23.9 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Α1 Γυναικών: Κυρίαρχος Παναθηναϊκός, “έσωσε” τη διαφορά ο Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής του ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών, αλλά ο Ολυμπιακός απέφυγε την πανωλεθρία και έφυγε... χαμογελώντας. Το τελικό 77-63 φέρνει μεν τις δύο δύο ομάδες ισόβαθμες, κρατάει τον Ολυμπιακό καλύτερο στην πιθανότατη περίπτωση ισοβαθμίας, αφού στον πρώτο γύρο είχε νικήσει 89-74, δηλαδή έναν πόντο περισσότερο!

Το παιχνίδι ήταν απόλυτος μονόλογος του Παναθηναϊκού, που έφτασε στην τρίτη περίοδο τη διαφορά μέχρι το +29, 63-34(!), αλλά οι φιλοξενούμενες βρήκαν το κουράγιο να αντιδράσουν και εν τέλει να "σώσουν" τη διαφορά.

Εντυπωσιακή εμφάνιση από την Ελεάνα Χριστινάκη, στα γνωστά της επίπεδο η Ριντ και η Κάρτερ, η ΓΚούσταφσον με τη Σουκ το πήραν πάνω τους στην τελική ευθεία για τον Ολυμπιακό. Στο 17-1 ο Παναθηναϊκός, στο 16-1 ο Ολυμπιακός που έχει ένα μας λιγότερο.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ,

Στη Βούλα ο Πρωτέας πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα κυριαρχώντας στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τις Εσπερίδες και φτάνοντας με τη μεγάλη του αντεπίθεση στη νίκη με 65-52.

Στα Γιάννενα, ο ΠΑΣ ήταν σαρωτικός με αντίπαλο τον Εύνικο, τον κατανίκησε με το εντυπωσιακό 84-47 και καλύπτοντας και τη διαφορά των 15 πόντων που είχε νικήσει η ομάδα των Λιοσίων στον πρώτο γύρο, απέκτησε προβάδισμα σε πιθανή ισοβαθμία. Στο 6-12 ο ΠΑΣ, στο 5-13 ο Εύνικος.

Η αγωνιστική είχε ανοίξει χθες, με τη νίκη - θρίλερ του ΠΑΟΚ και τον θρίαμβο των Χανίων. Στο 17-1 ο Παναθηναϊκός, στο 16-1 ο Ολυμπιακός που χρωστάει ένα ματς.