18 C
Athens
Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

Α’ ΕΣΚΑΣΕ (14η Αγ.): Πέρασε και από την Άμφισσα ο Κάδμος, ακάθεκτος ο Σύλλας

Δεν άλλαξαν και πολλά στη κορυφή της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, με τον κυπελλούχο της Ένωσης Κάδμο Θηβών να κερδίζει στην Άμφισσα τον ΓΑΣ με 66-51 και με ρεκόρ 12-1 να εδραιώνεται στη κορυφή.

Στη δεύτερη θέση πέρασε ο Σύλλας, κερδίζοντας στην Αιδηψό τον Πρωτέα Σχηματαρίου με 86-73. Οι γηπεδούχοι παρότι ξεκίνησαν άσχημα (13-23) ευστόχησαν σε 14 τρίποντα και πήραν τη νίκη, κάνοντας παράλληλα και το 2-0 στο ζευγάρι.

Α' ΕΣΚΑΣΕ
14η Αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

Απόλλων Χαλκίδας-Απόλλων Λιβαδειάς 72-58
Άρης Θήβας-Γ.Σ. Ιτέας 73-43
ΓΑΣ Άμφισσας-Κάδμος Θηβών 51-66
Σύλλας Αιδηψού-Πρωτέας Σχηματαρίου 86-73
Λοκρός Αταλάντης-Τελεθριακός 69-55
Ρεπό: Α.Ε. Καρύστου

Τα φύλλα αγώνα:

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ – ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΩΝ 51-66

Διαιτητές: Τσάλας Ι.-Γιαπλές.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 27-38, 36-54, 51-66.

ΓΑΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Γίδας): Λιαράκης 2, Παπαθεοχάρης, Οικονόμου, Κοκολόγος 2, Κοντογεώργος 2, Βούρκας 23 (1), Μοσχόπουλος 8, Μαμαρέλης Α., Μαμαρέλης Α. 8 (1), Μαγγελάκης 6 (1), Ντάουτι.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Πανταζής 8, Αναστασίου 2, Σκούμας Λ., Δουρούκης 9, Γκρινιάρης 12, Νικολάου 2, Θεοδώρου 6 (2), Σταθόπουλος 11, Μπεκρής, Καζάνας 11, Λώλός, Πολιτόπουλος 5 (1).

ΣΥΛΛΑΣ ΑΙΔΗΨΟΥ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 86-73

Διαιτητές: Ζαφείρη-Ζάχος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 45-34, 66-53, 86-73.

ΣΥΛΛΑΣ (Ρουμελιώτης): Φύκας Φ. 2, Δοξάκης 18 (5), Δέδες 10 (1), Αγγελόπουλος 14 (2), Κόκκαλης 4, Τριάντης, Φύκας Π. 9 (2), Ψυλέας 12 (4), Χράπαλος, Καβουσανάκης, Κιαπέκος 2, Παπαργυρόπουλος 15.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Χατζηστάμου 5 (1), Χαντζής Γ., Χαντζής Κ. 32 (5), Πανταζής 11 (1), Λουλακάς 11 (1), Βλαχάκης, Σουλινάρης 6, Μακαριάδης 2, Γεωργουσόπουλος 6 (1).

ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ – ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 69-55

Διαιτητές: Τσάλας Γ.-Χριστοδούλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20, 32-34, 51-45, 69-55.

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος): Στεργίου 21 (3), Ντουράκης, Ανέστης 2, Θεοφανόπουλος 1, Πάσσας 7 (1), Θεοδώρου, Μπόλματης 3 (1), Μάτος Αν. 19 (2), Μάτος Αγγ. 16 (3), Δράκος, Ιωάννου.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Σεϊντίνι 10, Αντωνόπουλος 6, Τσιτούμης, Παπανικολάου 4, Σαμπάνης 11 (2), Λούκας, Φραγκούλης 5 (1), Μαρούλας 7 (1), Ματάκιας, Νέστορας 12 (1).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 72-58

Διαιτητές: Νικολιάς-Ντάνος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 41-31, 53-49, 72-58.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Τομαράς-Νικολάου): Τουτουκτσής, Ζορμπάνος, Κατσούλας 18 (4), Αργυρίου 12 (3), Τσιριμώκος 10 (2), Κουτσούκος, Αποστολάτος 11 (2), Περσίδης 21 (1), Βλάχος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ταμπίτσικας): Ψιλόπουλος 7, Κατσής, Ματθαίου, Τερματζίδης 17 (4), Κωτσαδάμ Λ.-Α. 5 (1), Αντωνίου, Κρίκος, Καραδόπουλος 10 (2), Κωτσαδάμ Α., Γίτσας, Ματζιώρης 19 (1).

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ - Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 73-43

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Μαμασούκα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 37-25, 55-32, 73-43.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Κοκκίνης-Γερμανός): Σκούμας 9 (1), Μπαλαντίνης 3 (1), Ματσαγούρας 5 (1), Φουστέλης-Αμπντούλ, Σκυριανός 10 (1), Βουρτζούμης 7 (1), Χαρατσής 12 (1), Κανινής 11, Πανάγου, Βογιατζής 14, Παγώνης 2.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης-Μολές): Αγγελόπουλος 9 (1), Λεοντίου, Παπαδημητρίου, Ζαχαρόπουλος 10 (1), Μολές, Παναγιωτόπουλος Π. 7 (1), Παναγιωτόπουλος Γ., Κουτρολίκος 7, Σταύρου 7 (1), Βίλλιας 3.

Η Βαθμολογία (σε 14 αγώνες):

1.Κάδμος Θηβών (12-1) 25
2.Σύλλας Αιδηψού (10-3) 23
3.ΑΕ Καρύστου (10-2) 22
4.Πρωτέας Σχηματαρίου (7-5) 19
5.Απόλλων Χαλκίδας (6-7) 19
6.Τελεθριακός (6-7) 19
7.Λοκρός Αταλάντης (6-6) 18
9.Γ.Σ. Ιτέας (5-8) 18
10.Άρης Θήβας (3-9) 15
11.ΓΑΣ Άμφισσας (3-8) 14
12.Απόλλων Λιβαδειάς (0-12) 12
*Η ΑΓΕ Χαλκίδας αποχώρησε από το πρωτάθλημα

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (15η-24/2)

Απόλλων Λιβαδειάς-Άρης Θήβας
Γ.Σ. Ιτέας-ΓΑΣ Άμφισσας
Κάδμος-Α.Ε. Καρύστου
Τελεθριακός-Πρωτέας Σχηματαρίου
Λοκρός-Απόλλων Χαλκίδας
Ρεπό: Σύλλας

photo: https://www.stereabasket.gr



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