18 C
Athens
Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

Α’ ΕΣΚΑ (20η Αγ.): Ο Απόλλωνας Σμύρνης συνέχισε τις νίκες, μεγάλο διπλό ο Ποσειδώνας, ντέρμπι για Λυκόβρυση και Πεντέλη

Στα ματς της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑ Ανδρών, ο Ποσειδώνας τα κατάφερε κόντρα στη Νέα Ιωνία, άνετος ο Απόλλωνας, «θρίλερ» για τη Λυκόβρυση και την Πεντέλη.

Πιο συγκεκριμένα, η Πεντέλη δυσκολεύτηκε κόντρα στον Σπόρτιγκ με 64-61, ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε του ΚΑΟΜ με 74-62 ενώ η Λυκόβρυση πήρε το παιχνίδι στις λεπτομέρειες με σκορ 56-53. Ο Άγιος Νικόλαος πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Κορωπίου με 72-67, το Οίον επιβλήθηκε του Βριλησσιακού με 74-60, το Κουκάκι ήταν άνετο κόντρα στα Γλυκά Νερά με 71-49 ενώ διπλό σημείωσε και ο Ποσειδώνας επί της Νέας Ιωνίας με 69-62.

Α' ΕΣΚΑ
20η Αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

ΑΕ Πεντελης-Σπόρτιγκ 64-61
Απόλλων Σμύρνης-ΚΑΟΜ 74-62
Λυκόβρυση-Κιβωτός του Κόσμου 56-53
Γαλάτσι-ΑΟΚ Χαλάνδρι (Αναβολή)
ΓΣ Κορωπίου-Άγιος Νικόλαος Παλλήνης 67-72
ΟΙΟΝ Αγίου Στεφάνου-Βριλησσιακός 74-60
Κουκάκι-ΓΣ Γλυκών Νερών 71-49
ΕΣΚΔ Νέα Ιωνία-Ποσειδώνας Νέου Ψυχικού 62-69

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΕ ΠΕΝΤΕΛΗΣ 64
ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ 61

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Παπαδόπουλος, Αρτελάρης

Δεκάλεπτα: 15-23, 30-39, 48-49, 64-61

Πεντέλη (Μάντζιος): Αργυρός 6 (1), Κασούρης, Ρουμπέας 13 (2), Σταθάκης 14 (3), Δρικόγιας 5, Κοπακάκης 7, Μητσάκης 14, Μελέτης 5.

Σπόρτιγκ (Νικητόπουλος, Κασιώπουλος): Νασόπουλος 6, Μιχαλόπουλος 6, Κωστούλας, Μπουγιούρης 3 (1), Τεάκα 16 (2), Κλιβανόπουλος, Γαρδέλης 13 (2), Τακίδης 15 (2), Ζήσης 2, Χατζής.

ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 74
ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ 62

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Καραπαπάς, Αναστασόπουλος

Δεκάλεπτα: 21-19, 34-34, 52-51, 74-62

Απόλλωνας (Ρώσσης, Γκινούτσης): Χαλάτσης 6 (1), Μπάρδας 6 (2), Καραϊσκος 10 (1), Κουντούρης 12, Ιωαννίδης 13 (3), Γιαουρτόγλου 15 (3), Μπότσης, Βουγιούκας 8, Ανδρουλάκης, Βαρδής 4.

Μελίσσια (Οικονομόπουλος, Γκίκας): Στεργίου 6 (2), Ανδρικόπουλος, Κοντός Ι., Αγορής 16 (5), Κοντός Γ. 14, Ηλιόπουλος 6, Παρασκευόπουλος 6 (1), Ακτύπης 3 (1), Νάντι, Βουδούρης 11 (1).

ΚΑΟ ΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ 56
ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΣΚ 53

Διαιτητές: Κούλης Κ., Καψιώχας, Βάγγαλης

Δεκάλεπτα: 18-12, 24-24, 43-33, 56-53

Λυκόβρυση (Δημητρακέλλος, Σπέης): Πρίφτι 7, Καραθανασόπουλος 3 (1), Κυριαζής 5 (1), Στάθης, Παπαδόπουλος 6 (2), Γαλατίδης, Μπάιλας 12, Μοσχοβής, Σοφούρης, Τατάκης 5, Λίτσος 17, Μαντάς.

Κιβωτός (Διονυσόπουλος, Σωτηρόπουλος): Τσολάκης 9, Λυγγερίδης 1, Καρκατσούλης 11 (1), Μαλλιαράς, Κουτσουβάς 6, Κακαγγιάς, Καδράς 7, Γονίδης, Ραζέλος, Αναστασόπουλος  Α. 10, Τσελεπίδης 9 (1), Αναστασόπουλος Α-Κ.

ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ 67
ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΛ. 72

Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Σπυρλιδάκης, Κοκκόσης

Δεκάλεπτα: 15-15, 32-34, 47-50, 67-72

Κορωπί (Δρακόπουλος, Δαγκλής): Θανάτη 6, Δαουτάκος 16 (4), Τριανταφυλλίδης 5, Καραγιάννης 10 (1), Γκούφας 13 (3), Γκιόκας 1, Πλούμης 6, Γλυκόπουλος, Παναγιώτου 10 (1).

