-26, 65-42, 76-52
Πορφύρας (Αράπης): Ρουμπελάκη 8, Ξενιτοπούλου 10, Μπαλαμπάνη 19(4), Παπάζογλου 8, Τσιλιμπάρη 19, Ευμορφοπούλου 12, Αρχαγγελίδη, Μεγαλούδη, Παρθένη.
Σπόρτιγκ (Γιαννακάκου): Παντέλη 22(3), Ρουσουνέλου 2, Δεληγιάννη 9, Καρρά 6, Χαλικοπούλου 2, Κατσιώνη, Λέρη 6(1), Ιερωνυμάκη 5, Λέρη, Βαρελά.

ΑΕΚ Περιστερίου-Τερψιθέα 49-47
Διαιτητές: Λαζόγκα-Κονταξάκης
Δεκάλεπτα: 19-16, 23-25, 34-38, 49-47
ΑΕΚ Περιστερίου (Παπαδέλος): Κοντογεώργου 19(1), Καίσαρη 4, Τζίβα 4, Χρηστάκη 14(1), Γαβαλά 4, Καλαντζή, Τζίμη 4, Μαλαπάνη.
Τερψιθέα Γλυφάδας (Αποστολάκης, Βασιλάκος): Λαμπράκη 12, Δανδουλάκη 2, Θεοδώρου 8, Θεοδοσουλάκη 2, Σιδηροπούλου 9(1), Συγγρού 5(1), Καντέλη 9, Κορδαλή, Σμυρνιώτη, Παπαδογούλα.

Προμηθέας Π.-Ιωνικός ΝΦ 34-65
Διαιτητές: Κουτσοδήμος-Μπαβέλας
Δεκάλεπτα: 11-21, 18-36, 28-46, 34-65
Προμηθέας Π. (Νάκης): Παυλάκης 15(2), Μαρίνη 2, Ολυμπίου 2, Μαρούντα 3, Χατζηνικολάου 2, Αρμένη 2, Φραγγέα, Στεφανάτου 4, Παπαδοπούλου2, Δημοπούλου, Σπανάκη 2.
Ιωνικός ΝΦ (Σκαλωμένος): Τζούβαλη 4, Βώλου 9(3), Κωνσταντίνου 4, Ζίου 2, Φουράκη 15, Καμπουράκη 8, Καραγιάννη 7, Καραβέλη Μ. 7(2), Καββαδά 3(1), Καραβέλη Κ. 4, Καρούσου 2, Αυδικού.

Αμύντας-Αγ. Παρασκευή 50-48
Διαιτητές: Γαρινή-Αυγουστόγλου
Δεκάλεπτα: 12-17, 25-26, 40-37, 50-48
Αμύντας (Δρακάκη): Ντάνου 9(2), Παπαρδέλα 9, Καλομιτσίνη 10(2), Μαργώνη 10(1), Κοντογιάννη 4, Βαρβιτσιώτη 4, Μαζαράκη 2, Κουτσιρίμπα 2, Γεωργακοπούλου, Σιγάλα.
Αγία Παρασκευή (Ρουμπελάκης): Γρίσπου 1, Κεσσέ 18, Τσιαδή 15(2), Γιαμπάνη, Πολιτοπούλου 6, Βούλγαρη 4, Σπυρίδωνος 2, Καραχάλιου 2, Κακοσούρη, Κυρκοπούλου.

Άμιλλα Περιστερίου-Δαναοί Άργους 51-52
Διαιτητές: Ζαφείρη-Πουλάκης
Δεκάλεπτα: 14-9, 27-25, 36-36, 51-52
Αμιλλα Περιστερίου (Γουναρά): Τζουγκράκη 19(3), Σταμούλου 10, Λυκούδη 2, Μάντη 2, Τραγουστή 3(1), Καρανάσιου 9(2), Μούκα 6, Λιάσκου, Λυμπέρη.
Δαναοί Άργους (Νώντας): Χελιώτη 25, Μπάλλα, Δανούση 10(1), Χρυσοστομίδου 10, Σβορώνου 7, Κυριάκου, Ζαρόκωστα.

2ος Όμιλος (19η αγων.)

