20.5 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Κατέρρευσε στη Βιτόρια ο Ολυμπιακός (pics, vids)

Το χειρότερό του πρόσωπο έδειξε ο Ολυμπιακός στην Βιτόρια και γνώρισε βαριά ήττα από την Μπασκόνια με 86-54 για την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, μακριά από το καλό αμυντικά πρόσωπο που είχε δείξει ως τώρα στη διοργάνωση και χωρίς λύσεις ή συγκέντρωση στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός μπορεί για 15’ να είχε τον πρώτο λόγο στο παρκέ, μπαίνοντας μάλιστα με ένα 8-0 και 4/7 τρίποντα, αλλά έμεινε πολύ πίσω από τα 6μ75 στην επίθεση, κλείνοντας μάλιστα το πρώτο μισό με 4/18 τελικά, ενώ στην άμυνα έχασε τις μάχες στη ρακέτα. Κάτι που φαίνεται και από τα εννέα επιθετικά ριμπάουντ των Βάσκων, αλλά και το γεγονός ότι Πουαριέ και Βόιτμαν είχαν μαζί 19 πόντους, με τους «κοντούς» να μπαίνουν στο παιχνίδι του σκοραρίσματος δυναμικά μετά τα μισά του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός κράτησε μια διαφορά κοντά στους οχτώ πόντους (12-20, 8’48’’ με ένα γκολ φάουλ του Βαγγέλη Μάντζαρη). Οι καλές συνεργασίες Σπανούλη – Πρίντεζη, έδωσαν μια πρώτη ανάσα όταν η Μπασκόνια πλησίασε για πρώτη φορά (το 19-21 στο 11’, έγινε 23-27 στο 14’) με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να χρησιμοποιεί και τον Κάιλ Ουίλτζερ (11ος που πάτησε το παρκέ). Ο Μιλουτίνοφ πήγε στη γραμμή για το 27-30 (15’10’’), αλλά ένα 13-0 οδήγησε στο 42-30 (22’20’’).

Ο Πρίντεζης ήταν αυτός που διέκοψε το σερί (42-32, 22’35’’), αλλά το αντιαθλητικό του ΜακΛιν έδωσε το δικαίωμα στον Βόιτμαν να οδηγήσει με τέσσερις δικούς του πόντους στο 46-32, με τον Σενγκέλια να δίνει μεγαλύτερες διαστάσεις στη διαφορά (48-32, 23’45’’). Η Μπασκόνια είχε βρει ρυθμό και η απόσταση μεγάλωσε ακόμη περισσότερο, φτάνοντας πάνω από τους 20 πόντους (56-36, 25'48''), για να σκαρφαλώσει και πάνω από τους 30 (68-37, 28').

Το αφεντικό του αγώνα ήταν ένα, η Μπασκόνια και το 74-44 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος λέει πολλά από μόνο του. Όπως και το επιμέρους 47-14 από το εκείνο το 27-30 στο 15'10''. Ο Ολυμπιακός έβαλε 21 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 23 στα δύο επόμενα, με τον αγώνα να έχει κριθεί και να σφραγίζεται με το τελικό 86-54.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΣΤΑ ΜΙΣΑ: Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι «καυτός» από τα 6μ75, αλλά δεν συνέχισε με τον ίδιο τρόπο. Το 4/7, έγινε 4/18 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ τα επιθετικά ριμπάουντ ήταν 9-2 και συνολικά τα ριμπάουντ 23-16. Αριθμοί που εξηγούν την αλλαγή της εικόνας στο παιχνίδι από το πρώτο στο δεύτερο ημίχρονο.

ΕΚΤΟΣ ΔΩΔΕΚΑΔΑΣ: Ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν αυτός που έμεινε εκτός δωδεκάδας στον αποψινό αγώνα.

Διαιτητές: ΛαΜόνικα (Ιταλία), Λάτισεβς (Λετονία), Νέντοβιτς (Σλοβενία)

Δεκάλεπτα: 16-21, 36-30, 86-54