Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

A2 Ανδρών : Οι κορυφαίοι της 15ης αγωνιστικής

Ολοκληρώθηκε η 15η αγωνιστική της Α2 Ανδρών, και το basketa.gr σας παρουσιάζει την κορυφαία πεντάδα, αλλά και τον προπονητή της αγωνιστικής.

1.Ευθύμης Κοθράς (Φίλιππος Βέροιας)

Την δεύτερη του νιότη διάγει ο 39χρονος Ευθύμης Κοθράς, ο οποίος αποτελεί τον ηγέτη του Φίλιππου Βέροιας για μια ακόμη χρονιά, οδηγώντας την ομάδα του σε μια εκπληκτική πορεία στο πρωτάθλημα της Α2. Η ομάδα, η οποία πήρε την πρόσκληση για να συμμετάσχει στο πρωτάθλημα στα μέσα Σεπτέμβρη, και έχοντας χάσει και με τραυματισμό τον Σουτζόπουλο, έφτασε τις 5 νίκες, κερδίζοντας με άνεση τον Αμύντα. Καθοριστικός σε αυτή την επιτυχία ήταν ο έμπειρος γκαρντ με 26 πόντους (5/6 βολές, 6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 23 βαθμούς αξιολόγησης σε 34 λεπτά συμμετοχής. Στο πρωτάθλημα και σε 15 αγώνες έχει 15,1 πόντους, 8 ασίστ, 4,5 ριμπάουντ και 1,3 κλεψίματα.

2.Παναγιώτης Ερμείδης (ΑΣ Καρδίτσας)

Τι και αν απουσίαζε ο Λεωνίδας Τριανταφύλλου, ο Παναγιώτης Ερμείδης δεν επέστρεψε να φανεί το κενό, και με εξαιρειτκή εμφάνιση, ισοφάρισε το προσωπικό του ρεκόρ καριέρας στην Α2, που κρατούσε από τις 24/4/2019 και το παιχνίδι με τον Χαρίλαο Τρικούπη. Ο 21χρονος Ξανθιώτης γκαρντ βρίσκεται για δεύτερη χρονιά στην Θεσσαλική ομάδα, και στο παιχνίδι με το Ανατόλια στην Θεσσαλονίκη ήταν «καυτός», φτάνοντας σε double-double, με 19 πόντους (1/1 βολές, 3/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα) και 10 ριμπάουντ, έχοντας 22 βαθμούς αξιολόγησης σε 22 λεπτά συμμετοχής. Ως τώρα και σε 15 αγώνες έχει 8,7 πόντους, 4,9 ριμπάουντ, 2,7 ασίστ και 44,2% στο τρίποντο.

3.Φάνης Κουμπούρας (Οίακας Ναυπλίου)

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε έναν περίεργο πρώτο γύρο ο νεοφώτιστος Οίακας Ναυπλίου, ο οποίος πέρασε από το κλειστό της Ήλιδας, κερδίζοντας τον Κόροιβο Αμαλιάδας. Κορυφαίος σε αυτή την επιτυχία ήταν ο 36χρονος ηγέτης του, ο Φάνης Κουμπούρας, ο οποίος έφτασε και σε προσωπικό ρεκόρ καριέρας αναφορικά με την συμμετοχή του στην Α2, καθώς έχει πετύχει 30 πόντους στην Β' Εθνική με τον Ιπποκράτη Κω. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι ο έμπειρος γκαρντ είχε 27 πόντους (5/5 βολές, 8/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 28 βαθμούς αξιολόγησης σε 32 λεπτά συμμετοχής.  Αναλυτικά σε 15 αγώνες έχει 15,5 πόντους, 6,3 ασίστ, 3,4 ριμπάουντ και 1,1 κλεψίματα.

4.Τάσος Αντωνάκης (Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου)

Αγωνιστική των ρεκόρ για τον Χαρίλαο Τρικούπη, ο οποίος νίκησε τον Απόλλωνα Πατρών στην παράταση και έφτασε στο 15-0, κλείνοντας θριαμβευτικά τον πρώτο γύρο. Ωστόσο αυτή η νίκη είχε και πρωταγωνιστές, με τον Τάσο Αντωνάκη να είναι εξ' αυτών, κάνοντας μάλιστα προσωπικό ρεκόρ καριέρας στην Α2, με το προηγούμενο να βρίσκεται τέσσερα χρόνια πίσω, και συγκεκριμένα στις 9/1/2016 όταν σε ένα παιχνίδι του Παγκρατίου με αντίπαλο την Κύμη, είχε πετύχει 23 πόντους, έχοντας πάλι ως προπονητή τον Ντίνο Καλαμπάκο. Ο 28χρονος πάουερ φόργουορντ, εκτός από το καθοριστικό γκολ-φάουλ στην παράταση, με το οποίο έγραψε το 84-82, δίνοντας παράσταση νίκης στην ομάδα του, είχε 25 πόντους (5/8 βολές, 4/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και 21 βαθμούς αξιολόγησης σε 43 λεπτά συμμετοχής. Συνολικά σε 15 αγώνες έχει 11,7 πόντους με 7,8 ριμπάουντ και 3,3 ασίστ.

5.Σταμάτης Μπένας (Ελευθερούπολη)

Την κορυφαία χρονιά της καριέρας του πραγματοποιεί ο Σταμάτης Μπένας, ο οποίος βρήκε ρόλο και αυτό που έψαχνε στην Ελευθερούπολη, βοηθώντας την ομάδα της Μακεδονίας με την ποιότητα του. Στην δύσκολη νίκη της ομάδας του Σεπόλια επί του Τρίτωνα, και σε ένα παιχνίδι που είχε βρεθεί πίσω και με -17 (37-20) στο 18', ο 34χρονος σέντερ ήταν καθοριστικός, φτάνοντας σε double-double, και συμβάλλοντας τα μέγιστα ώστε η Ελευθερούπολη να πετύχει τέταρτη διαδοχική νίκη, και να πλησιάζει τα πλέι οφς. Συγκεκριμένα είχε 21 πόντους (9/9 βολες, 6/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 31 βαθμούς αξιολόγησης σε 26 λεπτά συμμετοχής. Στο πρωτάθλημα και σε 15 αγώνες έχει 12, 7 πόντους με 4,7 ριμπάουντ, και 63,6% στο δίποντο με 45% στο τρίποντο, και όλα αυτά σε λιγότερο από 20 λεπτά συμμετοχής.

Προπονητής

Γιώργος Ρεμεντέλας (Ψυχικό)

Το παιχνίδι με τον Διαγόρα Δρυοπιδέων εμπεριέχει μέσα του όλη την εμπειρία που έχει αποκτήσει στους πάγκους, και στην 7ετή παρουσία του Ψυχικού στην Α2. Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κερδίζει με τον ίδιο τρόπο μια φύση επιθετική ομάδα, αναγκάζοντας την να πέσει 30 πόντους κάτω από τους μέσους όρους της, και να σκοράρει 61 πόντους. Συν τοις άλλοις κατάφερε να αναδείξει όλα τα όπλα του, να δώσει ρόλους και σε νέους παίκτες, και να έχει την ομάδα του στο τέλος του πρώτου γύρου σε πορεία πλέι οφς!!!Στην περίπτωση του, πολλές φορές, δεν παίζουν ρόλο τα μεγάλα μπάτζετ, αλλά η φιλοσοφία και πως την περνάς στην ομάδα σου.