24.2 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Α1 Γυναικών: Το έφερε στα ίσια ο Παναθηναϊκός, στο 2-2 οι τελικοί !

Ο Παναθηναϊκός «εξαργύρωσε» με ιδανικό τρόπο τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη του στον πρώτο τελικό της Α1 γυναικών, νίκησε και σήμερα τον Ολυμπιακό με σκορ 61-53 στην κατάμεστη «Λεωφόρο» και έφερε τη διεκδίκηση του τίτλου σε νέα αφετηρία. Η σειρά πλέον βρίσκεται στο 2-2 (υπολογίζονται και οι αγώνες της κανονικής περιόδου) και επόμενο ραντεβού των δυο ομάδων είναι την Τετάρτη 11 Μαϊου (17.00) στο ΣΕΦ. Το δίδυμο ΡΙντ και Φιτζέραλντ ήταν και πάλι ασταμάτητο για τις νικήτριες.

Ο Παναθηναϊκός μετά το πρώτο πεντάλεπτο βρήκε ρυθμό και κατάφερε να ξεφύγει με τρίποντο της Χολμς με 17-10 (στο 9’). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο, βρήκε λύσεις και μέσα στο ζωγραφιστό και με ένα σερί 10-0 προηγήθηκε με 20-17.

Οι γηπεδούχες επανήλθαν κάνοντας το 29-24 (17’30’’), αλλά και πάλι είχε απάντηση ο Ολυμπιακός που πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ 31-29 με καλάθι της Σταμολάμπρου (19’24’’), για να πάνε ισόπαλες (31-31) οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με τον Παναθηναϊκό να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +4 (46-42) με τρίποντο της Λύμουρα. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν με το τέλος να είναι δραματικό. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε στο τελευταίο τετράλεπτο ένα επιμέρους 13-3 και το 48-50 έγινε 61-53 που ήταν και το τελικό σκορ.

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 61-53
Διαιτητές: Κάρδαρης-Τζιοπάνος Ν.-Τσώνος
Δεκάλεπτα: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 23, Φιτζκέραλντ 18, Ζιάκα 4, Σταμάτη, Λύμουρα 8(2), Μπουντούρη, Χολμς 7(1), Χατζηνικολάου.
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 13, Σταμολάμπρου 7(1), Σταμάτη 6, Αλεξανδρή 3(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 8, Διέλα, Βίτολα 10, Χάμπλιν 6.