20.4 C
Athens
Κυριακή, 14 Απριλίου, 2024

Α2 Γυναικών (18η αγ.): Πήρε το ντέρμπι ο Ιωνικός ΝΦ, κλείδωσε τη δυάδα ο Πανσερραϊκός

Ο Ιωνικός ΝΦ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής με την Αγία Παρασκευή την οποία κέρδισε με 62-54 στη παράταση και έπιασε κορυφή.

Το παιχνίδι είχε συγκλονιστικό φινάλε, με την Τσιαδή με βολές να βάζει μπροστά την Αγία με 46-47, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο η Καμπουράκη (48-47), με την Κεσσέ με 1/2 να στέλνει το παιχνίδι στη παράταση. Εκεί με 6 συνεχόμενους πόντους η Καραγιάννη έδωσε αέρα νίκη στην ομάδα της. Πολύ μεγάλη νίκη στη μάχη της παραμονής πήραν οι Δαναοί Άργους που επικράτησαν της ΑΕΚ Περιστερίου με 62-53 και σε συνδυασμό με την εντός έδρας του Σπόρτιγκ από τα Μελίσσια, έκανε την υπόθεση «θρίλερ».

Στον 2ο όμιλο ο Πανσερραϊκός επικράτησε στις Σέρρες με αντίπαλο τους Πάνθηρες Καβάλας με 56-49 και κλείδωσε τη δυάδα, ενώ εύκολα διατηρήθηκε στη κορυφή ο Παναθλητικός. Μεγάλες νίκες για Ανάληψη Βόλου και Πιερικό Αρχέλαο που ερίζουν για τα πλέι οφς.

1ος Όμιλος (18η αγων.)

Σπόρτιγκ-ΚΑΟ Μελισσίων 68-71
Άμιλλα Περιστερίου-Αμύντας 37-62
Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Προμηθέας Πάτρας 99-21
Ιωνικός ΝΦ-Αγ. Παρασκευή 62-54 (48-48 κ.αγ)
Π. Φάληρο-Κρόνος Αγ. Δημητρίου 47-38
Δαναοί Άργους-ΑΕΚ Περιστερίου 62-53
Τερψιθέα-Πορφύρας 49-40

Τα φύλλα αγώνα:

Σπόρτιγκ-ΚΑΟ Μελισσίων 68-71
Διαιτητές: Κουτιβής-Αρτελάρης
Δεκάλεπρα: 17-20, 37-35, 49-59, 68-71
Σπόρτιγκ (Γιαννακάκου): Παντέλη 13, Ρουσουνέλου 8, Δεληγιάννη 24(2), Χαλικοπούλου 12(1), Σερέπα 5(1), Καρρά 3(1), Λέρη, Ιερωνυμάκη Κατσιώνη.
Μελίσσια (Καλογερόπουλος): Παναγιωτίδη 25(3), Ανδρικοπούλου 11(2), Κούκη 18(1), Σκουμπάκη 8(2), Κυριακάκη, Κυρίδη 3(1), Παλαμάρη 2, Τζέλου 2, Παρθενίου 2, Καλογερία.

Άμιλλα Περιστερίου-Αμύντας 37-62
Διαιτητές: Κολίλας-Δόβας
Δεκάλεπτα: 9-21, 23-32, 29-48, 37-62
Αμιλλα Περ. (Γουναρά): Τζουγκράκη 4, Τραγουστή, Νίξινα 8, Καρανάσιου 9, Μούκα 7, Σταμούλου 4, Λιάσκου, Λυκούδη 5(1), Μάντη, Λυμπέρη, Αυγέρη, Σιγαλού.
Αμύντας (Δρακάκη): Καλομιτσίνη 9(2), Βαρβιτσιώτη 17(1), Παπαρδέλα 14(1), Παπακώστα 3(1), Κοντογιάννη 2, Κουτσιρίμπα 2,  Μαζαράκη 6, Μαργώνη 3(1), Γεωργακοπούλου, Ντάνου 4(1), Σιγάλα, Πλυτά 2.

