29.7 C
Athens
Τετάρτη, 19 Ιουνίου, 2024

Α2 Γυναικών (15η αγ.): Ασταμάτητοι πρωτοπόροι, κρίνονται οι τετράδες των πλέι οφς

Με νίκες συνέχισε η τριάδα κορυφής στον 1ο όμιλο, με τον Ιωνικό ΝΦ να παραμένει στη πρώτη θέση μετά τη νίκη του επί του Παλαιού Φαλήρου με 71-58.

Σταθερά ψηλά ΑΕΚ Περιστερίου και Αγία Παρασκευή (έχει ένα παιχνίδι λιγότερο), ενώ η Δάφνη Αγίου Δημητρίου με το οριακό 54-53 επί του Αμύντα βρίσκεται στην τετράδα των πλέι οφς.

Παναθλητικός και Πανσερραϊκός πήραν εύκολες νίκες με τους Πάνθηρες Καβάλας και Πυλαία, παρά την ήττα της, να διατηρούν θέση στην τετράδα.

1ος Όμιλος (15η αγων.)

ΚΑΟ Μελισσίων-Άμιλλα Περιστερίου 64-47
Πορφύρας-ΑΕΚ Περιστερίου 35-41
Ιωνικός Ν.Φ.-Π. Φάληρο 71-58
Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Αμύντας 54-53
Προμηθέας Πάτρας-Τερψιθέα 32-69
Αγ. Παρασκευή-Σπόρτιγκ 64-50
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Δαναοί Άργους 48-33 (8/2)

Τα φύλλα αγώνα:

ΚΑΟ Μελισσίων-Άμιλλα 64-47
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Νικ.-Μπολάνο
Δεκάλεπτα: 17-15, 32-27, 50-37, 64-47
Μελίσσια (Καλογερόπουλος): Κυριακάκη 9, Παναγιωτίδη 11(1), Ανδρικοπούλου 2, Σκουμπάκη 12(3), Τάρλα 8(1), Καλογερία 2, Κούκη 2, Κυρίδη 3(1), Κοιλιαρίδη 8(1), Παλαμάρη 4, Τζέλου 3(1), Χαντζοπούλου.
Αμιλλα (Γουναρά): Μούκα 11, Λυκούδη 12, Τζουγκράκη 2, Καρανάσιου 5(1), Σταμούλου 9, Νίξινα 4, Τραγουστή, Μάντη 4, Λιάσκου, Μιλίκοβιτς, Λυμπέρη.

Πορφύρας-ΑΕΚ Περιστερίου 35-41
Διαιτητές:  Κατσέλη-Παπαχρυσανθακόπουλος
Δεκάλεπτα: 9-12, 21-16, 25-32, 35-41
Πορφύρας (Οικονομόπουλος): Ευμορφοπούλου 6, Πετρή 6, Μπαλαμπάνη 5(1), Ρουμπελάκη 2, Παπάζογλου 2, Τσιλιμπάρη 2, Κοντραφούρη 7, Ξενιτοπούλου 2, Μεγαλούδη 3(1), Αρχαγγελίδη.
ΑΕΚ Περιστερίου (Παπαδέλος): Τζίβα 12, Καίσαρη 5, Κοντογεώργου 11, Χρηστάκη 9(1), Γαβαλά 2, Τζίμη, Καλαντζή 2, Πανούτσου, Μαλαπάνη, Ράπτη.

Ιωνικός Ν.Φ.-Π. Φάληρο 71-58
Διαιτητές: Αντωνέλου-Κονταξάκης
Δεκάλεπτα: 24-18, 38-34, 57-48, 71-58
Ιωνικός ΝΦ (Σκαλωμένος): Τσέρου 9(1), Φουράκη 26, Καραγιάννη 15, Καμπουράκη 8(2), Καραβέλη Μ. 5(1), Καραβέλη Κ. 4, Καββαδά 2, Κωνσταντίνου, Ζίου 2, Βώλου, Τζούβαλη.
Π.Φάληρο (Ζέρβα): Λουκάτου 13, Αξιοπούλου 8(1), Στεφανίδου 3(1), Στεριοπούλου 6(1), Κοτσιάφτη 5, Διαμαντοπούλου 16(4), Ακρίβου 2, Σαθάκη 5(1).