Αγ. Νικόλαος (Πλαγιαννάκος, Ζαβιτσάνος): Καλαϊτζής 5, Λέσι 5 (1), Τσαφάρας 17 (1), Ζερβός 9, Γιαλούρης 2, Τάσκος 2, Μαγαλιός 4, Αναστασόπουλος 2, Κόλλιας 2, Παπαϊωάννου 18 (1), Γωγούλης 6.

ΟΙΟΝ ΑΓ.ΣΤΕΦΑΝΟΥ 74
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑΚΟΣ ΑΟ 60

Διαιτητές: Ραχιώτης, Ραπτογιάννης, Δημουλάς

Δεκάλεπτα: 24-22, 46-33, 59-49, 74-60

Αγ. Στέφανος (Παπανδρέου, Τσιάτσιος): Κύρου, Κωστόπουλος 3 (1), Λάκκας 13, Σπανός 20 (2), Παπανίκος, Λιακόπουλος 4, Κωτίδης, Χαρμπ 1, Δρόσος 19, Μπελιμέζης 6, Ψυχογυιός 2, Παπαντωνάκος 6 (2).

Βριλησσιακός (Μακρυδάκης, Μπακλέσης): Καραμποϊκης 5 (1), Ντούρας 12, Χατζηχαραλάμπους, Σπαρτάλης 5 (1), Κωνσταντινίδης 4, Ρεπούσκος 9 (1), Σεγγούνας, Κωτσόπουλος, Νικόλλι 9, Καλτσούνης, Σιλιτζήρης 16 (2).

ΠΑΟ ΚΟΥΚΑΚΙ 71
ΓΣ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ 49

Διαιτητές: Χρηστίδης, Περδετζόγλου, Ταβουλαρέας

Δεκάλεπτα: 17-14, 31-23, 58-37, 71-49

Κουκάκι (Παπαδημητρίου, Ελευθερίου): Κολογγιός 11 (1), Μόκκας 16 (2), Καμπέρης 5, Σιδέρης, Πουλιάνος 3 (1), Ξηρουχάκης 5, Κατεβάτης, Κοσμάς 15 (3), Σταμπούλης 5 (1), Μοσχονάς 3, Κατσικάκης 6 (2), Σαβούρδος 2.

Γλυκά Νερά (Φαρμάκης, Παπανικολάου): Λουβιάν 5, Τσουβελεκάκης 8 (2), Τσουπάκης 10, Κουλουμπής 2, Κουζινόγλου 4 (1), Τσακαλάκης 8, Βαρώνος 5, Μελάς 2, Παπαδάκης, ΚΟντογιωργάκης 1, Παναγιάρης, Συμεωνίδης 4.

ΕΣΚΔ Ν.ΙΩΝΙΑΣ 62
ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΑΟΝΨ 69

Διαιτητές: Ζιώγας, Τούσης, Χρήστου

Δεκάλεπτα: 20-15, 31-39, 43-53, 62-69

Ν.Ιωνία (Καράμπελας): Τουρνάκης, Συντάκας 8 (1), Κοσκεράς, Μαυροειδάκος 4, Κόκιος, Ουκπέμπορ 17, Θωμαή 22 (3), Καραβανάς 2, Γλύκας, Πεταλάς 9, Μαυρίδης.

Ποσειδώνας (Μπουζούλας, Τριανταφύλλου): Καραμπάτος 6 (1), Φετοκάκης, Δαβουλάρης 12, Δημητρόπουλος 9 (1), Γεωργακόπουλος 3, Αγγελόπουλος 8, Πάνου 5, Σακελλαρίου 6 (2), Καγιαντζάς 16 (2), Παναγιώτου 4.

Η Βαθμολογία (σε 20 αγώνες):

1.Απόλλων Σμύρνης 38 (18-2)
-------------------------------------------
2.Νέα Ιωνία 38 (18-2)
3.Μελίσσια 34 (14-6)
4.ΚΑΟ Λυκόβρυσης 34 (14-6)
5.Άγιος Νικόλαος Παλλήνης 33 (13-7)
-------------------------------------------
6.Ποσειδώνας Νέου Ψυχικού 29 (9-11)
7.Σπόρτιγκ 29 (9-11)  
8.Κουκάκι 29 (9-11)
9.Οίον Αγίου Στεφάνου 28 (8-12)
10.Βριλησσιακός 28 (8-12)
11.Κορωπί 28 (8-12)
12.ΑΟΚ Χαλανδρίου 27 (8-11)
-------------------------------------------
13.Πεντέλη 27 (7-13)
14.Κιβωτός του Κόσμου 27 (7-13)
15.Γαλάτσι 24 (6-12-1 μηδ)
16.Γλυκα Νέρα 23 (3-17)  

*Η πρωταθλήτρια ομάδα προβιβάζεται αυτόματα στην National League 2, ενώ η δεύτερη ομάδα θα προκύψει από παιχνίδια πλέι οφς ανάμεσα στις ομάδες από την θέση 2-5 (μεταφέρονται τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου)
**Οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη Β' ΕΣΚΑ ( Σε περίπτωση που υποβιβασθούν ομάδες της Ένωσης από την National League 2  τότε αντίστοιχα αυξάνεται ο αριθμός των ομάδων που υποβιβάζονται στην Β΄ Κατηγορία).



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