21.1 C
Τρίτη, 24 Σεπτεμβρίου, 2024

Νίκη από το ζωγραφιστό

Σε ένα παιχνίδι που είχε πολλές διακυμάνσεις φτάνοντας από το +19 των γηπεδούχων να γίνει ντέρμπι στα τελευταία λεπτά με τον ΓΛ Φάρο να φτάνει τελικά στη νίκη με το 77-70 επί των Τρικάλων σε έναν αγώνα που πραγματικά άξιζε να τον παρακολουθήσει κάποιος. Οι «πράσινοι» είχαν μεγάλο πλεονέκτημα στο ζωγραφιστό (44-18), αλλά και καλές συνεργασίες (23-14 οι ασίστ) και κράτησαν τη νίκη παρά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο τελευταίο δεκάλεπτο. Όλα αυτά στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της stoiximan.gr Basket League.

Τα Τρίκαλα κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Τζόουνς σε πρώτο πλάνο, φτάνοντας ως το 11-17 (6’18’’). Ο αγώνας όμως ισορρόπησε με τον Σάφτενααρ να γίνεται ο εκφραστής των επιθέσεων του ΓΛ Φάρου, φτάνοντας στους 15 πόντους στο πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Η εικόνα άλλαξε άρδην στη δεύτερη περίοδο με τους «πράσινους» να εντυπωσιάζουν με τις συνεργασίες του και το διάβασμα των καταστάσεων στο παρκέ. Το επιμέρους 27-10 στο διάστημα αυτό ήρθε με τα ποσταρίσματα των Παπαντωνίου και Μουράτου στον Ρος , την πολύ καλή λειτουργία του pick n´roll με τους δύο αυτούς παίκτες και τον Σάφτενααρ που κατέληγε σχεδόν πάντα σε έτοιμα καλάθια. Οι 13 ασίστ των γηπεδούχων ως τα μισά της διαδρομής λέει ήδη πολλά για τι εικόνα έδιναν στο παρκέ, όντας παράλληλα και σαφώς πιο εύστοχοι από τους αντιπάλους τους σε όλες τις κατηγορίες (4/7 τρίποντα, 14/25 δίποντα, 7/11 βολές). Κάπως έτσι το 25-24 (12’) έγινε 49-32 στο ημίχρονο.

Η προσπάθεια των Τρικάλων να επιστρέψουν με σουτ τριών πόντων (Βασιλειάδης και Λούντζης) και πίεση σε όλο το γήπεδο οδήγησε στο 53-40 (22’30’’) και στο 55-43 (23’), αλλά οι ψηλοί των γηπεδούχων συνέχισαν να κυριαρχούν (17 ο Σάφτενααρ και 12 ο Ντρέιπερ ως το 25’) έστειλαν τη διαφορά στο +19 (65-46, 28’30’’). Η επιστροφή ενός πιο… δραστήριου Μάρεϊ (είχε τρία φάουλ από πολύ νωρίς στο παιχνίδι κάτι που «πλήγωσε» τα Τρίκαλα, δύο τρίποντα από Τέιτς και Βασιλειάδη, η άμυνα ζώνης και άστοχα μακρινά σουτ των γηπεδούχων οδήγησαν στο 67-59 (33’). Ο Βασιλειάδης με 3/3 βολές και ο Τέιτς μείωσαν ακόμη περισσότερο (69-64, 34’10’’).

Ο Ρος διαμόρφωσε το 73-70 (38’35’’), ο Τέιτς έχασε ένα εύκολο καλάθι ένα λεπτό πριν το τέλος και τρεις ακόμη ευκαιρίες να μειώσει ως το τέλος της αναμέτρησης, με τον Μαραγκό να εκμεταλλεύεται τη μοναδική του ευκαιρία έχοντας γράψει το 75-70 με 51’’ για το τέλος. Ο Σάφτενααρ με δύο βολές έγραψε το 77-70 που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Οι αριθμοί του αγώνα: Στο τέλος της τρίτης περιόδου οι πόντοι στη ρακέτα 44-14 για τους γηπεδούχους και αυτό από μόνο του λέει πολλά για την ισορροπία στο κομμάτι αυτό.

To πρόσωπο: Ο Σάφτενααρ είναι πραγματική "πολυτέλεια" για μια ομάδα. Το ότι σκοράρει (έφτασε στους 25 πόντους σήμερα) ήταν το λιγότερο σε σχέση με όσα άλλα κάνει στο παρκέ και κυρίως το διάβασμα του παιχνιδιού. Άφησε το παρκέ με 5 ασίστ, όσες είχαν ακόμη οι Παπαντωνίου και Μουράτος για τον ΓΛ Φάρο.

Διαιτητές: Σχινάς, Σταματόπουλος, Τζαφλέρης

Δεκάλεπτα: 22-22, 49-32, 65-47, 77-70