18 C
Athens
Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

Α’ ΕΣΚΑ (19η Αγ.): Νίκη για Ποσειδώνα κόντρα στον Απόλλωνα, γεμάτη «θρίλερ» η ημέρα

Στα ματς της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑ Ανδρών, ο Ποσειδώνας έκαμψε τον Απόλλωνα Σμύρνης ενώ σε νέρμπι εξελίχθηκαν τα ματς του Σπόρτιγκ, του Κορωπίου, της Νέας Ιωνίας και του Αγίου Νικολάου.

Πιο συγκεκριμένα, ο Βριλησσιακός νίκησε το Κουκάκι με 64-53, η Νέα Ιωνία σημείωσε δύσκολο διπλό επί του Χαλανδρίου με 69-64 ενώ ο Σπόρτιγκ επικράτησε άνετα με 72-58. Το Γαλάτσι πέρασε νικηφόρα από την έδρα των Γλυκών Νερών με 70-60, το Κορωπί πήρε το παιχνίδι κόντρα στον ΚΑΟΜ με 90-88, ενώ με δύο πόντους διαφορά επιβλήθηκε και ο Άγιος Νικόλαος της Πεντέλης και σκορ 78-76. Η Κιβωτός του Κόσμου μπόρεσε να κάμψει το Οίον με 62-55 ενώ η αναμέτρηση ανάμεσα στον Ποσειδώνα και τον Απόλλωνα Σμύρνης έληξε 67-64.

Α' ΕΣΚΑ
19η Αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

Βριλησσιακός-Κουκάκι 64-53
ΑΟΚ Χαλάνδρι-ΕΣΚΔ Νέα Ιωνία 64-69
Σπόρτιγκ-Λυκόβρυση 72-58
ΓΣ Γλυκών Νερών-Γαλάτσι 60-70
Μελίσσια-ΓΣ Κορωπίου 88-90
Άγιος Νικόλαος Παλλήνης-ΑΕ Πεντέλης 78-76
Κιβωτός του Κόσμου-ΟΙΟΝ Αγίου Στεφάνου 62-55
Ποσειδώνας Νέου Ψυχικού-Απόλλων Σμύρνης 67-64

Τα φύλλα αγώνα:

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑΚΟΣ ΑΟ 64
ΠΑΟ ΚΟΥΚΑΚΙ 53

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Πολάτογλου, Παπανικολάου

Δεκάλεπτα: 12-14, 31-24, 45-37, 64-53

Βριλησσιακός (Μακρυδάκης, Μπακλέσης): Καραμποϊκης 8 (2), Ντούρας 9, Χατζηχαραλάμπους, Σπαρτάλης, Κωνσταντινίδης 2, Ρεπούσκος 8, Κατσιμπάς 14, Νικόλλι 7, Σιλιτζήρης 16 (2).

Κουκάκι (Παπαδημητρίου, Ελευθερίου): Μόκκας 17 (2), Καμπέρης 2, Σιδέρης 3 (1), Πουλιανος, Ξηρουχάκης, Κατεβάρτης, Σφυρίδης, Κόλλιας, Μοσχονάς 3 (1), Κατσικάκης 9 (2), Κολογγιός 17 (2), Σαβούρδος.

ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ 64
ΕΣΚΔ Ν.ΙΩΝΙΑΣ 69

Διαιτητές: Μπούκας, Σάλτας, Στραγαλινός

Δεκάλεπτα: 13-19, 34-37, 57-51, 64-69

Χαλάνδρι (Στεφανάκης, Αθανασιάδης): Κονδύλης 5 (1), Πασχαλίδης 14 (2), Ανδρουλάκης, Δημητριάδης 4, Τσακίρης, Δεμέναγας 3, Τουλιάτος 8, Μωραϊτης 6 (2), Μπαμπαρούτσης 10 (1), Δελής 14 (1).

Ν.Ιωνία (Καράμπελας): Τουρνάκης 3 (1), Συντάκας 7 (1), Μαυροειδάκος 17 (3), Κόκιος, Ουκπέμπορ 5, Θωμαή 15 (1), Καραβανάς 7 (1), Γλύκας, Πεταλάς 15 (1), Βαρνάβας, Μαυρίδης.

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ 72
ΚΑΟ ΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ 58

Διαιτητές: Σιδερής, Νικολάου, Ιωαννίδης

Δεκάλεπτα: 16-11, 26-16, 15-11, 15-20

Σπόρτιγκ (Νικητόπουλος, Τασιόπουλος): Νασόπουλος 14 (2), Μιχαλόπουλος, Κωστούλας, Μπουγιούρης 13 (3), Τεάκα 10 (2), Γαρδέλης 8, Τακίδης 13 (2), Ζήσης 14 (1), Χατζής.

Λυκόβρυση(Δημητρακέλλος, Δουνδουλάκης): Πρίφτι 8 (2), Καραθανασόπουλος 3 (1), Κυριαζής 3 (1), Στάθης 2, Παπαδόπουλος, Γαλατίδης, Μπάιλας 14 (1), Μοσχοβής, Καραχάνης 14 (2), Τατάκης, Λίτσος 14 (3), Μαντάς.

ΓΣ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ 60
ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 70

Διαιτητές: Σκαλτσής, Μπον, Παλογέλης

Δεκάλεπτα: 12-22, 27-41, 50-51, 60-70

Γλυκά Νερά (Φαρμάκης, Γαϊτανάκης): Μπάλα, Τσουβελεκάκης 15 (3), Μαραγκός, Κουλουμπής, Κουζινόγλου, Τσακαλάκη 2, Βαρώνος 10 (3), Συμεωνίδης 7, Μελάς, Μυστικός 5, Παναγιάρης 6, Σκόνδρας 15 (2).

