19.1 C
Athens
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Α2 Γυναικών (17η αγ.): Η αγωνιστική της…αποκάλυψης

Τα πάνω κάτω ήρθαν και στους δυο ομίλους της Α2 Γυναικών, με τους τρεις προπορευόμενους να γνωρίζουν ήττες, και η μάχη των πλει οφς να ανάβει για τα καλα.

Μεγάλη νίκη πήρε η Δάφνη Αγίου Δημητρίου στο «Κοντόπευκο» με αντίπαλο την Αγία Παρασκευή με 52-45 και πλέον ισοβαθμεί στις παρυφές της τετράδας με τον Αμύντα που δεν άφησε περιθώρια στον Ιωνικό ΝΦ στον Υμηττό μετά το 54-34. Σταθερά στην τετράδα η ΑΕΚ Περιστερίου.

Πρώτη ήττα στη χρονιά για τον Παναθλητικό που ηττήθηκε στη Καβάλα από τους Πάνθηρες στη παράταση με 69-66, με τις νικήτριες να κλείνουν θέση στα πλέι οφς. Στη κορυφή βρίσκεται πλέον μαζί με την ομάδα της Θεσσαλονίκης και ο Πανσερραϊκός που κέρδισε στη Κατερίνη τον Πιερικό με 62-50.

1ος Όμιλος (17η αγων.)

ΚΑΟ Μελισσίων-Τερψιθέα 45-43
Kρόνος Αγ. Δημητρίου-Σπόρτιγκ 57-61
Πορφύρας-Δαναοί Άργους 51-59
ΑΕΚ Περιστερίου-Άμιλλα Περιστερίου 56-48
Προμηθέας Πατρών-Π. Φάληρο 30-60
Αγ. Παρασκευή-Δάφνη Αγ. Δημητρίου 45-52
Αμύντας-Ιωνικός ΝΦ 54-34

Τα φύλλα αγώνα:

Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Σπόρτιγκ 57-61
Διαιτητές: Γαρίνη-Αυγουστόγλου
Δεκάλεπτα: 13-17, 26-25, 46-47, 57-61
Κρόνος Αγ.Δημ. (Τσαμπούρη – Παπαζαφειρόπουλος):  Πατεράκη 20, Καμμένου 10(2), Κλείτσα 10, Τσαγκαροπούλου 4, Στολίγκα 7(1), Σταθοπούλου 4, Ανδρέου, Τζέμη, Κοίλα 2, Θεοδωροπούλου.
Σπόρτιγκ (Γιαννακάκου): Δεληγιάννη 11, Παντέλη 25(2), Ρουσουνελου 10, Σερέπα 2, Χαλικοπούλου 6, Λέρη 2, Καρρά 5(1), Κατσιώνη, Ιερωνυμάκη.

ΚΑΟ Μελισσίων-Τερψιθέα 45-43
Διαιτητές: Δόβας, Αντωνέλου
Δεκάλεπτα: 17-14, 28-28, 31-43, 45-43
Μελίσσια (Καλογερόπουλος Π – Φωτίου): Ανδρικοπούλου, Κοιλιαρίδη 7 (1), Κυριακάκη 2, Παναγιωτίδη 7 (1), Κυρίδη 4, Τάρλα 2, Παλαμάρη 3, Σκουμπάκη, Παρθενίου 6, Τζέλου 1, Κούκη 13 (1).
Τερψιθέα (Αποστολάκης – Βασιλάκος): Θεοδώρου 11 (1), Κορδαλή 3 (1), Αγκάι, Λαμπράκη 6, Δανδουλάκη 4, Θεοδοσουλάκη 9, Συγγρού, Καντέλη 8, Σιδηροπούλου 2, Χλέουα.

Πορφύρας-Δαναοί Άργους 51-59
Διαιτητές:  Νικόλιας-Ζαφείρη
Δεκάλεπτα: 14-14 24-26, 40-41, 51-59
Πορφύρας (Χασάπης): Ρουμπελάκη 6, Πετρή 7, Ευμορφοπούλου 18(1), Μπαλαμπανη 6(1), Τσιλιμπάρη 2, Ξενιτοπούλου 1, Παπάζογλου 9, Κοντραφούρη 2, Μεγαλούδη, Αρχαγγελίδη, Θανοπούλου.
Δαναοί Αργους (Νώντας): Δανούση 12(1), Χελιώτη 19,Κυριάκου 7(1), Μπάλλα 10(1), Ζαρόκωστα, Χρυσοστομίδου 6(1), Σβορώνου 5.

