18.1 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

(Α’ όμιλος) Φιλιππίνες – Αγκόλα 70-80: Άλωσε την Μανίλα και έφτασε την Ιταλία! (pics+vids)

Η Αγκόλα μέσα στην έδρα των Φιλιππίνων, σημείωσε μία πολύ σημαντική νίκη με σκορ 70-80 και πήρε την πρώτη της νίκης κάνοντας το 1-1, ισοφαρίζοντας στην δεύτερη θέση την Ιταλία

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο στις δύο χώρες. Από την έναρξη της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες κυνηγούσαν η μία την άλλη για την πρωτιά στο σκορ. Στο τέλος της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 19-11 ενώ στην ανάπαυλα, ήταν οι φιλοξενούμενοι αυτοί που κατάφεραν να είναι μπροστά στο σκορ με 35-33.

Το "ντέρμπι" συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο όπου η Αγκόλα φάνηκε να ελέγχει καλύτερα τον ρυθμό και παρέμεινε για αρκετά μεγάλο διάστημα σε θέση οδηγού. Αυτόν τον ρυθμό κατάφερε να διατηρήσει η Αγκόλα και στο τελευταίο δεκάλεπτο, αύξησε την διαφορά και έφτασε στην νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Γκέρσον Γκονσάλβες με 17 πόντους σε 31:56 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 14-24, 19-20, 18-24