Γαλάτσι (Κουμαράς, Λάγιος): Βάβουλας 5 (1), Παπαδόπουλος 19, Αναστασιάδης, Αβούρης 9, Κουρουμπής 3 (1), Πρωτονοτάριος 9, Χρυσάκης 16 (2), Τομαρόπουλος, Καριώτης 9 (1).

ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ 88
ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ 90

Διαιτητές: Αργυρούδης, Χριστοδουλάκης, Λυμπέρης

Δεκάλεπτα: 18-21, 43-48, 58-58, 70-70 (καν. διάρκεια), 88-90 (παρ.)

Μελίσσια (Οικονομόπουλος, Γκίκας): Στεργίου 20 (2), Ανδρικόπουλος 6 (2), Ακτύπης 2, Αγορής 3 (1), Κοντός 7 (1), Ηλιόπουλος 10, Χαντζόπουλος 20 (6), Τσιλιπάνος, Νάντι, Ντζαμαράς 2, Βουδούρης 18 (1).

Κορωπί (Δρακόπουλος): Θανάτη 6 (1), Δαουτάκος 26 (4), Τριανταφυλλίδης, Καραγιάννης, Γκούφας 6, Γκιόκας 5 (1), Πλούμης 23 (1), Γλυκόπουλος 2, Παναγιώτου 22 (4).

ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΛ. 78
ΑΕ ΠΕΝΤΕΛΗΣ 76

Διαιτητές: Καλογριάς, Σκουλαρίκης, Πουλίδης

Δεκάλεπτα: 17-16, 27-32, 50-53, 78-76

Αγ. Νικόλαος (Πλαγιαννάκος, Γωγούλης): Καλαϊτζής, Λέσι 3 (1), Τσαφάρας 20 (2), Ζερβός 13, Γιαλούρης 5 (1), Τάσκος Χ. 2, Μαγαλιός 6, Αναστασόπουλος 4, Κόλλιας 5, Παπαϊωάννου 20 (2), Κωνσταντακόπουλος.

Πεντέλη (Μάντζιος): Αργυρός 16 (3), Κασούρης, Χωματάς, Ρουμπέας 9 (2), Σταθάκης 4, Δρικόγιας 18 (2), Κοπακάκης 8 (2), Μητσάκης 18, Μελέτης 3.

ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΣΚ 62
ΟΙΟΝ ΑΓ.ΣΤΕΦΑΝΟΥ 55

Διαιτητές: Λεβεντάκος, Ψύχας, Βαλουξής

Δεκάλεπτα: 23-11, 36-31, 47-46, 62-55

Κιβωτός (Διονυσόπουλος, Σωτηρόπουλος): Τσολάκης 20 (4), Καρκατσούλης 10, Μαλλιαράς, Κουτσουβάς 4, Καδράς 12, Γονίδης 3 (1), Αναστασόπουλος 2, Τσελεπίδης 9, Αναστασόπουλος.

Αγ. Στέφανος (Παπανδρέου, Τσιάτσιος): Κύρου 4, Μπελιμέζης 2, Σπανός 11, Χαρμπ, Ψυχογυιός 6, Παπανίκος 5 (1), Δρόσος 13, Λάκκας 14 (1).

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΑΟΝΨ 67
ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 64

Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Γερός, Τύρμπας

Δεκάλεπτα: 17-13, 23-28, 44-51, 67-64

Ποσειδώνας (Μπουζούλας, Τριανταφύλλης): Καραμπάτος, Φετοκάκης, Δαβουλάρης 10, Δημητρόπουλος 19 (5), Γεωργακόπουλος 2, Αγγελόπουλος 4, Πάνου 1, Σακελλαρίου 14 (4), Καγιαντζάς 17 (2), Παναγιώτου.

Απόλλωνας (Ρώσσης, Γκινούτσης): Χαλάτσης 6, Μπάρδας 2, Χατζηθεοδώρου 5 (1), Ιωαννίδης, Γιαουρτόγλου 7 (1), Μπότσης 6, Βουγιούκας 8, Ανδρουλάκης 13 (3), Αβραμίδης 15, Βαρδής 2.

Η Βαθμολογία (σε 19 αγώνες):

1.Νέα Ιωνία 37 (18-1)
-------------------------------------------
2.Απόλλων Σμύρνης 36 (17-2)
3.Μελίσσια 33 (14-5)
4.ΚΑΟ Λυκόβρυσης 32 (13-6)
5.Άγιος Νικόλαος Παλλήνης 31 (12-7)
-------------------------------------------
6.Σπόρτιγκ 28 (9-10)  
7.Ποσειδώνας Νέου Ψυχικού 27 (8-11)
8.Βριλησσιακός 27 (8-11)
9.ΑΟΚ Χαλανδρίου 27 (8-11)
10.Κορωπί 27 (8-11)
11.Κουκάκι 27 (8-11)
12.Οίον Αγίου Στεφάνου 26 (7-12)
-------------------------------------------
13.Κιβωτός του Κόσμου 26 (7-12)
14.Πεντέλη 25 (6-13)
15.Γαλάτσι 24 (6-12-1 μηδ)
16.Γλυκα Νέρα 23 (3-16)  

*Η πρωταθλήτρια ομάδα προβιβάζεται αυτόματα στην National League 2, ενώ η δεύτερη ομάδα θα προκύψει από παιχνίδια πλέι οφς ανάμεσα στις ομάδες από την θέση 2-5 (μεταφέρονται τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου)
**Οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη Β' ΕΣΚΑ ( Σε περίπτωση που υποβιβασθούν ομάδες της Ένωσης από την National League 2  τότε αντίστοιχα αυξάνεται ο αριθμός των ομάδων που υποβιβάζονται στην Β΄ Κατηγορία).



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