ΑΕΚ Περιστερίου-Άμιλλα Περιστερίου 56-48
Διαιτητές: Παπανικολάου Ιωάν.-Χρήστου
Δεκάλεπτα: 21-16, 29-28, 37-39-56-48
ΑΕΚ Περιστερίου (Παπαδέλος): Χρηστάκη 21(3), Τζίβα 15, Πανούτσου 9, Γαβαλά 2, Καίσαρη, Ράπτη 1, Τζίμη 6(2), Καλαντζή 2, Μαλαπάνη.
Αμιλλα (Γουναρά): Τζουγκράκη 7, Τραγουστή 12(2), Μούκα 6, Σταμούλου 4, Νίξινα 9, Λυκούδη 7, Καρανάσιου 1, Λιάσκου 2, Μαντή, Μιλίκοβιτς, Λυμπέρη.

Προμηθέας Π.-Π. Φάληρο 30-60
Διαιτητές:  Μπαβέλας-Γκαραβέλλος
Δεκάλεπτα: 8-21, 20-33, 27-45, 30-60
Προμηθέας Πάτρας (Νάκης): Παυλάκη 4(1), Ολυμπίου 4, Κολόκα 5(1), Φραγγέα 3, Στεφανάτου 5(1),Αρμένη, Ευσταθίου 8, Παπαδοπούλου 1, Χατζηνικολάου, Μιχέλλη, Δημοπούλου.
Π.Φάληρο (Ζέρβα): Λουκάτου 16, Αξιοπούλου 5, Κοτσιάφτη 22, Στεφανίδου 3(1), Σταθάκη 2, Μανουσέλη 6(1), Στεριοπούλου, Ακρίβου 6, Διαμαντοπούλου, Κοτρωτσιου, Ορφανοπούλου, Νασιάκου.

Αγ. Παρασκευή-Δάφνη Αγ. Δημ. 45-52
Διαιτητές: Ανδρεόπουλος-Κονταξάκης
Δεκάλεπτα: 15-7, 25-18, 35-32, 45-52
Αγία Παρασκευή (Ρουμπελάκης): Γρισπου 10(1), Τσιαδή 9(1), Γιαμπάνη, Καραχάλιου 7(1), Κεσσέ 5, Πολιτοπούλου 4, Βούλγαρη 5(1), Σπυρίδωνος 2, Κυρκοπούλου 3(1).
Δάφνη Αγ.Δημ. (Μπουμπούς): Κατσαμούρη Μ. 6. Παγώνη 6(2), Πατέρα 10(1), Κατσαμούρη 9, Μαγγίνα 7, Ψωμά 2, Κούζουντζιτς 9, Τσιχλάκη 3(1).

Αμύντας-Ιωνικός ΝΦ 54-34
Διαιτητές: Αλεξόπουλος Παν.-Μπερέτσος
Δεκάλεπτα: 13-9, 24-14, 34-28, 54-34
Αμύντας (Δρακάκη): Κοντογιάννη 3, Βαρβιτσιώτη 13(1), Ντάνου 14(3), Κολομιτσίνη 4, Μαργώνη 8(1), Παπαρδέλα 4, Κουτσιρίμπα 8, Μαζαράκη, Γεωργακοπούλου, Παπακώστα.
Ιωνικός ΝΦ (Σκαλωμένος): Καραγιάννη 13, Φουράκη 6, Καμπουράκη 11, Καββαδά 2, Καραβέλη Μ.2, Καραβέλη Κ., Ζίου, Κωνσταντίνου.

