23.4 C

Α1 Γυναικών: Άνετα ο Ολυμπιακός, δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο ο Παναθηναϊκός (vid)

Ο Εύνικος υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό για την 13 αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» πήραν μία άνετη νίκη με 81-58 και παρέμειναν αήττητες στο πρωτάθλημα, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί, με το ρεκόρ τους πια να είναι στο 13-0.

Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχες υποχώρησαν στο 4-9 και βρίσκονται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε η Μέγκαν Γκούσταφσον με 33 πόντους (13/14 δίποντα) και 14 ριμπάουντ σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την Δάφνη στον Άγιο Δημήτριο.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη παρότι βρέθηκε να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο του αγώνα με 2 πόντους πίσω στο σκορ, το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε διαφορετικά, αφού οι «πράσινες» ανέβασαν ρυθμό και επικράτησαν εύκολα με 67-56.

Ο Παναθηναϊκός με αυτή τη νίκη βρίσκεται στο 12-1 και την 2η θέση.

Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου μετά και από αυτή την ήττα είναι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 2-11 και στόχος της είναι να μείνει στην κατηγορία.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε Τσάστιτι Ριντ με 19 πόντους και 6 ασίστ σε 33 λεπτά συμμετοχής.