24.4 C
Κυριακή, 26 Μαΐου, 2024

Α1 Γυναικών: Ανετοι Παναθηναϊκός, Πρωτέας, ΠΑΟΚ, αναβολή στην Καλλιθέα(vid)

Για ένα ημίχρονο συνάντησε αντίσταση ο Παναθηναϊκός στην Λευκάδα επικρατώντας της Νίκης με 76-55 και παραμένοντας αήττητος, με το 5/5 να τον φέρνει ισόβαθμο στην κορυφή με τον Ολυμπιακό. Οι πράσινες πάτησαν γκάζι στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 9-19 έχτισαν σημαντική διψήφια διαφορά φτάνοντας χωρίς άγχος στη νίκη. Η συνήθης ύποπτος, Τσάστιτι Ριντ ήταν εντυπωσιακή με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ ενώ για την γηπεδούχο ομάδα, Ο'Κόνορ και Φουράκη πέτυχαν αμφότερες 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:14-21,35-39,44-58,55-76

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα: ΕΔΩ

Παρόμοια εικόνα είχε και η αναμέτρηση ανάμεσα σε Εύνικο και Πρωτέα στα Άνω Λιόσια, με την ομάδα της Βούλας να κυριαρχεί στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας στο ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 74-63. Η Μπουθ έκανε τη διαφορά, πραγματοποιώντας ένα αξιοσημείωτο double double με 24 πόντους , 12 ριμπάουντ αλλά και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα:13-12,33-35,48-55,63-74

Αξίζει να αναφέρουμε ότι το παιχνίδι ανάμεσα σε Εσπερίδες Καλλιθέας και ΟΑ Χανίων, που ήταν προγραμματισμένο να ξεκινήσει στις 12.30 αναβλήθηκε καθώς έσταζαν νερά στο παρκέ από την οροφή λόγω της βροχής, τα οποία εγκυμονούσαν κίνδυνο τραυματισμού για τις αθλήτριες.

Στη Θεσσαλονίκη ο ΠΑΟΚ είχε πολύ εύκολο έργο στην έδρα του Παναθλητικού και έφυγε με νίκη 79-57, έχοντας δύο αθλήτριες, τις Ουίλσον και Ουίλιαμς να τελειώνουν το ματς με νταμπλ - νταμπλ.

Αναλυτικά τα παιχνίδια

Εύνικος-Πρωτέας Βούλας 63-74
Διαιτητές:  Βούλας Τηγάνης-Μαρτινάκος-Κούλης Κ.
Δεκάλεπτα: 13-12, 33-35, 48-55, 63-74
Εύνικος (Βελτσίστας): Καραγιάννη 2, Εμμανουηλίδου 5(1), Ράδη, Πολυμένη 9(1), Ζουρνή 5, Κεσσέ 8(1), Βούλγαρη 1, Γκιζάνη, ΜακΝτόναλντ 12, Τζόουνς 12, Ναυροζίδου 4, Στογιανόφσκα 5(1).
Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκίλντεϊ 14(3), Σακελλαρίου, Πατεράκη 6, Χατζηγιακουμή 6(2), Αναστασοπούλου Μ. 9(1), Αναστασοπούλου Χ. 13(1), Μπουθ 24(2), Τζανετάτου 2, Στεφανίδου.

Νίκη Λευκάδας-Παναθηναϊκός 55-76
Διαιτητές: Λογοθέτης-Μαρινάκης-Ασημακάκη
Δεκάλεπτα: 14-21, 35-39, 44-58, 55-76
Νίκη Λευκάκας (Νανάκος): Δαμουλάκη 3(1), Οκόνορ 17(3), Ντάλα, Δανδουλάκη Α., Βιντσιλαίου, Φουράκη 17, Τραγουστή, Χερντ 8, Κάρεϊ 10.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 21(1), Ζιάκα 2, Κωτούλα, Παυλοπούλου 11(1), Σωτηρίου 12(2), Μπουντούρη 3(1), Αλεξανδρή 11(1), Παλάσκα, Κάρτερ 4, Θεοδωρομανωλάκη 6(2), Χαιριστανίδου 6.

Παναθλητικός – ΠΑΟΚ 57-79
Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι.-Δέλλας-Αναστασιάδης Β.
Δεκάλεπτα: 12-17, 33-32, 52-50, 57-79
Παναθλητικός (Γκούμας): Ρόμπινσον 14(3), Σαουθεράλντ 8, Βαντσιούρη 9(3), Μπαξεβάνου 4, Τράντα 2, Βασιλείου 2, Ουίλιαμς 18, Σταματάκη, Χωλοπούλου, Σύρπα.
ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 3(1), Κιολέογλου, Θεοδώρου 10(1), Στεφανάκη, Κατσαμούρη 2, Ουίλιαμς 12, Ουίλσον 29(4), Καρλάφτη 16(2), Κολλάτου 7(1).