Δάφνη Αγ. Δημητρίου-Αμύντας 54-53
Διαιτητές:  Γαρινή-Λαζόγκα
Δεκάλεπτα: 16-18, 28-35, 39-42, 54-43
Δάφνη Αγ.Δημ. (Μπουμπούς): Παγώνη 2, Κατσαμούρη Μ.16, Μαγγίνα 8, Κατσαμούρη Χ. 7(1), Πατέρα 2, Κουζουντζιτς 11, Τσιχλάκη 2, Ψωμά 6.
Αμύντας (Δρακάκη): Ντάνου 13(2), Καλομιτσίνη 12(2), Κουτσιρίμπα 12, Βαρβιτσιώτη 7(1), Κοντογιάννη, Παπαρδέλα 8(1), Μαργώνη 1, Γεωργακοπούλου, Μαζαράκη, Παπακώστα.

Προμηθέας Π.-Τερψιθέα 32-69
Διαιτητές: Βομπίρης-Ζαφείρη
Δεκάλεπτα: 1-20, 15-48, 25-58, 32-69
Προμηθέας Π. (Νάκης): Ολυμπίου 6, Παυλάκη 2, Φραγγέα  10, Μαρίνη 2, Παπαδοπούλου 8(1), Χαραλαμπίδη 2, Κολόκα 2, Χατζηνικολάου, Μιχελή, Σπανάκη.
Τερψιθέα (Βασιλάκος, Αποστολάκης): Λαμπράκη 10, Θεοδοσουλάκη 10(1), Αγκάι 7(1), Καντέλη 2, Σιδηροπούλου, Δανδουλάκη 13(1), Παπαδογούλα 2, Χλέουα 6, Θεοδώρου 18(2), Συγγρού 1.

Αγ. Παρασκευή-Σπόρτιγκ 64-50
Διαιτητές: Μούστρης-Αυγερινός
Δεκάλεπτα: 21-12, 40-20, 55-36, 64-50
Αγία Παρασκευή (Ρουμπελάκης):  Γρίσπου 13, Τσιαδή 6(1), Γιαμπάνη 19(4), Κεσσέ 9(1), Πολιτοπούλου 6, Καραχάλιου 8, Κακοσούρη, Σπυρίδωνος 3(1), Βούλγαρη.
Σπόρτιγκ (Γιαννακάκου): Δεληγιάννη10(1), Παντέλη 11(1), Σουρουνέλου 10, Σερέπα 1, Χαλικοπούλου 9(1), Λέρη 2, Καρρά7(1), Μουζάκη, Κατσιώνη, Βαρέλα, Ιερωνυμάκη.

Η βαθμολογία

1) Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας         28     854-715     139
2) ΑΕΚ Περιστερίου     27     872-765     107
3) Αγία Παρασκευή     26     833-678     155
4) Δάφνη Αγίου Δημητρίου  26     835-713     122
----------------------------------------------------------------------------
5) Αμύντας 25     856-757     99
6) Μελίσσια        23     859-802     57
7) Τερψιθέα Γλυφάδα 22     851-697     154
8)Κρόνος Αγίου Δημητρίου  22     854-815     39
9) Παλαιό Φάληρο      22     765-825     -60
10) Δαναοί Αργους      19     764-831     -67
----------------------------------------------------------------------------
11) Σπόρτιγκ       19     744-838     -94
12) Αμιλλα Περιστερίου      19     729-861 -132
13) Πορφύρας    18     678-754     -76
14) Προμηθέας Πάτρας       16     606-1049   -443

