18 C
Athens
Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

Α2 Γυναικών (16η αγ.): Ακλόνητοι οι πρωτοπόροι, βήμα πλέι οφς ο Αμύντας

Δεν συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα οι τέσσερις πρωτοπόροι στους δυο ομίλους στο πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών.

Η Αγία Παρασκευή πέρασε από το «Σοφία Μπεφόν» κερδίζοντας το Παλαιό Φάληρο με 55-38, ενώ ο Ιωνικός ΝΦ πήρε το ντέρμπι, επικρατώντας στον Άγιο Δημήτριο της Δάφνης με 46-41. Μεγάλο διπλό πήρε ο Αμύντας στο Περιστέρι από την ΑΕΚ με 63-58 και έκανε βήμα προς την τετράδα.

Παναθλητικός και Πανσερραϊκός δεν συνάντησαν επίσης προβλήματα, με τον Άρη να κερδίζει την Πυλαία με 68-59 και να ξεφεύγει από την τελευταία τετράδα των πλέι άουτ.

1ος Όμιλος (16η αγων.)

ΑΕΚ Περιστερίου-Αμύντας 58-63
Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Ιωνικός ΝΦ 41-46
Σπόρτιγκ-Προμηθέας Πατρών 89-42
Άμιλλα Περιστερίου-Πορφύρας 47-51
Δαναοί Άργους-ΚΑΟ Μελισσίων 50-60
Τερψιθέα-Κρόνος Αγ. Δημητρίου 57-48
Π. Φάληρο-Αγ. Παρασκευή 38-55

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΕΚ Περιστερίου-Αμύντας 58-63
Διαιτητές: Διόλατζης-Οικονόμου
Δεκάλεπτα: 14-17, 31-30, 46-49, 58-63
ΑΕΚ Περιστερίου (Παπαδέλος): Τζίβα 15(1), Χρηστάκη 14(4), Γαβαλά 4(1), Καλαντζή 3(1), Κοντογεώργου 8, Καίσαρη 11(1), Τζίμη 3(1), Πανούτσου.
Αμύντας (Δρακάκη): Ντάνου 16(3), Καλομιτσίνη 5(1), Μαζαράκη 8, Παπαρδέλα 6(2), Μαργώνη 7(1), Κοντογιάνη 2, Κουτσιρίμπα 2, Βαρβιτσιώτη 12, Παπακώστα 2, Γεωργακοπούλου 3(1).

Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Ιωνικός ΝΦ 41-46
Διαιτητές: Δημουλάς-Αρτελάρης
Δεκάλεπτα: 10-16, 16-30, 31-41, 41-46
Δάφνη Αγ.Δημ.(Μπουμπούς): Μαγγίνα 18(1), Παγώνη 7(1), Τσιχλάκη 7, Κατσαμούρη Χ., Κατσαμούρη Μ. 3, Πατέρα 4,Ψωμά 2, Κούζουντζιτς.
Ιωνικός ΝΦ (Σκαλωμένος): Τσέρου 4, Καραγιάννη 8, Καραβέλη Μ. 8(2), Φουράκη 13, Καμπουράκη 2, Καραβέλη Κ. 6, Καββαδά 3(1), Ζίου 2.

Σπόρτιγκ-Προμηθέας Π. 89-42
Διαιτητές: Τσικριτσάκη-Πετράκης Γ.
Δεκάλεπτα: 24-12, 34-21, 63-30, 89-42
Σπόρτιγκ (Γιαννακάκου): Παντέλη 19(1), Ρουσουνέλου 18, Δεληγιάννη 5, Καρρά 6, Χαλικοπούλου 12, Σερέπα 3(1), Ιερωνυμάκη 4, Κατσιώνη 2, Λερη 6, Βαρελά Ειρ. 10(2), Βαρελά Ελ. 4.
Προμηθέας Π. (Νάκης): Ολυμπίου 11, Παυλάκη 10, Αρμένη 2, Φραγγέα 12, Χατζηνικολάου 3, Μαρούντα 2, Σπανάκη, Μιχέλη, Μαρασλή, Δημοπούλου 2.

