25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Άνετα Άλμπα και Ουλμ (vids)

Συνεχίζει την πορεία της προς τη δεύτερη θέση του γερμανικού πρωταθλήματος η Άλμπα, που κατέβαλε και τη Μιτελντόιτσερ, ενώ η Ουλμ επίσης δεν άφησε περιθώρια στην Ιένα.

Κυρίαρχη ήταν με 91-71 απέναντι στη Μιτελντόιτσερ η Άλμπα Βερολίνου. Οι πρωτευουσιάνοι πήραν τη 13η νίκη τους σε σύνολο 17 αγώνων και μοιάζουν ικανότατοι για την κατάκτηση τη δεύτερης θέσης στο πρωτάθλημα Γερμανίας. Τα πράγματα απλοποιήθηκαν ήδη στο ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 11 πόντων (42-31) και στη συνέχεια δεν κοίταξαν ξανά πίσω, κάνοντας «πάρτι» στο «σπίτι» τους.

Η Ουλμ δυσκολεύτηκε μόλις για ένα ημίχρονο κόντρα στην Ιένα, αλλά στο τέλος έφτασε εύκολα στο 87-72. Μετά το 38-39 του ημιχρόνου, πέτυχε επιμέρους σκορ 36-15 στην τρίτη περίοδο, με το οποίο «καθάρισε» το ματς, συνεχίζοντας να βρίσκεται σε «τροχιά» playoffs.