Πάνθηρες Καβάλας-Πανόραμα 62-53
Πιερικός Αρχέλαος-Άρης 63-64
Αναγέννηση Ν.Ρ.-Ανόρθωση Βόλου 54-68
ΜΕΝΤ-Πανσερραϊκός 33-85
Ιωάννινα ΣΚ-Παναθλητικός 33-93
Ρεπό: ΑΕ Πυλαίας, Απόλλων Πτολεμαϊδας

Η βαθμολογία

1) Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας  35   1061-898 163
2) Αγία Παρασκευή     33   1082-921      161
3) Αμύντας    33   1085-934      151
4) ΑΕΚ Περιστερίου     33   1095-976      119
----------------------------------------------------------------------------
5) Δάφνη Αγίου Δημητρίου      32   1065-881      184
6) Μελίσσια  30   1092-1022    70
7) Τερψιθέα Γλυφάδα        29   1077-926      151
8) Παλαιό Φάληρο      29   969-1005      -36
9 Κρόνος Αγίου Δημητρίου       27   1046-1016    30
10) Δαναοί Αργους     26   987-1046      -59
----------------------------------------------------------------------------
11) Σπόρτιγκ 25   1014-1090    -76
12) Πορφύρας     24   896-961 -65
13) Αμιλλα Περιστερίου    23   912-1082      -170
14) Προμηθέας Πάτρας     20   739-1362      -623

*Οι πρώτες τέσσερις ομάδες θα αγωνιστούν στα πλέι οφς ανόδου
**Οι ομάδες από τις θέσεις 11-14 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ
*** Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα ο Ηρόδοτος και έχει υποβιβαστεί ως τελευταίος.
-Συνολικά μαζί με τον Ηρόδοτο υποβιβάζονται τρεις ομάδες

Η επόμενη αγωνιστική (20η, 17/3)
Παλαιό Φάληρο-Πορφύρας
Δάφνη Αγίου Δημητρίου-Μελίσσια
Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Κρόνος Αγίου Δημητρίου
Αγία Παρασκευή-Προμηθέας Πάτρας
Δαναοί Αργους-Αμύντας
Σπόρτιγκ-ΑΕΚ Περιστερίου
Τερψιθέα Γλυφάδα-Αμιλλα Περιστερίου

Τα φύλλα αγώνα:

Ιωάννινα ΣΚ-Παναθλητικός 33-93
Διαιτητές: Σταμπουλής-Πλιάκος
Δεκάλεπτα: 9-24, 18-45, 29-75, 33-93
Ιωάννινα ΣΚ (Κατσάνου): Τσακτσίρα 3(1), Μπαρτζώκα 8(2), Κρητικού 8(2), Γιωτίτσα 6, Καλαντζή 2, Κατσανου 2, Γκαρόζη,  Ρίζου 4, Παπαδιά.
Παναθλητικός (Παπαδόπουλος): Τσινέκε 11(1), Χωλοπούλου 16(4), Τσινασλανίδου 10, Ντάλα 18(6), Καμπερίδου 6, Σύρπα 8, Παντώτη 3(1), Βασιλείου 17, Αδαμίδου, Σακκοράφα 2, Ομο 2.

Πιερικός Αρχέλαος-Άρης 63-64
Διαιτητές: Χατζηκώστας-Πάνος
Δεκάλεπτα: 16-16, 32-31, 46-45, 63-64
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 25(1), Μάντζου 13(1), Μπουμπουλέντρα 8(1), Λάππα 7, Καρανικόλα 4, Ζαμάνη, Μπαγκλαρίδου, Ζαρκανέλα 2, Τσενεκίδου 4, Κιολέογλου.
Αρης (Κωτούλης): Μπαλτζή 13, Καλογήρου 5, Γιάνταη 10, Βλάχου Μ. 5, Εφραιμίδου, Μάντζιου, Κοτζαμπαση, Τσιαρσιώτη 8, Κερασοβίτη 23(3).