Άμιλλα Περιστερίου-Πορφύρας 47-51
Διαιτητές: Ρώτας-Αυγερινός
Δεκάλεπτα: 9-9, 16-23, 34-32, 47-51
Αμιλλα (Γουναρά): Νίξινα 6, Τζουγκράκη 10(1), Καρανάσιου 2, Τραγουστή 8(1), Λυκούδη 17(3), Μούκα 3(1), Μάντη, Σταμούλου 1, Λιάσκου.
Πορφύρας (Οικονομόπουλος): Ευμορφοπούλου 9(1), Μπαλαμπάνη 15(3), Ρουμελάκη 2, Παπάζογλου 13, Πετρη 5(1),Μεγαλούδη, Τσιλιμπάρη 3, Ξενιτοπούλου 1, Θανοπούλου 2, Παρθένη 1.

Δαναοί Άργους-ΚΑΟ Μελισσίων 50-60
Διαιτητές:  Καραμπιτσάκος-Διαμαντής
Δεκάλεπτα: 14-18, 22-24, 28-44, 50-60
Δαναοί Αργους (Νώντας): Μπάλλα 6, Χελιώτη 23, Δανούση 4, Χρυσοστομίδου 5, Σβορώνου 4, Κυριάκου 6(2), Μπενέκη 2.
Μελίσσια (Καλογερόπουλος): Κούκη 10, Τάρλα 6, Σκουμπάκη 4, Παναγιωτίδη 6, Ανδρικοπούλου 9(1), Κυρίδη 14(4), Κυριακάκη 6, Καλογερία 5, Χαντζοπούλου, Κοιλιαρίδη, Τζέλου, Παλαμάρη.

Τερψιθέα-Κρόνος Αγ. Δημητρίου 57-48
Διαιτητές: Παλογέλης-Μπαράκου
Δεκάλεπτα: 10-4, 25-16, 44-31, 57-48
Τερψιθέα Γλ. (Αποστολάκης – Βασιλάκος): Θεοδώρου 17(1). Δανδουλάκη 8, Θεοδοσουλάκη 21(4), Λαμπράκη 4, Καντέλη 2, Σιδηροπούλου 3(1), Συγγρού 2.
Κρόνος Αγ. Δημ. (Τσαμπούρη – Παπαζαφειρόπουλος): Πατεράκη 29, Καμμένου 3(1), Κλείτσα 3, Τσαγκαροπούλου 2, Στολίγκα 4, Σταθοπούλου 2, Ανδρέου 5(1), Κοίλια, Τζέμη, Ζαφείρη.

Π. Φάληρο-Αγ. Παρασκευή 38-55
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Ανδ.-Στραγαλινός
Δεκάλεπτα: 12-14, 22-26, 29-44, 38-55
Π.Φάληρο (Ζέρβα): Αξιοπούλου 4, Λουκάτου 5, Στεριοπούλου 7, Στεφανίδου 10(2), Κοτσιάφτη 9(1), Ακρίβου, Διαμαντοπούλου, Μανουσέλη, Σταθάκη, Νασιάκου, Καρακλή 3(1).
Αγία Παρασκευή (Ρουμπελάκης): Γρίσπου 8(1), Τσιαδή 10(2), Γιαμπάνη 8(2), Κεσσέ 13(2), Καραχάλιου 5, Πολιτοπούλου 8, Βούλγαρη, Κυρκοπούλου, Κακοσούρη 3(1), Σπυρίδωνος, Φραγκούλη.

