30.6 C
Athens
Δευτέρα, 17 Ιουνίου, 2024

Α’ ΕΣΚΑΝΑ (Playoffs-Play out, 2η Αγ. – Α’ Φάση): Στους τελικούς ανόδου Ιωνικός και Δραπετσώνα!

Στις αναμετρήσεις της δεύτερης αγωνιστικής των Playoffs και των Play out της Α' ΕΣΚΑΝΑ, ο Ιωνικός και η Δραπετσώνα έκλεισαν το «εισιτήριο» τους για τους τελικούς ανόδου ενώ ο Μανδραϊκός τα έφερε όλα ξανά στα ίσα.

Πιο συγκεκριμένα, ο Ιωνικός επικράτησε στην έδρα του Ίκαρου Νέας Σμύρνης με 72-55 και η Δραπετσώνα πέρασε επίσης νικηφόρα από τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου με 79-71 και πλέον οι δύο τους θα αναμετρηθούν στη σειρά η οποία θα κρίνει την άνοδο.

Στο παιχνίδι των Play Out, ο Μανδραϊκός σημείωσε και αυτός διπλό επί της Βουλιαγμένης με σκορ 69-65 και έφερε τη σειρά της «σωτηρίας» στα ίσα.

Α' ΕΣΚΑΝΑ
Playoffs
2η αγωνιστική
Α' Φάση
Τα αποτελέσματα:

Ίκαρος Νέας Σμύρνης-Ιωνικός Νίκαιας 55-72 (0-2)
Αστέρας Αγίου Δημητρίου-Δραπετσώνα 71-79 (0-2)

*Η πρόκριση στον τελικό κρίνεται στις 2 νίκες

Α' ΕΣΚΑΝΑ
Play out
2η αγωνιστική
Α' Φάση
Τα αποτελέσματα:

Βουλιαγμένη-Μανδραϊκός 65-69 (1-1)
Ένωση Αρμενίων-Ευρυάλη (1-0)

*Οι σειρές κρίνονται στις 2 νίκες
Οι νικητές των δύο ζευγαριών για τις θέσεις 10 και 11. Οι δύο ηττημένοι της Α’ φάσης υποβιβάζονται στην Β’ Κατηγορία και δεν αγωνίζονται στη Β’ φάση.
*Από την National League 2 υποβιβάστηκε μόλις μια ομάδα της ΕΣΚΑΝΑ (ΑΣ Πέρα)

Αναλυτικά τα ματς

ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 55-72 (0-2) 
Διαιτητές : Τσαχάκης, Κονταράτος Τζιμινίδης
 
Δεκάλεπτα : 18-19, 30-38, 42-57, 55-72
 
Διαιτητές : Τσαχάκης, Κονταράτος Τζιμινίδης
 
Δεκάλεπτα : 18-19, 30-38, 42-57, 55-72
 
Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Τσιτσόπουλος , Χόντζα): Γεωργόπουλος 4, Φραντζέτης 6, Κάραλης 4, Καραγιάννης , Παπαθανασίου 12(2) , Αγγουράς 3, Πολίτης 2, Γιαμούζης 3(1) , Ανδρεάτος 7(2) , Σπαρτινός 4, Κατσαρέας 10, Λάζιτς
 
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Καραχάλιος ,  Χατζηκυριάκος Α. ):    Χατζηκυριάκος Γ. 4(1) , Παπάδης 5(1) , Παπαδημόπουλος 9(1) , Σπέντζος 2, Κατσουλάκος 8(2) , Κομποδιέτας 13(2), Τζαγκαράκης 12, Λεκάκης 3, Ψαρόπουλος 16(2) , Βιτζηλαίος , Παλληκαράς , Τασσόπουλος 
 
Ο Ιωνικός Νικαίας προκρίθηκε στον τελικό των play off 
 
ΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. - ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ 71-79 (0-2) 
 
Διαιτητές : Αναστασίου , Τζίμης, Σίμα
 
Δεκάλεπτα : 12-20, 32-39, 48-63, 71-79 
 
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ,. ΔΗΜ. (Κάσσης , Κεραμιδάς): Φωστέρης 11(1) , Χατζηκίδης 7, Σαρλάνης 7, Δούβος 8, Ζέγγος 7(1) , Βαθρακοκοίλης 4, Τζανικιάν 6, Γεωργίου 2, Κουτσολιάκος 13(2) , Κουνούπης 6
 
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης , Κεφαλίδης): Κατσούρης 22(3) , Αρμανίδης 5(1) , Κοπακάκης 13, Μανιάτης 4, Μπάζιος 2, Κουκουνιάς 24, Ραλλάκης 6, Ρενιέρης 3(1), Χλιαουτάκης .Κυριαζίδης 
 
Η Δραπετσώνα  προκρίθηκε στον τελικό των play off 
 
ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ 
 
ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ (1) 
(1-2) 20/05/2024 20.30 ΚΛ ΔΑΚ ΠΛΑΤΩΝΑ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΑΟ ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ 
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ (1) 
(3-4) 20/05/2024 20.30 ΚΛ ΑΓ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΘΕΟΜΗΤ ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΑΟ
-------------------------------------------------------------------
 
ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ (2) 
(2-1) 23/05/2024 20.30 ΚΛ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΑΟ 
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ (2)
(4-3) 23/05/2024 21.30 ΚΛ ΣΕΦ Β ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΑΟ ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 
-------------------------------------------------------------------
 
ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ (3)
(1-2) 27/05/2024 20.30 ΚΛ ΔΑΚ ΠΛΑΤΩΝΑ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΑΟ ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ 
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ (3) ΑΝ ΧΡ. 
(3-4) 27/05/2024 20.30 ΚΛ ΑΓ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΘΕΟΜΗΤ ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΑΟ
------------------------------------------------------------------ 
ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ (4) ΑΝ ΧΡ  
(2-1) 30/05/2024 20.30 ΚΛ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΑΟ 
------------------------------------------------------------------
ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ (5) ΑΝ ΧΡ. 
(1-2) 03/06/2024 20.30 ΚΛ ΔΑΚ ΠΛΑΤΩΝΑ ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΑΟ ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ 
 
 PLAY OUT 
 
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ ΑΟ ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ ΑΟ 65 69  (1-1) 
 
Διαιτητές : Γαρίνη, Αυγερινός , Μακρής 
 
Δεκάλεπτα : 15-21, 34-37, 49-50, 65-69
 
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Κολοτούρος): Λειβαδάς Γ. 9(3), Παπαϊωάννου , Σουργιάς , Τσακναρίδης 11(1), Γκιοβάσο 9(3), Αγγελίδης 4, Κωνσταντακόπουλος 3(1) , Παπαματθαίου 8 , Στάνκοβιτς 10(2), Γλυνιαδάκης 11
 
ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Γρίβας, Πέγκος): Πετρόγιαννος 3(1) , Βαϊδάκης 14(2), Λίτσο 13(1) , Φραγκομανωλάκης , Φωτίου 17(1) , Υφαντής 7(2) , Φιλιππόπουλος 15(2), Μαντούβαλος 
 
EΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ που κρίνει την παραμονή 
 
ΚΥΡΙΑΚΗ 19.05.24 
 
ΚΛ. ΜΑΝΔΡΑΣ 20.00 ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