Αναγέννηση Ν.Ρυσίου-Ανόρθωση Βόλου 54-68
Διαιτητές: Λυγούρας-Γκαντίδης Θ.
Δεκάλεπτα: 10-15, 21-24, 33-45, 54-68
Αναγέννηση Ν. Ρυσίου (Κυρκούσης): Τζήμου 4, Στεργίου 5, Γράψα Ευτ. 13(2), Σταμπή 3(1), Αντωνίου 15(1), Κουλακιώτη 7, Ντολοπούλου, Γράψα Ευαγ. 3,  Αλασχκάρ 4, Πουρπουτίδου.
Ανόρθωση Βόλου (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 19(2), Σουλτάνη 21(2), Ζήτη, Ταντουρόφσκα 5(1), Τσιμπίδη 9(1), Αγαγιώτου 2, Μίχαλου, Ξενοφώντος, Μιχαηλίδου 7, Αρτεμισίου 5, Παπαζαφειροπούλου.

ΜΕΝΤ-Πανσερραϊκός 33-85
Διαιτητές: Χατζηχαρίσης-Τοπαλίδης
Δεκάλεπτα: 7-29, 16-44, 22-65, 33-85
ΜΕΝΤ (Μαλλιαρού): Αθανασιάδου 10,  Κανελλοπούλου 17(3), Κλεισιάρη, Καβακίδου 2, Κασωτάκη 2, Σαλμά 2, Βελλή. 
Πανσερραϊκός (Πεχλιβάνος): Καλαμπάκου 11(3), Νάστου 20(6), Μαριάνοβιτ 6, Τζιαμπάζη 5(1), Δαμιανάκου 3(1), Γκομπετζισβίλι 13, Μπακιρτζίδου 7, Τζημορώτα 14(2), Μαραγκού 6.

Πάνθηρες Καβάλας-Πανόραμα 62-53
Διαιτητές: Ντούρας-Μαρτυγάκης
Δεκάλεπτα: 24-10, 40-26, 53-38, 62-53
Πάνθηρες Καβάλας (Χαντέλης-Λογοθέτης): Τσάντα 9(3), Παναγιωτίδου 2, Μαραβέγια 12(2), Γαϊτάνη 9(2), Τριανταφύλλου 9, Λυκάκη 4, Πετρουσέφσκα 8, Μαμαλίγκατζη 9(1), Παπαδοπούλου.
ΑΣ Πανόραμα(Διαβολεμένου-Ριτζαλέου): Τσαλή 11(2), Παπαϊωάννου 7(1), Μπαξεβάνου 10(1), Βατσιτσίδου 9(1), Καλογρίδου 3(1), Αργυρού 5(1), Βασλαματζή, Παπαδοπούλου, Δαδαλη, Νάκη 8(2).

Η βαθμολογία

1) Παναθλητικός  33   1437-707      730
2) Πανσερραϊκός 33   1213-864      349
3) Πάνθηρες Καβάλας        28   998-823 175
4) Βόλος 26   966-877 89
------------------------------------------------------------------
5) Πιερικός Αρχέλαος 25   970-1024      -54
6) ΑΣ Πανόραμα  24   959-951 8
7) ΑΕ Πυλαίας      23   949-904 45
8) Αρης  23   872-1021      -149
------------------------------------------------------------------
9) ΜΕΝΤ 21   745-1029      -284
10) Αναγέννηση Νέου Ρυσίου  21   861-1054      -193
11) ΣΚ Ιωάννινα   18   644-1020      -376
12) Απόλλων Πτολεμαΐδας       16   761-1101      -340

 *Οι πρώτες τέσσερις ομάδες θα αγωνιστούν στα πλέι οφς ανόδου
**Οι ομάδες από τις θέσεις 11-14 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ
*** Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα η  Ολύμπια  Λάρισας και έχει υποβιβαστεί ως τελευταία.
-Συνολικά μαζί με την Ολύμπια Λάρισας υποβιβάζονται τρεις ομάδες  

Η επόμενη αγωνιστική (20η, 17/3)
Αρης-Πάνθηρες Καβάλας
Βόλος-Πιερικός Αρχέλαος
ΑΕ Πυλαίας-Απόλλων Πτολεμαΐδας
ΑΣ Πανόραμα-ΜΕΝΤ
Πανσερραϊκός-ΣΚ Ιωάννινα
Ρεπό: Αναγέννηση Νέου Ρυσίου, Παναθλητικός  

*Η φωτογραφία προέρχεται άπό την επίσημη σελίδα της ΕΟΚ (Basket.gr)



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