24.2 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Α1 Γυναικών: “Ερυθρόλευκη” κυριαρχία στο ντέρμπι “αιωνίων”

Με ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε επίδειξη ισχύος το μεγάλο ντέρμπι του πρώτου ημιχρόνου με τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ, νίκησε με 89-74 έκανε το 7/7 στην Α1 γυναικών και υποχρέωσε τον αντίπαλό του στην πρώτη του ήττα.

Από το 38-38 του πρώτου μέρους, οι αθλήτριες του Μάρτιν Ζϊμπαρτς έκαναν επί μέρους 27-16 στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και... πήρε μπρος η Γκούσταφσον συνεπικουρούμενη από τη Σταμολάμπρου και έτσι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Πλέον το παιχνίδι είχε πάρει το δρόμο του, ανέβηκε επιθετικά και η Σουκ και ο Ολυμπιακός όχι μόνο εξασφάλισε τη νίκη, αλλά την πήρε και με μια σημαντική διαφορά.

Στην Καλλιθέα η Βάλερι Χϊγκινς έκανε απίστευτο παιχνίδι και με 37 πόντους και 12 ριμπάουντ(!) οδήγησε τις Εσπερίδες σε νίκη επί του Πρωτέα Βούλας με 74-65.

Στη Λευκάδα η Νίκη πανηγύρισε μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 62-55, υποχρεώνοντας τον "δικέφαλο" μόλις στη δεύτερη ήττα του. Η Κάρεϊ έκανε εντυπωσιακό double double για τις νικήτριες με 15 πόντους και 16 ριμπάουντ!

Στη Θεσσαλονίκη, ο Παναθλητικός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, με το 61-56 επί της Δάφνης Αγίου Δημητρίου. Πρωταγωνίστρια για τις νικήτριες ήταν η Τάγια Ρόμπισνον με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ!

Ο Εύνικος συνδύασε αυτή τη φορά εντυπώσεις και ουσία, φτάνοντας στη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, με το εντός έδρας 61-46 επί του ΠΑΣ Γιάννινα που επίσης έχει δύο νίκες.