*Εκκρεμεί ο αγώνας Τερψιθέα Γλυφάδα-Αγία Παρασκευή (14/02, 21:45)

*Οι πρώτες τέσσερις ομάδες θα αγωνιστούν στα πλέι οφς ανόδου
**Οι ομάδες από τις θέσεις 11-14 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ
*** Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα ο Ηρόδοτος και έχει υποβιβαστεί ως τελευταίος.
-Συνολικά μαζί με τον Ηρόδοτο υποβιβάζονται τρεις ομάδες

Η επόμενη αγωνιστική (16η, 17/2)

Αμιλλα Περιστερίου-Πορφύρας
Δαναοί Αργους-Μελίσσια
Τερψιθέα Γλυφάδα-Κρόνος Αγίου Δημητρίου
Σπόρτιγκ-Προμηθέας Πάτρας
Παλαιό Φάληρο-Αγία Παρασκευή
Δάφνη Αγίου Δημητρίου-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας
ΑΕΚ Περιστερίου-Αμύντας

2ος Όμιλος (15η αγων.)

Πάνθηρες Καβάλας-ΜΕΝΤ 42-35
Πιερικός Αρχέλαος-Ιωάννινα ΣΚ 56-49
Αναγέννηση Ν.Ρ.-Παναθλητικός 41-88
Πυλαία-Πανόραμα 63-66
Απόλλων Πτολεμαΐδας-Πανσερραϊκός 44-78
Ρεπό: Ανόρθωση Βόλου, Άρης 

Τα φύλλα αγώνα:

Πάνθηρες Καβάλας-ΜΕΝΤ 42-35
Διαιτητές: Καντζουρίδης-Σιούλας
Δεκάλεπτα: 15-18, 20-22, 30-27, 42-35
Πάνθηρες Καβάλας (Χαντέλης-Λογοθέτης): Τσάντα 4, Παναγιωτίδου 3(1), Μαραβέγια, Γαϊτάνη 7(1), Λυκάκη 8, Τριανταφύλλου 12, Πετρουσέφσκα, Μαμαλίγκατζη 8(2). 
ΜΕΝΤ (Μαλλιαρού): Αθανασιάδου, Παπαδοπούλου 8(1), Κανελλοπούλου 6, Καβακίδου 6, Τσουμπερλή 10, Κλεισιάρη 5(1), Κασωτάκη.  

Πιερικός Αρχέλαος-Ιωάννινα ΣΚ 56-49
Διαιτητές: Πλιάκος-Σμπρίνης
Δεκάλεπτα: 21-12, 29-18, 42-31, 56-49
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 25(3), Μάντζου 11(2), Μπουμπουλέντρα, Λάππα, Καρανικόλα 2, Ζαμάνη, Γελαστοπούλου, Πιπερίδου, Μπαγκλαρίδου 10, Σωπιάδου 8, Τσενεκίδου, Κιολέογλου.
Ιωάννινα ΣΚ (Τσιρώνης): Τσακτσίρα 4, Βρασταμηνού 6, Μπαρτζώκα 19(4), Κρητικού 5, Γιωτίτσα 13, Ρίζου 2, Δημοπούλου, Παπαδιά.

Αναγέννηση Ν. Ρυσίου-Παναθλητικός 41-88
Διαιτητές: Τογανίδου-Τσαρδούλιας Χρ.
Δεκάλεπτα: 16-29, 26-44, 32-72, 41-88
Αναγέννηση Ν. Ρυσίου (Κυρκούσης): Τζήμου 3, Στεργίου 6, Σταμπή 8(2), Αντωνίου 6, Κουλακιώτη 6, Τικούδη, Ηλιοπούλου, Ντολοπούλου 2, Γράψα Ευαγ. 6, Πουρπουτίδου, Αλασχκάρ 4.
Παναθλητικός (Γυμνόπουλος): Χωλοπούλου 21(3), Τσινασλανίδου 4, Βασιλείου 6, Ντάλα 18(4), Τσινέκε 10, Κοφινά 3(1), Καμπερίδου, Παντώτη 1, Σεκούιλα 25(1), Αδαμίδου, Ομο, Κυναμέα. 

