29.7 C
Athens
Τετάρτη, 19 Ιουνίου, 2024

Α’ ΕΣΚΑΣΕ (15η Αγ.): Πήρε το ντέρμπι και κάνει πρόβα National League 2 ο Κάδμος Θηβών, άλμα για Λοκρό Αταλάντης

Ο Κάδμος έκανε ακόμη ένα βήμα από τα δυο ακόμη που χρειάζεται για να βρεθεί απευθείας στη National League 2.

Η ομάδα της Θήβας επικράτησε με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο της ΑΕ Καρύστου με 69-62 και έκανε το 2-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, με τον Γκρινιάρη να βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση με 28 πόντους (1 τριπ.).

Δυο μαζεμένες νίκες πέτυχε ο Λοκρός Αταλάντης που κέρδισε διαδοχικά Απόλλωνα Χαλκίδας και Λιβαδειάς και με ρεκόρ 8-6 ανέβηκε στην 4η θέση.

Α' ΕΣΚΑΣΕ
15η Αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

Απόλλων Λιβαδειάς-Άρης Θήβας 60-82
Γ.Σ. Ιτέας-ΓΑΣ Άμφισσας 54-41
Κάδμος Θηβών-Α.Ε. Καρύστου 69-62
Τελεθριακός-Πρωτέας Σχηματαρίου 53-68
Λοκρός Αταλάντης-Απόλλων Χαλκίδας 82-79
Ρεπό: Σύλλας Αιδηψού

13η Αγωνιστική - Εξ' αναβολής

Απόλλων Λιβαδειάς-Λοκρός Αταλάντης 66-84

Τα φύλλα αγώνα:

ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΩΝ - Α.Ε. ΚΑΡΥΣΤΟΥ 69-62

Διαιτητές: Ντάνος-Μαμασούκα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 32-30, 50-40, 69-62.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Πανταζής, Αναστασίου 3 (1), Σκούμας Λ. 3 (1), Δουρούκης 3, Γκρινιάρης 28 (1), Νικολάου, Θεοδώρου 3 (1), Σταθόπουλος 9 (1), Μπεκρής 2, Καζάνας 6 (1), Λώλος, Πολιτόπουλος 12.

Α.Ε. ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Δημητρίου): Μεσίνι 4 (1), Καλούδης, Τσικνάκης 3 (1), Παπακωνσταντίνου, Καλύβας, Κατσόγιαννης 13 (3), Ορφανός 14 (3), Ροδολάκης, Ντιφαντής 6, Φρουσκλιάς 15, Τσιάκος 7.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ  - ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 53-68

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Γιαπλές.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-17, 21-38, 35-62, 53-68.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Σεϊντίνι 6, Αντωνόπουλος 7 (2), Παπακωνσταντίνου 2, Τσιτούμης 3 (1), Παπανικολάου 7, Σαμπάνης 3, Λούκας 3, Φραγκούλης 2, Μαρούλας 6, Ματάκιας 2, Νέστορας 12.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Τζίνης, Χατζηστάμου 11 (1), Μπέτα, Χαντζής Κ. 23 (3), Τσιώλης 3 (1), Λουλακάς 7, Βλαχάκης 6 (2), Σουλινάρης 12, Μακαριάδης 1, Γεωργουσόπουλος 5 (1).

ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 82-79

Διαιτητές: Τσάλας Ι.-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 35-41, 62-55, 82-79.

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος): Στεργίου 17, Ντουράκης, Ανέστης 6, Ιωάννου, Θεοφανόπουλος 4, Πάσσας 10, Θεοδώρου, Μπόλματης 8 (2), Μάτος Αν. 11 (1), Μάτος Αγγ. 26 (5), Δράκος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Τομαράς-Νικολάου): Τουτουκτσής, Βλάχος 11 (2), Ζορμπάνος, Κατσούλας 20 (3), Αργυρίου 8 (2), Αποστολάτος 15 (1), Περσίδης 13 (3), Τσιριμώκος 12 (4).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ - ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 60-82

Διαιτητές: Χαϊνά-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 32-41, 49-66, 60-82.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ταμπίτσικας): Ψιλόπουλος 24, Σαρίδης, Θανέλλας 1, Κατσής, Πιπινής, Ματθαίου 6, Γίτσας, Καραδόπουλος 10 (3), Δεδούσης, Ματζιώρης 13, Κρίκος 6.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Κοκκίνης): Σκούμας Δ. 12, Πανάγου, Ματσαγγούρας 2, Φουστέλης-Αμπντουλ 12 (1), Σκυριανός 12 (1), Βουρτζούμης 4 (1), Χαρατσής 32 (6), Ντρίλιζας, Κανινής 8, Μπαλαντίνης, Βογιατζής, Παγώνης.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ - ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ 54-41

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-7, 25-23, 45-30, 54-41.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Αγγελόπουλος 11 (3), Λεοντίου, Παπαδημητρίου 2, Μαναίος, Πετσινός 9, Γεωργαντάς 17, Παναγιωτόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Κουτρολίκος 2, Σταύρου 13 (2), Βίλλιας, Ντινόπουλος.

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας): Λιαράκης 4, Τσικνής, Οικονόμου 7, Κοκολόγος, Καραπλής, Βούρκας 19, Μοσχόπουλος 8, Τσικογιαννόπουλος, Παπαθεοχάρης 2, Μαγγελάκης 1.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ - ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ 66-84

Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Ντάνος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 36-39, 50-66, 66-84.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ταμπίτσικας): Ψιλόπουλος 25, Καραδόπουλος 15 (4), Θανέλας, Τσούρας 3 (1), Ματθαίου 17 (4), Σαρίδης, Γαβαλάς, Κωτσαδάμ Αλ., Κρίκος 6.

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος): Στεργίου 18 (1), Ανέστης 3, Θεοφανόπουλος 9, Πάσσας, Μπόλματης 6 (2), Μάτος Αν. 19, Μάτος Αγγ. 24 (2), Δράκος 5 (1).

Η Βαθμολογία (σε 15 αγώνες):

1.Κάδμος Θηβών (13-1) 27
2.ΑΕ Καρύστου (10-3) 23
3.Σύλλας Αιδηψού (10-3) 23
4.Λοκρός Αταλάντης (8-6) 22
5.Πρωτέας Σχηματαρίου (8-5) 21
6.Απόλλων Χαλκίδας (6-8) 20
7.Γ.Σ. Ιτέας (6-8) 20
8.Τελεθριακός (6-8) 20
9.Άρης Θήβας (4-9) 17
10.ΓΑΣ Άμφισσας (3-9) 15
11.Απόλλων Λιβαδειάς (0-14) 14
*Η ΑΓΕ Χαλκίδας αποχώρησε από το πρωτάθλημα

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (16η-2/3)

ΓΑΣ Άμφισσας-Απόλλων Λιβαδειάς
Α.Ε. Καρύστου-Γ.Σ. Ιτέας
Σύλλας-Κάδμος
Απόλλων Χαλκίδας-Τελεθριακός
Άρης Θήβας-Λοκρός
Ρεπό: Πρωτέας Σχηματαρίου
ΓΑΣ Άμφισσας-Πρωτέας Σχηματαρίου εξ αναβ. (27/2-19:00)

photo: stereabasket.gr



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