18.9 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Α1 Γυναικών: Απόρθητες έδρες με θρίλερ στα Χανιά

Οι έδρες αποδείχθηκαν απόρθητες στη 2η αγωνιστική της Α1 γυναικών και στα έξι παιχνίδια που έγιναν σήμερα. Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε κι ένα τρίποντο νίκης στα Χανιά λίγο πριν την εκπνοή.

Στη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερες λύσεις και μεγαλύτερου πλουραλισμό και έκαμψε την αντίσταση της αξιόμαχης Δάφνης Αγίου Δημητρίου με σκορ 75-67.

Στο ΣΕΦ η Μέγκαν ΓΚούσταφσον συνέχισε να προσφέρει μοναδικά μπασκετικά σόου και οδήγησε τον Ολυμπιακό στην άνετη νίκη επί του Εύνικου με σκορ 70-59.

Στα Χανιά η Χριστιάννα Γεροστεργίου με τρίποντο οκτώ δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, διαμόρφωσε το 67-66 και χάρισε στην ομάδα της τη νίκη επί του Παναθλητικού, στο θρίλερ της αγωνιστικής.

Η Ελευθερία Μοσχάτου έλεγξε μετά το πρώτο δεκάλεπτο τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ και έφτασε στη νίκη χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά παρότι οι φιλοξενούμενες το πάλεψαν μέχρι τέλους.

Με ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο και ασταμάτητη την Βάλερι Χϊγκινς, οι Εσπερίδες νίκησαν με 63-52 τη Νίκη Λευκάδας στην Καλλιθέας και έκαναν το 2/2 στο ματς που άνοιξε τη δεύτερη αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Στη Βούλα έγινε θεαματικό παιχνίδι με το  Πρωτέα να παίρνει την πρώτη του νίκη, με το... χορταστικό 87-78 επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Οι αμερικανίδες Γκίντλι (28π., 6ασ.) και Μπουθ (20π. 9ρ.), ήταν οι μεγάλες πρωταγωνίστριες για τις νικήτριες.

Εσπερίδες Καλλιθέας-Νίκη Λευκάδας 63-52
Πρωτέας Β.-ΠΑΣ Γιάννινα 87-78
Ελευθερία Μοσχάτου-ΠΑΟΚ 54-50
ΟΑ Χανίων-Παναθλητικός  67-66
Παναθηναϊκός-Δάφνη Αγ. Δημητρίου 75-67