ΑΕ Πυλαίας-ΑΣ Πανόραμα 63-66
Διαιτητές: Σκρίνος-Αβρονιδάκης
Δεκάλεπτα: 10-17, 23-30, 43-50, 63-66
ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Καραμπατζάκη 10, Λογδανίδου 2, Ιγγλέζου 1, Βαντσιούρη 9(1), Κουράτορα 9(3), Κωστανάκη 5, Σπανίδου 4, Καρβουνιάδου 4(1), Διαμαντοπούλου 19, Τσούπα.
ΑΣ Πανόραμα(Διαβολεμένου-Καραμανώλης): Τσαλή 13(1), Παπαϊωάννου 14, Βατσιτσίδου 7, Μπαξεβάνου 6, Δαδαλή 8, Βασλαματζή 2, Καλογρίδου 4(1), Παπαδοπούλου 4(1), Νάκη 8(2).

Απόλλων Πτολ.-Πανσερραϊκός 44-78
Διαιτητές: Λυτροσυγκούνης-Γεωργοσόπουλος
Δεκάλεπτα: 13-19, 30-38, 35-63, 44-78
Απόλλων Πτολεμαϊδας (Παπαδημητρίου): Κρανιώτη 18, Βλαδίκα 12(2), Πισιάνη 2, Γκανάτσιου 1, Μεντεσίδου 2, Γεωργοπούλου 2, Ξενικάκη 5, Μάντσου 2, Σωματάκη, Παπαδημητρίου.
Πανσερραϊκός (Πεχλιβανος): Νάστου 24(2), Μιχαηλίδου 8, Τζιαμπάζη 9(3), Γκομπετζισβίλι 13, Δαμιανάκου, Μπακιρτζίδου 7, Χωλοπούλου 2, Μαραγκού 15(1).

Η βαθμολογία

1) Παναθλητικός          26     1092-523   569
2) Πανσερραϊκός         25     931-682     249
3) Πάνθηρες Καβάλας 21     755-616     139
4) ΑΕ Πυλαίας    21     828-770     58
------------------------------------------------------------------
5) Βόλος    20     769-711     58
6) Πιερικός Αρχέλαος 20     743-756     -13
7) ΑΣ Πανόραμα 19     725-710     15
8) ΜΕΝΤ    17     643-821     -178
------------------------------------------------------------------
9) Αρης      16     611-784     -173
10) Αναγέννηση Νέου Ρυσίου       15     626-786     -160
11) ΣΚ Ιωάννινα  15     551-822     -271
12) Απόλλων Πτολεμαϊδας  13     607-900     -293

  *Οι πρώτες τέσσερις ομάδες θα αγωνιστούν στα πλέι οφς ανόδου
**Οι ομάδες από τις θέσεις 11-14 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ
*** Έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα η  Ολύμπια  Λάρισας και έχει υποβιβαστεί ως τελευταία.
-Συνολικά μαζί με την Ολύμπια Λάρισας υποβιβάζονται τρεις ομάδες  

Η επόμενη αγωνιστική (16η, 17/2)

ΣΚ Ιωάννινα-Πάνθηρες Καβάλας
Παναθλητικός-Πιερικός Αρχέλαος
Πανσερραϊκός-Αναγέννηση Νέου Ρυσίου
ΑΣ Πανόραμα-Απόλλων Πτολεμαϊδας
Αρης-ΑΕ Πυλαίας
Ρεπό: Βόλος, ΜΕΝΤ  

*Η φωτογραφία είναι από την επίσημη σελίδα της ΕΟΚ (basket.gr)



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