Ιωνικός ΝΦ-Αγ. Παρασκευή 62-54 (παρ)
Διαιτητές: Τεφτίκης-Πετράκης Ιωάν.
Δεκάλεπτα: 12-14, 19-28, 30-40, 48-48 (κ.δ.), 62-54 (παρ.)
Ιωνικός ΝΦ (Σκαλωμένος): Καραβέλη Κ. 4, Φουράκη 6, Καμπουράκη 17(1), Καραβέλη Μ. 11(3), Καραγιάννη 13(1), Καββαδά 7(1), Ζίου 2, Βώλου 2, Κωνσταντίνου.
Αγία Παρασκευή (Ρουμπελάκης): Γρίσπου 11(1), Κεσσέ 16(1), Τσιαδή 4, Γιαμπάνη 13(1), Καραχάλιου 4, Πολιτοπούλου 3(1), Βούλγαρη 3(1), Σπυρίδωνος, Κυρκοπούλου, Κακοσούρη.

Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Προμηθέας Π.  99-21
Διαιτητές: Χαϊνά-Καλαβρός
Δεκάλεπτα: 22-4, 42-11, 67-17, 99-21
Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Κατσαμούρη Χ. 15, Ψωμά 7(1), Κατσαμούρη Μ. 16, Κούζουντζιτς 12(1), Μαγγίνα 17(1), Παγώνη 21(5), Πατέρα 2, Πανούση 5(1), Τερσκεσίδου 2, Παπαποστόλου 2.
Προμηθέας Π. (Νάκης): Ολυμπίου 6, Κολόκα 3, Παυλάκη 2, Ευσταθίου 8, Παπαδοπούλου, Φραγγέα 2, Αρμένη, Χατζηνικολάου, Μιχέλη, Σπανάκη, Δημοπούλου.

Π. Φάληρο-Κρόνος Αγ. Δημητρίου 47-38
Διαιτητές: Βαλουξής-Κατσέλη
Δεκάλεπτα: 17-7, 27-17, 35-31, 47-38
Π.Φάληρο (Ζέρβα): Κοτσιάφτη 16, Αξιοπούλου 6(1), Λουκάτου 11, Στεφανίδου 6(2), Στεριοπούλου 7(1), Σταθάκη 1, Ακρίβου, Διαμαντοπούλου, Μανουσέλη.
Κρόνος Αγ. Δημ. (Τσαμπούρη): Πατεράκη 10, Καμμένου 12(2), Σταθοπούλου 6, Στολίγκα, Κλείτσα, Τσαγκαροπούλου 4, Τζέμη 2, Ανδρέου 4.

Δαναοί Άργους-ΑΕΚ Περιστερίου 62-53
Διαιτητές: Λάμπος-Πλέγας
Δεκάλεπτα: 18-12, 32-30, 45-43, 62-53
Δαναοί Αργους (Νώντας): Χελιώτη 14, Δανούση 19(3), Μπάλλα 2, Σβορώνου 11, Κυριάκου 4(1), Ζαρόκωστα 2, Χρυσοστομίδου 10(1), Μπενέκη.
ΑΕΚ Περιστερίου (Παπαδέλος): Καίσαρη 7(1), Τζίβα 16, Κοντογεώργου 9, Χρηστάκη 17(2), Γαβαλά, Τζίμη 2, Καλαντζή, Πανούτσου, Ράπτη 2.