Η βαθμολογία

1) Αγία Παρασκευή     30     935-757     178
2) Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας         30     900-756     144
3) ΑΕΚ Περιστερίου     28     930-828     102
4) Δάφνη Αγίου Δημητρίου  27     876-759     117
----------------------------------------------------------------------------
5) Αμύντας 27     919-815     104
6) Τερψιθέα Γλυφάδα 25     947-785     162
7) Μελίσσια        25     919-852     67
8) Κρόνος Αγίου Δημητρίου 23     895-870     25
9) Παλαιό Φάληρο      23     803-880     -77
10) Σπόρτιγκ       21     833-886     -53
----------------------------------------------------------------------------
11) Πορφύρας    20     729-801     -72
12) Δαναοί Αργους      20     814-891     -77
13) Αμιλλα Περιστερίου      20     776-912     -136
14) Προμηθέας Πάτρας       17     654-1138   -484

*Οι πρώτες τέσσερις ομάδες θα αγωνιστούν στα πλέι οφς ανόδου
**Οι ομάδες από τις θέσεις 11-14 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ
*** Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα ο Ηρόδοτος και έχει υποβιβαστεί ως τελευταίος.
-Συνολικά μαζί με τον Ηρόδοτο υποβιβάζονται τρεις ομάδες

Η επόμενη αγωνιστική (17η, 25/2)
Πορφύρας-Δαναοί Αργους
Μελίσσια-Τερψιθέα Γλυφάδα
Κρόνος Αγίου Δημητρίου-Σπόρτιγκ
Προμηθέας Πάτρας-Παλαιό Φάληρο
Αγία Παρασκευή-Δάφνη Αγίου Δημητρίου
Αμύντας-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας
ΑΕΚ Περιστερίου-Αμιλλα Περιστερίου

2ος Όμιλος (16η αγων.)

Άρης-Πυλαία 68-59
Πανσερραϊκός-Αναγέννηση Ν.Ρ. 79-50
Ιωάννινα ΣΚ-Πάνθηρες Καβάλας 32-63
Παναθλητικός-Πιερικός Αρχέλαος 91-55
Πανόραμα-Απόλλων Πτολεμαΐδας. 62-47
Ρεπό: Ανόρθωση Βόλου/,ΜΕΝΤ

Τα φύλλα αγώνα:

Άρης-ΑΕ Πυλαίας 68-59
Διαιτητές: Δώνης-Τσαρδούλιας Χρ.
Δεκάλεπτα: 12-27, 27-37, 51-45, 68-59
Αρης (Κωτούλης): Μπαλτζή 10(1), Τσιαρσιώτη 2, Καλογήρου 10(1), Γιάνταη, Βλάχου Μ. 18, Εφραιμίδου 1, Μάντζιου, Βλάχου Κ., Κερασοβίτη 27(3).
ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Καραμπατζάκη 20, Ιγγλέζου 11(2), Βαντσιούρη 3(1), Κωστανάκη 4, Σπανίδου 9(1), Στυλιανού, Καρβουνιάδου, Κουράτορα 5(1), Διαμαντοπούλου 7.

Πανσερραϊκός-Αναγέννηση Ν.Ρυσίου 79-50
Διαιτητές: Δημούδης-Γκαντίδης Θ.
Δεκάλεπτα: 26-9, 42-29, 65-38, 79-50
Πανσερραϊκός (Πεχλιβάνος): Καλαμπάκου 11(1), Νάστου 23(4), Μαριάνοβιτς 12, Γκομπετζισβίλι 19, Μπακιρτζίδου 4, Μαραγκού 2, Τζιαμπάζη 3(1), Δαμιανάκου 3(1), Μαμούδη, Μπουροπούλου, Ατσάλου 2.
Αναγέννηση Ν. Ρυσίου (Κυρκούσης): Τζήμου 3, Στεργίου, Γράψα Ευτ. 13, Σταμπή 10(2), Αντωνίου 6, Κουλακιώτη 4, Ντολοπούλου 1, Γράψα Ευαγ. 7(1), Αλασχκάρ 6, Τικούδη, Ηλιοπούλου.

