20.6 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

(Α’ Όμιλος) Φιλιππίνες-Ιταλία 83-90: Δεν έπεισε αλλά πέρασε (vids)

Η Ιταλία έφερε εις πέρας την αποστολή της, κάνοντας τον αυτονόητο στο τελευταίο παιχνίδι του 1ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου, χωρίς να πείσει ιδιαίτερα, αφού επιβλήθηκε των Φιλιππίνων με 90-83. Έτσι η ομάδα του Ποτζέκο ακολούθησε τη Δομινικανή Δημοκρατία που νωρίτερα νίκησε την Ανγκόλα.

Οι συνδιοργανωτές του Παγκοσμίου Κυπέλλου έτσι κι αλλιώς έψαχναν ένα μικρό θαύμα, μία νίκη με 12 τουλάχιστον πόντους. Θα περιοριστούν στις θέσεις 17-32, έχοντας γνωρίσει τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς.

Με 7/11 σουτ οι Φιλιππίνες είχαν καλή εικόνα στα πρώτα λεπτά (18-18 στο 7’) και έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα (23-20). Μετά από το 26-22 του 11ου λεπτού, η Ιταλία έβγαλε αντίδραση και με ένα σερί 20-5 βρέθηκε μπροστά με 11 (31-42 στο 18’) με τον Σιμόνε Φοντέκιο να φτάνει στους 14 πόντους. Στο τέλος του ημιχρόνου η Ιταλία ήταν μπροστά με 48-39 και συνέχισε να έχει τον έλεγχο αφού στα μέσα της τρίτης περιόδου βρέθηκε στο +15 (49-64) και στο +13 στο τέλος της (60-73).

Οι γηπεδούχοι, εκμεταλλευόμενοι και τη χαλάρωση των Ιταλών κατάφεραν να περιορίσουν την έκταση της ήττας τους, μειώνοντας μέχρι τους επτά (81-88 στα 1:31 και 83-90 στα 27'').