Η βαθμολογία

1) Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας         33     996-864     132
2) Αγία Παρασκευή     32     1034-871   163
3) Δάφνη Αγίου Δημητρίου  31     1027-825   202
4) Αμύντας 31     1035-886   149
----------------------------------------------------------------------------
5) ΑΕΚ Περιστερίου     31     1039-938   101
6) Μελίσσια        29     1035-963   72
7) Τερψιθέα Γλυφάδα 28     1039-870   169
8) Παλαιό Φάληρο      27     910-948     -38
9) Κρόνος Αγίου Δημητρίου 25     990-978     12
10) Σπόρτιγκ       24     962-1014   -52
----------------------------------------------------------------------------
11) Δαναοί Αργους      24     935-995     -60
12) Πορφύρας    22     820-909     -89
13) Αμιλλα Περιστερίου      22     861-1030   -169
14) Προμηθέας Πάτρας       19     705-1297   -592

*Οι πρώτες τέσσερις ομάδες θα αγωνιστούν στα πλέι οφς ανόδου
**Οι ομάδες από τις θέσεις 11-14 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ
*** Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα ο Ηρόδοτος και έχει υποβιβαστεί ως τελευταίος.
-Συνολικά μαζί με τον Ηρόδοτο υποβιβάζονται τρεις ομάδες

Η επόμενη αγωνιστική (19η, 10/3)
Πορφύρας-Σπόρτιγκ
Μελίσσια-Παλαιό Φάληρο
Κρόνος Αγίου Δημητρίου-Δάφνη Αγίου Δημητρίου
Προμηθέας Πάτρας-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας
Αμύντας-Αγία Παρασκευή
ΑΕΚ Περιστερίου-Τερψιθέα Γλυφάδα
Αμιλλα Περιστερίου-Δαναοί Άργους

2ος Όμιλος (18η αγων.)

Πανσερραϊκός-Πάνθηρες Καβάλας 56-49
Άρης-Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 53-58
Ανόρθωση Βόλου-Απόλλων Πτολεμαΐδας 63-50
Παναθλητικός-ΜΕΝΤ 95-27
Πανόραμα-Πιερικός Αρχέλαος 51-59
Ρεπό: Ιωάννινα ΣΚ-ΑΕ Πυλαίας

Τα φύλλα αγώνα:

Άρης-Αναγέννηση Ν. Ρυσίου 53-58
Διαιτητές: Αναστασιάδης Γ.-Τογανίδου
Δεκάλεπτα: 12-20, 29-24, 43-45, 53-58
Αρης (Κωτούλης): Καλογήρου 6, Τσιαρσιώτη 11, Γιάνταη 6, Βλάχου 15, Εφραιμίδου 6(1), Μάντζιου, Κερασοβίτη 9(2).
Αναγέννηση Ν. Ρυσίου (Κυρκούσης): Τζήμου 8, Στεργίου 4, Γράψα Ευτ. 6, Σταμπή 10(1), Αντωνίου 4, Κουλακιώτη 16, Γράψα Ευαγ. 4, Πουρπουτίδου, Κανέλλογλου 6, Αλασχκάρ.

Πανσερραϊκός-Πάνθηρες Καβάλας 56-49
Διαιτητές: Θεοδωρίδης-Γκαντίδης Μ.
Δεκάλεπτα: 19-16, 25-30, 40-35, 56-49
Πανσερραϊκός (Πεχλιβάνος): Καλαμπάκου 5, Νάστου 19(1), Τζιαμπάζη, Τζιμορώτα, Γκομπετζισβίλι 18, Μαριάνοβιτς 6, Μπακιρτζίδου 6, Χωλοπούλου, Μαραγκού 2.
Πάνθηρες Καβάλας (Χαντέλης-Λογοθέτης): Τσάντα 10, Παναγιωτίδου 2, Μαραβέγια, Γαϊτάνη 14(1), Τριανταφύλλου 7, Πετρουσέφσκα 8, Λυκάκη, Μαμαλίγκατζη 8(1), Παπαδοπούλου.