Η βαθμολογία

1) Αγία Παρασκευή 31     980-809   171
2) Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας   31     934-810   124
3) ΑΕΚ Περιστερίου 30     986-876   110
4) Αμύντας       29     973-849   124
----------------------------------------------------------------------------
5) Δάφνη Αγίου Δημητρίου    29     928-804   124
6) Μελίσσια     27     964-895   69
7) Τερψιθέα Γλυφάδα     26     990-830   160
8) Παλαιό Φάληρο 25     863-910   -47
9) Κρόνος Αγίου Δημητρίου   24     952-931   21
10) Σπόρτιγκ    23     894-943   -49
----------------------------------------------------------------------------
11) Δαναοί Αργους 22     873-942   -69
12) Πορφύρας 21     780-860   -80
13) Αμιλλα Περιστερίου 21     824-968   -144
14) Προμηθέας Πάτρας  18     684-1198 -514

*Οι πρώτες τέσσερις ομάδες θα αγωνιστούν στα πλέι οφς ανόδου
**Οι ομάδες από τις θέσεις 11-14 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ
*** Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα ο Ηρόδοτος και έχει υποβιβαστεί ως τελευταίος.
-Συνολικά μαζί με τον Ηρόδοτο υποβιβάζονται τρεις ομάδες

Η επόμενη αγωνιστική (18η, 3/3)

Τερψιθέα Γλυφάδα-Πορφύρας
Σπόρτιγκ-Μελίσσια
Παλαιό Φάληρο-Κρόνος Αγίου Δημητρίου
Δάφνη Αγίου Δημητρίου-Προμηθέας Πάτρας
Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Αγία Παρασκευή
Αμιλλα Περιστερίου-Αμύντας
Δαναοί Αργους-ΑΕΚ Περιστερίου

2ος Όμιλος (17η αγων.)

Πάνθηρες Καβάλας-Παναθλητικός 69-66 (παρ.)
Πιερικός Αρχέλαος-Πανσερραϊκός 50-62
Αναγέννηση Ν.Ρ.-Πανόραμα 73-68 (παρ.)
ΜΕΝΤ-Ιωάννινα ΣΚ 42-28
Πυλαία-Ανόρθωση Βόλου 62-66
Απόλλων Πτολεμαΐδας -Άρης 57-76

Τα φύλλα αγώνα:

ΜΕΝΤ-Ιωάννινα ΣΚ 42-28
Διαιτητές: Λυτροσυγκούνης-Γκαντίδης Θ.
Δεκάλεπτα: 10-8, 21-17, 28-17, 42-28
ΜΕΝΤ (Μαλλιαρού): Καβακίδου 6, Αθανασιάδου 2, Παπαδοπούλου 11(2), Τσουμπερλή 10, Κανελλοπούλου 13(1), Κλεισιάρη, Κασωτάκη, Πεκιαρίδου.  
Ιωάννινα ΣΚ (Τσιρώνης): Τσακτσίρα 2, Μπαρτζώκα 5, Κρητικού 5(1), Γιωτίτσα 10(2), Βρασταμηνού 6, Μπεκρή, Ρίζου, Δημοπούλου.

Αναγέννηση Ν. Ρυσίου-Πανόραμα 73-68 (παρ.)
Διαιτητές: Αβρονιδάκης-Τσαπόγα
Δεκάλεπτα: 20-14, 36-23, 48-45, 62-62(κ.α.), 73-68 (παρ.)
Αναγέννηση Ν. Ρυσίου (Κυρκούσης): Τζήμου 12(1), Στεργίου 9(1), Γράψα Ευτ. 11(1), Σταμπή 8(2), Αντωνίου 6(2), Κουλακιώτη 21, Ντολοπούλου, Γράψα Ευαγ. 2, Κανέλλογλου 4.
ΑΣ Πανόραμα(Διαβολεμένου-Ριτζαλέου): Τσαλή 15(1), Παπαϊωάννου 24(1), Μπαξεβάνου 13, Βατσιτσίδου 6, Καλογρίδου, Αργυρού 1, Βασλαματζή, Παπαδοπούλου, Δαδάλη 2, Νάκη 7(1).

Πιερικός Αρχέλαος-Πανσερραϊκός 50-62
Διαιτητές: Χατζηκώστας-Μπουγλός Ι.
Δεκάλεπτα: 14-21, 27-36, 38-49, 50-62
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Μάντζου 23(2), Μπουμπουλέντρα 5, Λάππα 8, Καρανικόλα, Σωπιάδου 2, Μπαγκλαρίδου 4, Τσενεκίδου 2, Ζαμάνη 2, Κιολέογλου 4.
Πανσερραϊκός (Πεχλιβάνος): Καλαμπάκου 8(1), Νάστου 22(1), Τζιμορώτα, Δαμιανάκου, Γκομπετζισβίλι 16, Τζιαμπάζη 5(1), Μπακιρτζίδου 6, Μαραγκού 5(1).

