19.9 C

Ανατροπή θριάμβου η Μπάμπεργκ με Μπαρτσελόνα

Η Μπάμπεργκ πανηγύρισε τη τέταρτη νίκη της στην Ευρωλίγκα, με το εντός έδρας 84-81 επί της Μπαρτσελόνα που έμεινε στις δύο, παρότι προηγήθηκε με 38-12 στο πρώτο δεκάλεπτο!

Οι Γερμανοί ανασυντάχτηκαν, άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, ήδη στη λήξη του ημιχρόνου ήταν στο 37-49, με τους Αμερικανούς τους Χίκμαν, Τέιλορ και Ράιτ να οδηγούν στο σκορ, μπήκαν στην τελευταία περίοδο από το 62-66 και εκεί ανέλαβε δράση ο Νίκος Ζήσης. Με καθοριστικά καλάθια και κυρίως άριστη καθοδήγηση, ήταν καταλυτικός παράγοντας της τεράστιας ανατροπής.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΕΡΙΑ: Ο Ρίκι Χίκμαν ήταν ο άνθρωπος που "κράτησε" όρθια τη Μπάμπεργκ στα δύσκολα και ο Νίκος Ζήσης αυτός που της έδωσε την τελική ώθηση, συνθέτοντας ένα δίδυμο επιτυχία για τους Γερμανούς.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι αριθμοί δεν λένε πάντα την αλήθεια και η Μπάμπεργκ νίκησε έχοντας χειρότερα ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα, λιγότερες ασίστ, αλλά το σημαντικό και  4 λιγότερα λάθη.