Ανόρθωση Βόλου-Απόλλων Πτολ.  63-50
Διαιτητές: Γιατρόπουλος-Λυτροσυγκούνης
Δεκάλεπτα: 9-13, 27-25, 49-33, 63-50
Ανόρθωση Βόλου (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 10, Σουλτάνη 2, Ταντουρόφσκα 16(4), Αρτεμισίου 10, Ζήτη 2, Τσιμπίδη 6(1), Αγαγιώτου 9(3), Μίχαλου 1, Μιχαηλίδου 4, Παπαζαφειροπούλου 1, Ξενοφώντος 2, Λειβαδιώτη. 
Απόλλων Πτολεμαϊδας (Παπαδημητρίου): Βλαδίκα 18(3), Πισιάνη 6(2), Παπαδημητρίου, Μεντεσίδου 4, Γεωργοπούλου 15(3), Ξενικάκη 2, Μάντσου 5(1), Σωματάκη.

Παναθλητικός-ΜΕΝΤ 95-27
Διαιτητές: Σμπρίνης-Τσαπόγα
Δεκάλεπτα: 33-5, 54-8, 79-21, 95-27
Παναθλητικός (Γυμνόπουλος-Παπαδόπουλος): Τσινέκε 15(3), Χωλοπούλου 16(3), Τσινασλανίδου 10, Ντάλα 23(5), Κοφινά 5(1), Καμπερίδου, Σύρπα 9, Παντώτη 7(1), Βασιλείου 8, Αδαμίδου, Ομο, Ντιόπ 2. 
ΜΕΝΤ (Μαλλιαρού): Αθανασιάδου 6(1), Τσουμπερλή 4, Κανελλοπούλου 7, Καβακίδου 4, Κλεισιάρη 3(1), Κασωτάκη 3, Πεκιαρίδου.  

ΑΣ Πανόραμα-Πιερικός Αρχέλαος 51-59
Διαιτητές: Καρυπίδης-Σιούλας
Δεκάλεπτα: 7-12, 28-28, 37-44, 51-59
ΑΣ Πανόραμα(Διαβολεμένου-Καραμανώλης): Τσαλή 9(1), Παπαϊωάννου 12, Μπαξεβάνου 10(1), Αργυρού, Βασλαματζή 4, Νάκη 4, Βατσιτσίδου 3, Καλογρίδου 5(1), Δαδαλη 4.
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 23(2), Μάντζου 11(2), Μπουμπουλέντρα 9(1), Λάππα 4, Καρανικόλα 4, Ζαμάνη, Σωπιάδου, Ζαρκανέλα 2, Τσενεκίδου 4(1), Κιολέογλου 2, Γελαστοπούλου.

Η βαθμολογία

1) Παναθλητικός          31     1344-674   670
2) Πανσερραϊκός         31     1128-831   297
3) Πάνθηρες Καβάλας 26     936-770     166
4) Βόλος    24     898-823     75
------------------------------------------------------------------
5) Πιερικός Αρχέλαος 24     907-960     -53
6) ΑΕ Πυλαίας    23     949-904     45
7) ΑΣ Πανόραμα 23     906-889     17
8) Αρης      21     808-958     -150
------------------------------------------------------------------
9) ΜΕΝΤ    20     712-944     -232
10) Αναγέννηση Νέου Ρυσίου       20     807-986     -179
11) ΣΚ Ιωάννινα  17     611-927     -316
12) Απόλλων Πτολεμαϊδας  16     761-1101   -340

 *Οι πρώτες τέσσερις ομάδες θα αγωνιστούν στα πλέι οφς ανόδου
**Οι ομάδες από τις θέσεις 11-14 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ
*** Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα η  Ολύμπια  Λάρισας και έχει υποβιβαστεί ως τελευταία.
-Συνολικά μαζί με την Ολύμπια Λάρισας υποβιβάζονται τρεις ομάδες  

Η επόμενη αγωνιστική (19η, 10/3)
Πάνθηρες Καβάλας-ΑΣ Πανόραμα
Πιερικός Αρχέλαος-Αρης
Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Βόλος
ΜΕΝΤ-Πανσερραϊκός
ΣΚ Ιωάννινα-Παναθλητικός
Ρεπό: Απόλλων Πτολεμαΐδας, ΑΕ Πυλαίας

*Η φωτογραφία προέρχεται από την επίσημη σελίδα της ΕΟΚ (Basket.gr)



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