Ιωάννινα ΣΚ-Πάνθηρες Καβάλας 32-63
Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Κουρόγλου
Δεκάλεπτα: 8-23, 16-31, 21-50, 32-63
Ιωάννινα ΣΚ (Τσιρώνης): Τσακτσίρα, Βρασταμηνού 2, Μπαρτζώκα 11(1), Κρητικού 8, Γιωτίτσα 6(2), Μπεκρή 3, Ρίζου 2, Δημοπούλου, Παπαδιά, Γκλιναβού.
Πάνθηρες Καβάλας (Χαντέλης-Λογοθέτης): Τσάντα 4, Παναγιωτίδου 12(1), Μαραβέγια, Γαϊτάνη, Λυκάκη 7(1), Τριανταφύλλου 16, Πετρουσέφσκα 8, Μαμαλίγκατζη 7(1), Παπαδοπούλου 5(1), Πιστιόλα 4. 

Πανόραμα-Απόλλων Πτολ. 62-47
Διαιτητές: Καρυπίδης-Σιούλας
Δεκάλεπτα: 12-9, 32-24, 48-36, 62-47
ΑΣ Πανόραμα(Διαβολεμένου-Ριτζαλέου): Τσαλή 10, Παπαϊωάννου 14, Μπαξεβάνου 8(2), Καλογρίδου 9(1), Αργυρού 4, Βασλαματζή 5(1), Παπαδοπούλου 4(1), Βατσιτσίδου 6(1), Αποστολίδου, Μπέλου, Σπανού, Νάκη 2.
Απόλλων Πτολεμαϊδας (Παπαδημητρίου): Βλαδίκα 6(1), Πισιάνη 4, Γκανάτσιου 7, Μεντεσίδου 9(1), Γεωργοπούλου 11(3), Ξενικάκη 6(1), Μάντσου 4, Σωματάκη.

Παναθλητικός-Πιερικός Αρχέλαος  91-55
Διαιτητές: Πάνος-Γκαντίδης Μ.
Δεκάλεπτα: 25-15, 44-27, 72-47, 91-55
Παναθλητικός (Γυμνόπουλος-Παπαδόπουλος): Χωλοπούλου 10, Τσινασλανίδου 2, Ντάλα 25(5), Τσινέκε 9(1), Κωφινά 11(1), Καμπερίδου, Παντώτη 2, Σεκούιλα 27, Ομο, Βασιλείου, Ντοκμετζή 5, Κυναμέα. 
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 10(2), Μάντζου 16(1), Μπουμπουλέντρα 11(1), Λάππα 4, Καρανικόλα 3(1), Ζαμάνη 1, Γελαστοπούλου 2, Μπαγκλαρίδου 2, Τσενεκίδου, Σωπιάδου 4, Κιολέογλου 2.

Η βαθμολογία

1) Παναθλητικός          28     1183-578   605
2) Πανσερραϊκός         27     1010-732   278
3) Πάνθηρες Καβάλας 23     818-648     170
4) ΑΕ Πυλαίας    22     887-838     49
------------------------------------------------------------------
5) ΑΣ Πανόραμα 21     787-757     30
6) Πιερικός Αρχέλαος 21     798-847     -49
7) Βόλος    20     769-711     58
8) Αρης      18     679-843     -164
------------------------------------------------------------------
9) ΜΕΝΤ    17     643-821     -178
10) Αναγέννηση Νέου Ρυσίου       16     676-865     -189
11) ΣΚ Ιωάννινα  16     583-885     -302
12) Απόλλων Πτολεμαϊδας  14     654-962     -308

  *Οι πρώτες τέσσερις ομάδες θα αγωνιστούν στα πλέι οφς ανόδου
**Οι ομάδες από τις θέσεις 11-14 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ
*** Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα η  Ολύμπια  Λάρισας και έχει υποβιβαστεί ως τελευταία.
-Συνολικά μαζί με την Ολύμπια Λάρισας υποβιβάζονται τρεις ομάδες  

Η επόμενη αγωνιστική (17η, 25/2)
Πάνθηρες Καβάλας-Παναθλητικός
Πιερικός Αρχέλαος-Πανσερραϊκός
Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-ΑΣ Πανόραμα
Απόλλων Πτολεμαϊδας-Αρης
ΑΕ Πυλαίας-Βόλος
ΜΕΝΤ-ΣΚ Ιωάννινα

*Η φωτογραφία πρόερχεται από την επίσημη σελίδα της ΕΟΚ (basket.gr)



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