24.9 C

Libertat για την Μπαρτσελόνα (pics, vids)

Υπό την διαρκή ιαχή «Libertat» («ελευθερία» κοινώς) έγινε το πρώτο ημίχρονο. Και έμοιαζε πως τουλάχιστον μπασκετικά η Μπαρτσελόνα «απελευθερωνόταν» από φαντάσματα και ερωτηματικά, αλλά και τα "βαρίδια" της απίστευτης ήττας της από την Μπάμπεργκ πριν από δύο μέρες, φτάνοντας σε μια εύκολη όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση νίκη επί της Βαλένθια με 89-71 για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Τα σουτ τριών πόντων του Μοερμάν (3/4 στο πρώτο δεκάλεπτο) ήταν ο πρώτος βασικός παράγοντας του παιχνιδιού με την Βαλάένθια να βρίσκει τις δικές της λύσεις, βλέποντας και τον Κέβιν Σεραφέν που μπήκε στο παρκέ με το δεξί, να φτάνει γρήγορα τα δύο φάουλ (4’20’’).

Η άμυνα, που είναι σήμα κατατεθέν των ομάδων του Τσους Βιδορέτα μαζί με την καλή κυκλοφορία της μπάλας ως το ελεύθερο σουτ, είχαν πάει περίπατο στο Παλαού Μπλάου Γκράνα.

Το 13-9 (5’) έγινε 24-16 (9’40’’) και η Μπαρτσελόνα έβαλε κι άλλους παίκτες της στην εξίσωση από τα 6μ75: Κόπονεν και Οριόλα οδήγησαν στο +11 (35-24, 15’30’’) με τους Καταλανούς να μετρούν στο σημείο αυτό 7/11 τρίποντα. Και τον Πιερ Οριόλα να μην δείχνει και ιδιαίτερα... ενοχλημένος από το γεγονός ότι έπαιζε απέναντι στην πρώην ομάδδα του.

Η Βαλένθια έδωσε σημεία ζωής με τον Ουίλ Τόμας και τον Βαν Ρόσομ, αλλά ένα αντιαθλητικό φάουλ του τελευταίου στην επαναφορά της μπάλας μάλιστα, έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μετατρέψουν το 40-32 (16’30’’) σε 50-32 με πέντε συνεχόμενους πόντους του Ρίμπας κι ένα ακόμη τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Φιλ Πρέσι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η διαφορά ανέβηκε και στους 20 (52-32) με την επιστροφή στο παιχνίδι. Δύο τρίποντα της Βαλένθια με Βίβες και Σάστρε βοήθησαν να μειώσουν (56-42, 23'), ο Ρούντεζ έβαλε την δική του... πινελιά...

... με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν ακόμη περισσότερο στην αρχή της τέταρτης περιόδου με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (71-58, 30'17'').

Η Μπαρτσελόνα απάντησε με ένα 10-2 για το 81-60 (35') με καλή άμυνα, που έδωσε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά κριθεί, οι Καταλανοί συνέχισαν στον δικό τους γρήγορο ρυθμό με την Βαλένθια να μην μπορεί να αντιδράσει ως το τελικό 89-71.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Κορομηλάς (Ελλάδα), Γιούρας (Σερβία)

Δεκάλεπτα: 24-18, 50-32, 71-56, 89-71