21.1 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Α1 Γυναικών: Τα θρίλερ σε Πρωτέα και Εύνικο, σαρωτικές Εσπερίδες

Ο Εύνικος πανηγύρισε μια σπουδαία εντός έδρας επιτυχία επί του Παναθλητικού και πήρα βαθιά ανάσα στη μάχη της παραμονής στην Α1 γυναικών. Το παιχνίδι για την 9η αγωνιστική έληξε με 60-53 για την ομάδα των Ανω Λιοσίων, που πήγε στο 3-6, ενώ ο Παναθλητικός έχει 2-7.

Στα Χανιά η γηπεδούχος ομάδα είχε στα χέρια της για 3ο λεπτά το ματς με τον Πρωτέα Βούλας, όμως οι φιλοξενούμενες έκαναν εντυπωσιακό φίνις και με μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο πανηγύρισαν τη νίκη με σκορ 62-58.

Οι Εσπερίδες ήταν... ισοπεδωτικές στο πρώτο σημερινό ματς της 9ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών και συνέτριψαν με 96-55 τον ΠΑΣ Γιάννινα. Η ομάδα της Καλλιθέας έφτασε στο 5-4, ο ΠΑΣ υποχώρησε στο 2-7.

Στον αγώνα που ολοκλήρωσε την ημέρα, η Νίκη Λευκάδας νίκησε εντός έδρας τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου με 66-55.

Η αυλαία της αγωνιστικής άνοιξε χθες, με τις πολύ άνετες νίκες Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού, οι οποίοι μεσοβδόμαδα έχουν ευρωπαϊκές υποχρεώσεις.