18.4 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Α1 Γυναικών (Playoffs –2η αγ.): Απ’ την… κόλαση στον παράδεισο ο Παναθηναϊκός

Υπό το βλέμμα των Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και Τζέριαν Γκραντ και με τη Σταμολάμπρου να μην αγωνίζεται λόγω ίωσης, ο Παναθηναϊκός «έφερε τούμπα» τα διψήφια προβαδίσματα του Ολυμπιακού και κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη στην παράταση με 68-65 (60-60 η κανονική διάρκεια), ισοφαρίζοντας τη σειρά των τελικών σε 1-1. Επόμενο «ραντεβού» των δύο ομάδων την Κυριακή στις 13:00 στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ για το Game 3 της σειράς.

Η ομάδα του Θάνου Νίκλα κατάφερε γρήγορα να επιβάλλει το ρυθμό της και ευτύχισε να πάρει το πρώτο της διψήφιο προβάδισμα στο 14' με καλάθι της Τόμπιν (19-29). Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, είχε την «απάντηση» στο πώς να σταματήσει τον ρυθμό των «ερυθρολεύκων» και μείωσε τη διαφορά πριν το ημίχρονο στους τρεις (30-33).

Η αστοχία και τα αβίαστα λάθη των «πρασίνων» δεν τους επέτρεψαν να «πιάσουν» ή και να προσπεράσουν τον Ολυμπιακό, με τις Τόμπιν, Σπυριδοπούλου και Σύρρα να φτάνουν το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο +11 (34-45) στο 23:22'. Όλα αυτά με τη Βίτολα να τραυματίζεται στη μύτη και να αποχωρεί στο 21:10'. Τελικά, το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις φιλοξενούμενες στο +8 (44-52), ενώ στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου το προβάδισμα επέστρεψε σε διψήφιες τιμές (44-54). Εκεί ήταν το σημείο αντίδρασης του «τριφυλλιού», καθώς κράτησε χωρίς πόντο το σύνολο του Θάνου Νίκλα για πάνω από 5 λεπτά, σκοράροντας παράλληλα 8 πόντους, μειώνοντας στο καλάθι (52-54, 35').

Το παιχνίδι στο τελευταίο πεντάλεπτο στηρίχθηκε σε «τεντωμένο σχοινί», με τη Σωτηρίου να μειώνει σε 56-58 και την Τζόουνς να προσθέτει άλλους τέσσερις πόντους για το «πράσινο» προσπέρασμα (60-58, 1:24' πριν το φινάλε). Ο Ολυμπιακός βρήκε βολές ισοφάρισης στη συνέχεια με τη Σπυριδοπούλου, με τη Τζόουνς να μη βρίσκει σκορ σε δύο επιθέσεις και το ματς να οδηγείται στην παράταση (60-60).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος στο έξτρα πεντάλεπτο, προηγήθηκε με 64-61 στα 3:42 πριν τη λήξη, ωστόσο οι «ερυθρόλευκες» με σκληρή άμυνα και ουσία στην επίθεση προσπέρασαν με 64-65. Το «τριφύλλι» στη συνέχεια είχε τρεις απανωτές χαμένες ευκαιρίες, καθώς ανανέωνε συνεχώς επιθέσεις, με την Αλέιν στην... τρίτη και φαρμακερή να σκοράρει για το 66-65, «γράφοντας» έπειτα και το 68-65 στον αιφνιδιασμό, με λιγότερο από 20" να απομένουν. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, αφού η Γουίλιαμς αστόχησε στις 2 βολές που κέρδισε και οι Χριστινάκη-Νικολοπούλου δε βρήκαν στόχο απ' τη γραμμή του τριπόντου, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη (68-65) και να ισοφαρίζει σε 1-1 τη σειρά των τελικών.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 68-65 (60-60 κ.δ.)
Διαιτητές: Γεωργούλης, Λυγουράς, Καντζουρίδης
Δεκάλεπτα: 15-20, 30-33, 44-52, 60-60(κ.δ.), 68-65 (παρ.)
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Καρακασίδου, Παυλοπούλου 8(1), Τσβίτκοβιτς 9(1), Σωτηρίου 7, Αλεξανδρή 7(2), Τζόουνς 25(1), Αλέιν 12.
Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 13, Σπυριδοπούλου 9(1), Σύρρα 2, Νικολοπούλου 17(3), Καρλάφτη, Βίτολα 6, Χριστινάκη 7, Τόμπιν 11.

Στο άλλο ματς της ημέρας, ο ΠΑΣ Γιάννινα έφυγε με το «ροζ φύλλο» απ' τη Θεσσαλονίκη, καθώς επικράτησε και στο 2ο ματς του Ηρακλή με 69-64, καταλαμβάνοντας την 5η θέση της φετινής Α1 Γυναικών και αφήνοντας τον «Γηραιό» στην 6η

Πρώτη σκόρερ των νικητών ήταν η Μάρκοβιτς με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ απ' τους γηπεδούχους Γιαννούδη και Πράπα σκόραραν 18 πόντους έκαστος, με την πρώτη να κάνει double-double μαζί με 11 ριμπάουντ.

Ηρακλής – ΠΑΣ Γιάννινα 64-69
Δεκάλεπτα: 5-23, 23-39, 49-54, 64-69
Ηρακλής (Πολυμένης): Μανούση, Αυτζή 11(2), Γιαννούδη 18(2), Παπαροϊδάμη 3(1), Πράπα 18(3), Πατούνη 6(2), Στέφενς 8, Δαρούδη, Κούμαρα.
ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχαήλ): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη 7(1), Μάρκοβιτς 20(1), Πηλακούτα 2, Σαρηγιαννίδου 5, Μαρίνη 17(2), Άσμπερι 18(1).