Πυλαία-Ανόρθωση Βόλου  62-66
Διαιτητές: Καρυπίδης-Πάνος
Δεκάλεπτα: 16-13, 26-35, 46-48, 62-66
ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Καραμπατζάκη 8, Λογδανίδου 13(1), Ιγγλέζου 6(1), Βαντσιούρη 14(2), Κωστανάκη, Κουράτορα 4, Σπανίδου 4(1), Καρβουνιάδου 6, Διαμαντοπούλου 7.
Βόλος (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 9, Σουλτάνη 19(2), Αρτεμισίου 11(1), Ταντουρόφσκα 15(4), Ζήτη, Τσιμπίδη 2, Μιχαηλίδου 7(1), Αγαγιώτου 3, Ξενοφώντος.

Πάνθηρες Καβάλας-Παναθλητικός 69-66 (παρ.)
Διαιτητές: Τριανταφύλλου-Μαρτυγάκης
Δεκάλεπτα: 15-9, 32-21, 37-35, 58-58(κ.α.), 69-66
Πάνθηρες Καβάλας (Χαντέλης-Λογοθέτης): Τσάντα 16(2), Παναγιωτίδου 9(2), Μαραβέγια 6(2), Λυκάκη 2, Γαϊτάνη 11(1), Τριανταφύλλου 13, Πετρουσέφσκα 2, Μαμαλίγκατζη 3, Παπαδοπούλου 7. 
Παναθλητικός (Γυμνόπουλος): Χωλοπούλου 12(4), Τσινέκε 11(1), Τσινασλανίδου, Ντάλα 6(2), Κοφινά 2, Καμπερίδου, Σύρπα 4, Παντώτη, Σεκούιλα 31, Βασιλείου. 

Απόλλων Πτολ.-Άρης  57-76
Διαιτητές: Θώμος-Πλιάκος
Δεκάλεπτα: 14-14, 29-35, 48-57, 57-76
Απόλλων Πτολεμαϊδας (Παπαδημητρίου): Βλαδίκα 20(3), Πισιάνη 6, Γκανάτσιου 13, Μεντεσίδου 6, Γεωργοπούλου 9(3), Ξενικάκη, Μάντσου 3(1), Σωματάκη.
Αρης (Κωτούλης): Μπαλτζή 19, Καλογήρου 8, Γιάνταη 5, Βλάχου Μ. 10, Εφραιμίδου 12(1), Τσιαρσιώτη 7, Μάντζιου, Γκατζιώνη 2, Κερασοβίτη 12(1), Βλάχου Κ., Κοτζαμπάση 1.

Η βαθμολογία

1) Παναθλητικός     29     1249-647 602
2) Πανσερραϊκός     29     1072-782 290
3) Πάνθηρες Καβάλας     25     887-714   173
4) ΑΕ Πυλαίας 23     949-904   45
------------------------------------------------------------------
5) Βόλος  22     835-773   62
6) ΑΣ Πανόραμα      22     855-830   25
7) Πιερικός Αρχέλαος      22     848-909   -61
8) Αρης     20     755-900   -145
------------------------------------------------------------------
9) ΜΕΝΤ  19     685-849   -164
10) Αναγέννηση Νέου Ρυσίου         18     749-933   -184
11) ΣΚ Ιωάννινα       17     611-927   -316
12) Απόλλων Πτολεμαϊδας     15     711-1038 -327

  *Οι πρώτες τέσσερις ομάδες θα αγωνιστούν στα πλέι οφς ανόδου
**Οι ομάδες από τις θέσεις 11-14 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ
*** Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα η  Ολύμπια  Λάρισας και έχει υποβιβαστεί ως τελευταία.
-Συνολικά μαζί με την Ολύμπια Λάρισας υποβιβάζονται τρεις ομάδες  

Η επόμενη αγωνιστική (18η, 3/3)

Πανσερραϊκός-Πάνθηρες Καβάλας
ΑΣ Πανόραμα-Πιερικός Αρχέλαος
Αρης-Αναγέννηση Νέου Ρυσίου
Βόλος-Απόλλων Πτολεμαΐδας
Παναθλητικός-ΜΕΝΤ
Ρεπό: ΑΕ Πυλαίας, ΣΚ Ιωάννινα

*Η φωτογραφία προέρχεται από την επίσημη σελίδα της ΕΟΚ (Basket.gr)



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