25.5 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Δεν σταματάει πουθενά η Ζαλγκίρις Κάουνας! (vid)

Η Ζαλγκίρις Κάουνας συνεχίζει την ανοδική της πορεία αγωνιστικά και βαθμολογικά μετά και την εντός έδρας νίκη επί της Μπάμπεργκ με 88-84 φτάνοντας πλέον τις 3 συνεχόμενες στην διοργάνωση. Πλέον η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έχει ρεκόρ 8-5 ενώ η Μπάμπεργκ μετράει αρνητικό ρεκόρ με 6-7.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης η επίθεση ήταν αυτή που έκρινε τις ισορροπίες όπως φαίνεται και από το σκορ της ανάπαυλας (50-49). Παρότι βρέθηκε να χάνει με 10 στο 8' (6-16) η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε σε ρόλο οργανωτή εκτός από τον Κέβιν Πάνγκος, τον Βασίλιε Μίσιτς και με εκτελεστές τους Μιλάκνις και Καβαλιάουσκας έβρισκε συνεχώς δρόμους προς το αντίπαλο καλάθι είτε πίσω από την γραμμή των 6,75 είτε από το ζωγραφιστό με αποτέλεσμα στο 13' το σκορ να είναι 33-27.

Η ομάδα της Βαμβέργης επίσης σκόραρε με χαρακτηριστική ευκολία καθώς με τον Νίκο Ζήση να μοιράζει 8 ασίστ στα πρώτα 20 λεπτά και με τους Χάκετ και Ράιτ να συνεχίζουν, από την προηγούμενη εβδομάδα και το ματς με τον Ολυμπιακό, να παίζουν στο κόκκινο τα προβλήματα για τον κόουτς Τρινκέρι υπήρχαν στην άμυνα και όχι στην επίθεση.

Η τρίτη περίοδος συνεχίστηκε με υψηλό σκορ, δυνατές μονομαχίες και δύο προσωπικά σόου. Αρχικά οι γηπεδούχοι με όμορφη κυκλοφορία έβρισκαν τους χώρους για να εκτελέσουν με τον Αρτούρας Μιλάκνις ο οποίος πέτυχε 3 τρίποντα στην περίοδο εκτοξεύοντας την διαφορά στους 10 πόντους (64-54) στο 26'. Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Ζαλγκίρις θα έχει μια διαφορά ασφαλείας στην τέταρτη περίοδο, ο Μάοντο Λο με 11 συνεχόμενους πόντους (!) σε δύο λεπτά ισοφάρισε σε 72-72 ακριβώς με την λήξη της περιόδου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Μπάμπεργκ έχασε με 5ο φάουλ τον Όγκουστιν Ρούμπιτ 5:30 λεπτά πριν το τέλος και από εκείνο το σημείο και μετά σε συνδυασμό με την άνοδο της απόδοσης του Παούλιους Γιανκούνας οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και παρά τις προσπάθειες του Ντάνιελ Χάκετ έφτασαν στη νίκη.

Παίκτης κλειδί: Ο Αρτούρας Μιλάκνις πέτυχε 20 πόντους με 1/1 διπ. 6/9 τριπ. μάζεψε 3 ριμπάουντ και ήταν ο παίκτης που έδωσε την ώθηση στην Ζαλγκίρις για να πάρει τη νίκη.

Με την γλώσσα των αριθμών: Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους τελείωσε τον αγώνα με 10/19 τρίποντα (52,6%) ποσοστό που αποτελεί το καλύτερο της χρονιάς.